2018’den bu yana en büyük Bitcoin borsa girişleri, potansiyel 20 bin doları riske attı

Bitcoin (BTC), döviz girişleri neredeyse üç buçuk senenin en yüksek seviyelerine çıkmış olduğu için perakende büyük bir satışın eşiğinde olabilir.

Zincir üstü analitik platformu CryptoQuant’tan elde edilmiş veriler, 14 Haziran’da cüzdanlarına toplu olarak para gönderen 21 büyük borsanın kullanıcılarının bulunduğunu gösteriyor.

Büyük borsalar tek bir günde 83.000 BTC’yi tamamladı

BTC/USD 20.800$’ın en düşük seviyelerine düştüğünde, tüccarlar içinde ürkü başladı ve bir noktada 23.000$’ı aşan bir tersine dönüşe karşın, oldukca azı en kötünün bittiğine güvenmeye istekli görünüyordu.

O zamandan beri, spot fiyat hareketi 21.000$’a geri dönerken, 24 saatlik döviz girişleri 59.376 BTC’ye ulaştı.

CryptoQuant verilerine nazaran bu, 30 Kasım 2018’den bu yana en büyük günlük giriş. O gün, borsalar 83.481 BTC net giriş kaydetti.

9 Mayıs 2022, CryptoQuant tarafınca izlenen platformlar için net girişlerde 29.082 BTC ile bitti.

Bundan dolayı endişeler, gelecek günlerde ve haftalarda Bitcoin piyasalarında daha çok satış baskısının ortaya çıkıp çıkmayacağına dönebilir. 2018 akışından ortalama bir ay sonrasında, BTC/USD, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000$’ın %84 altında, 3.100$’lık döngü tabanına ulaştı.

Bitcoin değişiklik ağları tablosu. Kaynak: CryptoQuant

Cointelegraph’ın bildirdiği şeklinde, Bitcoin’in bu döngüdeki eğilimi yeniden edip etmeyeceği mevzusunda analistler değişik görüşte. %84’lük bir düşüş, bir tek 11.000 dolarlık bir dip anlamına gelir.

Fiyat durumunun ayrı bir analizinde, istatistikçi Willy Woo, makro piyasa hareketlerinin Bitcoin’in dibini belirleyeceği sonucuna vardı.

Twitter’da çeşitli fiyat desteği mevzuları üstünde kabul edilen bir bölüm, “Bence bundan daha kolay, makro piyasalar istikrar kazandığında IMO bir dip bulacağız” dedi.

FTX ve Binance bilhassa yoğun satış görüyor

Ayrıca, şimdiye kadar kimin satış yaptığını çözümleme eden CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, parmağını türev tüccarlarına ve en büyük küresel borsa Binance’e işaret etti.

İlgili: Bitcoin fiyatının mühim ayı piyasası desteğini geri aldığını söylemek için ‘oldukca erken’ – Çözümleme

Ki, yok edilen en fazla madeni para gün sayısının – hareketsiz bir sürenin peşinden etken hale gelen hareketsiz madeni paraların – bu belirli mekanlardan geldiğini kaydetti.

13 Haziran’da bir Twitter ileti dizisine “Bu satış baskısı Binance ve FTX’ten geldi” diye yazdı.

“$BTC Borsa Girişi CDD’si (Yok Edilen Madeni Para Günleri) eski balina mevduatlarını gösterir. Binance’in Giriş CDD’si düşüşten ilkin bir senenin en yüksek seviyesine ulaştı.”Bitcoin madeni para günleri Binance, FTX için yok edildi (ekran görüntüsü). Kaynak: Ki Young Ju/ Twitter

Ki bunun, May’deki Terra LUNA patlamasıyla başlamış olan fiyat dalgalanması süresince nispeten sessiz kalan öteki balinaların aksine bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca zincir üstü analitik kaynağından gelen veriler Coinglass, bilhassa son günlerde FTX üstündeki aşağı yönlü önyargının boyutunu gösteriyor.

Binance, FTX için Bitcoin fonlama oranları. Kaynak: Coinglass

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir