2027’de kripto para birimi iyi mi görünecek? İşte 5 tahmin

Yıl 2027. Büyük bir inovasyon ve teknolojik ilerleme zamanı, bununla birlikte bir kaos zamanı. 2027’de kripto piyasası iyi mi görünecek? (Bilmeyenler için, bu 2011 video oyunu Deus Ex’den bir satır.)

Uzun vadeli tahminler yapmak her insanın bilmiş olduğu şeklinde zor olsa gerek, sadece bunlar iyi fikir deneyleridir. Bir yıl temel değişimler için oldukca kısa bir süre, sadece her şeyin değişmesi için beş yıl kafi.

İşte önümüzdeki beş yıl içinde olabilecek en beklenmedik ve çirkin vakalar.

1. Meta veri deposu yükselmeyecek

Metaverse sıcak bir mevzudur, sadece bir çok insan gerçekte ne içerdiğine dair en küçük bir fikre bile haiz değildir. Metaverse, devamlı olarak mevcud (duraklamalar yada sıfırlamalar olmadan), gerçek zamanlı olarak çalışan, herhangi bir sayıda kullanıcıyı barındıran, kendi ekonomisine haiz, iştirakçilerin kendileri tarafınca oluşturulan ve benzeri görülmemiş bir beraber çalışabilirlik ile karakterize edilen bütünsel bir sanal dünyadır. . Oyunlar, video konuşma uygulamaları, sürücü ehliyeti vermeye yönelik hizmetler – her şey dahil olmak suretiyle (teoride) çeşitli uygulamalar meta veri deposuna entegre edilebilir.

Bu tarif, metaverse’nin yeni bir fenomen olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Yukarıda belirtilen özelliklerin çoğunu içeren oyunlar ve toplumsal ağlar bir süredir piyasada. Elbet, beraber çalışabilirlik ciddi şekilde ele alınması ihtiyaç duyulan bir sorundur. Belirli bir platforma bağlı kalmadan dijital varlıkları oyunlar yada dijital bir kimlik içinde kolayca aktarabilmek oldukca kullanışlı bir özellik olurdu.

Sadece meta veri deposu hiçbir süre her ihtiyacı karşılayamaz. Meta veri deposuna bazı hizmetleri dahil etmek için hiçbir niçin yoktur. Bazı hizmetler, operatörlerinin üzerlerindeki kontrolden vazgeçme mevzusundaki isteksizlikleri sebebiyle izole kalacaktır.

“Metaverse” gerçekleşecek, sadece metaverse’yi kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gideceğini sanmıyorum. https://t.co/tVUfq4CWmP

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 30 Temmuz 2022

Bir de dikkate alınması ihtiyaç duyulan teknik yönü var. 1980’lerin ve 90’ların siberpunk kültürü, metaverse’nin tamamen daldırma anlamına geldiğini varsayıyordu. Bu şekilde bir daldırma, artık yalnızca sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılmasıyla mümkün olarak algılanıyor. VR donanımı her yıl daha iyi hale geliyor, sadece beklediğimiz şeklinde değil. VR, hardcore oyuncular içinde bile niş bir fenomen olmaya devam ediyor. Basit insanların büyük çoğunluğu, büyükannelerini aramak yada bir borsada kripto satmak için asla bu tür gözlükleri takmazlar.

Gerçek daldırma, akıllı kontakt lensler yada Neuralink şeklinde teknolojik bir atılım gerektirir. Bu teknolojilerin bundan beş yıl sonrasında yaygın olarak kullanılması pek ihtimaller içinde değildir.

2. Cüzdanlar “süper uygulamalar” olacak

Etken bir merkezi olmayan finans (DeFi) kullanıcısı bu günlerde düzinelerce protokolle uğraşmak zorunda kalıyor. Cüzdanlar, arayüzler, borsalar, köprüler, kredi protokolleri – yüzlercesi var ve her gün büyüyorlar. Bu şekilde bir takım teknolojiyle yaşamak zorunda kalmak, ileri düzey kullanıcılar için bile elverişsizdir. Kitlesel evlat edinme beklentilerine ulaşınca, bu şekilde bir durum daha da kabul edilemez.

Basit kullanıcı için, sınırı olan sayıda evrensel uygulama vesilesiyle maksimum sayıda hizmete erişilebildiği süre idealdir. En uygun seçim, cüzdanlarına entegre oldukları zamandır. Depolama, değiş tokuş, öteki ağlara aktarma, stake etme – lüzumlu tüm işlemler tek bir arayüz kullanılarak gerçekleştirilebiliyorsa, bu tür hizmetlere erişmek için düzinelerce değişik siteyi ziyaret etmeye ne gerek var?

Kullanıcılar hangi borsayı yada köprüyü kullandıklarıyla ilgilenmezler. Bir tek güvenlik, hız ve düşük ücretlerle ilgileniyorlar. Mühim sayıda DeFi protokolü, sonunda popüler cüzdanlara ve arayüzlere hitap eden arka uçlara dönüşecek.

3. Bitcoin, ABD doları yada Euro ile eşit bir hesap birimi haline gelecek

Paranın üç ana görevi vardır – bir ödeme aracı, bir kıymet deposu ve bir hesap birimi olarak hareket etmek. Başta stablecoinler olmak suretiyle birçok kripto para, ödeme aracı olarak kullanılıyor. Bitcoin (BTC) ve – oldukca daha azca seviyede – Ether (ETH), kripto para birimleri içinde kıymet deposu olarak kullanılır. Sadece ABD doları dünyadaki ana hesap birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin dahil her şey dolar cinsinden değerlenir.

Sağlam para için gerçek zafer, kripto para birimleri bir hesap birimi rolünü üstlendiğinde müjdelenecek. Bitcoin şu anda bu rol için ana aday. Bu şekilde bir zafer, büyük bir zihinsel değişiklik anlamına gelecektir.

Buğday bu senenin ilk 5 ayında yüzde 43 arttı

Naturel Gaz Ocak’tan beri %155, bugün +%10

Benzin %96

Geride kalan tasarrufları azaltıp borçları arttıkça “tüketicinin” ne kadar kuvvetli kalacağını görelim.

Enflasyonla enflasyonla savaşım edin, bir tek daha çok lol yazdırın pic.twitter.com/b19becqa2x

— Pentoshi (sığırları kasaplığa yönlendiriyor) (@Pentosh1) 6 Haziran 2022

Bunu mümkün kılmak için önümüzdeki beş yıl içinde ne olması gerekiyor?

ABD doları ve euroya duyulan güvende keskin bir düşüş, kripto para birimlerinin temel bir hesap birimi rolünü üstlenmesi için bir ön koşuldur. Batılı yetkililer, itibari para olarak trilyonlarca dolar basarak, anormal derecede yüksek enflasyona izin vererek, yüz milyarlarca egemen ülkenin rezervini dondurarak vb. söz mevzusu itimatı baltalamak için esasen oldukca şey yapmış oldu. Bu bir tek başlangıç ​​olabilir.

Gerçek enflasyon öngörülenden oldukca daha fena olursa ne olur? Ya ekonomik kriz uzarsa? Ya yeni bir salgın patlak verirse? Ukrayna’daki çatışma komşu ülkelere sıçrarsa ne olur? Bunların hepsi uygulanabilir senaryolardır. Bazıları doğal ki aşırı – fakat mümkün.

4. En iyi 50 kripto para biriminin minimum yarısı, kalıcı düşüşlerini görecek

En iyi kripto para birimleri listesinin kökten değişme olasılığı yüksek. Ethereum Classic (ETC) şeklinde direkt zombiler listeden çıkarılacak ve şu anda sarsılmaz konumlara haiz görünen projeler yalnızca tahttan indirilmekle kalmayacak, bununla birlikte tamamen ortadan kalkabilecek.

İLGİLİ: Quadrata’dan Lisa Fridman için 6 Sual

Bazı stablecoin’ler kesinlikle batacak. Yerlerine yenileri gelecek. Cardano (ADA) resmi olarak yaşayan bir ceset olmak için listeyi aşağı kaydıracak. Proje acı verici bir halde yavaş aşama kaydediyor. Geliştiriciler bunu yalnızca sorunlu olarak görmekte başarısız olmakla kalmıyor, hatta bunu bir yarar olarak görüyor şeklinde görünüyor.

5. Kripto piyasası coğrafi hatlar süresince parçalanacak

Kripto para birimleri varsayılan olarak küreseldir, sadece bireysel devletlerin etkisine karşı savunmasız değildirler. Devletin devamlı bir pozitif yanları ve fazladan bir hilesi vardır. Bir takım bölge (ABD, Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, Rusya, vb.) kripto para birimlerine katı düzenlemeler getirdi yada getirmekle tehdit ediyor.

Internasyonal rekabet faktörü, iç devlet motivasyonlarının üstüne bindirilmiştir. Rusya ağır yaptırımlara maruz kaldığında, bazı kripto projeleri Rus kullanıcılarının hizmetlerine erişimini kısıtlamaya ve hatta fonlarını bloke etmeye başladı. Bu senaryo gelecekte Çin açısından tekrardan ortaya çıkabilir.

İLGİLİ: Kripto sektörünün Bitcoin’in yarıya indirilmesiyle ilgili ayı piyasalarından kaçınmasının bir yolu var mı?

Kripto pazarının bazı bölümlerinin diğerlerine kapanırken bazı ülkelerin lehine çalışacağı bir geleceği düşlemek oldukça kolay. Aslına bakarsanız bu şekilde bir gelecekte yaşıyoruz, en azından bir dereceye kadar.

İfade edilen görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Bu yazı genel informasyon amaçlıdır ve yasal yada yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir