230 Ekonomist, ABD Hükümetinin Önerilmiş olduğu Enflasyon Azaltma Yasasının Enflasyonu Artıracağı mevzusunda Uyardı – Iktisat Bitcoin Haberleri

Geçen hafta Demokratlar, “Enflasyon Azaltma Yasası” olarak adlandırılan iklim ve sıhhat hizmetleri yasasını açıkladılar ve tavsiye edilen kamu politikası önlemlerinin adı üstünde oldukca fazla münakaşa var. Mevzuat açıklandıktan sonrasında, 230 ekonomist ülkenin Temsilciler Meclisi ve Senato liderlerine tavsiye edilen politikaların aslen enflasyonu ateşleyeceği mevzusunda uyaran bir mektup gönderdi. Mektup, ABD’nın enflasyonist baskılarını frenlemek için acil bir gerekseme bulunduğunu vurguluyor, sadece ek olarak “’2022 Enflasyon Azaltma Yasası’nın, bir yasa tasarısına uygulanan ve muhtemelen tam tersi bir tesir yaratacak yanıltıcı bir etiket olduğuna” dikkat çekiyor.

230 Ekonomist, Temsilciler Meclisi ve Senato Liderlerine ABD ‘Tehlikeli Yol Ayrımıyla’ Karşı Karşıya Olurken Tavsiye edilen İklim ve Sıhhat Hizmetleri Mevzuatının İyi Bir Düşünce Olmadığını Söylüyor

Enflasyon 2022’de yüksekti ve Federal Biriki, federal fon oranını yükselterek problemi frenlemeye çalışıyor. ABD’nin art arda iki çeyrek negatif gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin arkasından resesyonda olup olmadığı mevzusunda oldukca fazla münakaşa oldu. Cuma günü, son olarak ABD iş raporu Temmuz ayında 528.000 işin eklendiğini ve işsizlik verilerinin pandemi öncesi seviyelere kaydığını belirttiğinden, bazı pozitif yönde haberler vardı.

Enflasyon Azaltma Yasası bir tek tarihteki temiz enerji ve Amerikan enerji güvenliğine meydana getirilen en büyük yatırım olmayacak.

Hem de Amerikan imalatına meydana getirilen en büyük yatırım olacak.

— Başkan Biden (@POTUS) 4 Ağustos 2022

Ukrayna-Rusya savaşı, Çin ve Tayvan arasındaki gerilimler ve kasvetli bir küresel ekonominin ortasında, ABD Demokratları, Enflasyon Azaltma Yasası isminde olan iklim değişikliği ve sıhhat hizmetlerini ele almak için yeni yasalar çıkardılar. Demokratlar, yasanın “enflasyonla savaşım için bütçe açığını azaltmak için zamanı bir peşinat yapacağını” iddia ediyor. 739 milyar dolarlık Enflasyon Azaltma Yasası paketi kısa sürede ABD’li politikacılar Joe Manchin ve Chuck Schumer’den yeşil ışık yaktı. Arizona Demokratik Senatörü Kyrsten Sineması, tavsiye edilen iklim ve sıhhat mevzuatına destek veren son şahıs oldu.

Tahmin ettiğim şeklinde #Enflasyon “İndirim” Yasası, taşınan faiz vergisi boşluğunu ortadan kaldırmayacak. #Demokratların milyarderleri vergilendirmekten daha oldukca önemsediği tek şey, kampanya bağışlarını almaktır. https://t.co/OMZMTALZRd

– Peter Schiff (@PeterSchiff) 5 Ağustos 2022

Girişime sponsor olan politikacılar, politikaların “yerli enerji üretimine ve üretimine yatırım yapacağı ve karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar ortalama yüzde 40 oranında azaltacağı” mevzusunda da ısrar etti. Yasa Cumartesi günü oylanacak ve birçok şahıs yasanın etiketinin yanlış ve yanıltıcı olduğuna inanıyor. Aslen, 230 ekonomist Chuck Schumer, Mitch McConnell, Nancy Pelosi ve Kevin McCarthy’ye tasarının enflasyonu artıracağını söyleyen bir mektup yazdı.

Mektupta, “Ekonominin halihazırda arz/talep dengesizlikleri, teşviklerin arta kalan tesirleri, işgücü kıtlığı ve tedarik zinciri aksamalarıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda, bu yasa tasarısı bu sorunların çoğunu hafifletmek yerine daha da karmaşık hale getirecektir” deniliyor. Ekonomistlerin Meclis ve Senato liderlerine yazdığı mektup şunları ekliyor:

Bilhassa, 433 milyar dolarlık tavsiye edilen hükümet harcanması, talebi artırarak ani enflasyon baskıları yaratacak ve arz yönlü vergi artışları, hususi sektörü oldukca gereksinim duyulan kaynaklardan tüketen yatırımları caydırarak arzı kısıtlayacaktır.

r/Economy Subreddit’inden Redditörler, Enflasyon Azaltma Yasasını İddia Eden Küresel Isınma Savunuculuk Grubu’nun Açıkça Alay Analiziyle Alay Ediyor Amerikalıların Tutum Etmesine Destek Olacak

Normal olarak Demokratlar, sol eğilimli medya yayınları ve kâr amacı gütmeyen fikir kuruluşları, Enflasyon Azaltma Yasası’nın enflasyonu düşüreceğini ve iddiaya nazaran tutum sağlayacağını belirttiler. Akiko Fujita tarafınca yazılan bir Yahoo Finance makalesi, tasarıyı kanıtlamaya çalışıyor ve kar amacı gütmeyen grup Rewiring America tarafınca gösterilen yeni bir analize atıfta bulunarak Amerikalıların tutum etmesine destek oluyor.

Hiçbir süre 1984’ü 2022’den daha çok hissettirmedi.

Enflasyon “hala geçici olabilir, sadece düşmesi birkaç yıl alacak.”

“Durgunluk” bizim söylediğimiz anlamına gelmiyor.

“Enflasyon Azaltma Yasası”, iklim değişikliği için %50 olan ve işçi sınıfını vergilendiren 739 dolarlık bir domuz fıçısıdır.

— Occupy The Fed Hareketi (@OccupytheFeds) 5 Ağustos 2022

501(c)(3) Rewiring America, Arabella Advisors tarafınca yönetilen bir küresel ısınma savunuculuğu grubudur. Washington, DC merkezli kar amacı gütmeyen danışmanlık şirketi Arabella, Onaltı Otuz Fonu, Yeni Girişim Fonu, Hopewell Fonu ve Windward Fonu’nu denetim ediyor. Arabella’nın kendisi, eski Clinton yönetimi tarafınca atanan Eric Kessler tarafınca kuruldu.

“Enflasyon azaltma yasası” bununla birlikte “vergi artırma yasası” dır pic.twitter.com/99tJZTTWrH

— Zerohedge (@zerohedge) 4 Ağustos 2022

Çözümleme, Enflasyon Azaltma Yasası’nın averaj hane halkı için 1.800 dolarlık tasarrufa yol açabileceğini iddia etse de, subreddit r/ekonomisinden Redditor’ların mühim bir çoğunluğu Rewiring America’nın iddialarına katılmadı. Bir şahıs Rewiring America’nın çağıl ev kurulum gereksinimlerinden alıntı yapmış oldu ve şunu altını çizdi: “Düşük gelirli bir hane bu tarz şeyleri iyi mi karşılayabilir?” Makaleyi r/iktisat’ye gönderen şahıs, bireye bunun “tipik hükümet aptallığı” bulunduğunu söyleyerek cevap verdi. Redditor şunları ekledi:

Tüm yeşil hareket, bu nesil için bir para kapma aracıdır.

Öteki birçok Redditor, ABD’de “düşük gelir” olarak algılanan şey söz mevzusu olduğunda politikacıların iyi mi “averajdan daha yüksek” bir bakış açısına haiz bulunduğunu tartıştı. “Yalnız makaleye göz dolaştırmak, averaj bir hane halkının ‘alacağı’ ‘1.800 $’lık’ tasarrufun, aslen düşük gelirli ailelerin daha verimli elektrikli ekipman kurması için vergi indirimleri bulunduğunu gösteriyor. Bu bir latife mı?” başka bir Redditor sordu.

Mevzunun yazarı latife sorusuna cevap olarak “Maalesef bizim için latife değil” diye yazdı.

Cumhuriyetçi Senatörler, Joe Manchin ve Chuck Schumer’in Enflasyon Azaltma Yasası düzeltim anlaşmasının sağ eğilimli partiden ilgi görmeyeceğini açıkça belirttiler. Senatör Manchin, uzlaşmayla yapılamayacak tatlandırıcıları almak için 60 oy alacağınızı düşünüyorsanız, ne yaptığınız hakkında uzun ve sıkı düşünmeniz gerekiyor, Senatör Lindsey Graham (RS.C. ) Cuma günü yazdı.

Bu hikayedeki etiketler

230 ekonomist, Akiko Fujita, Arabella Advisors, Biden Yönetimi, satmaca, Chuck Schumer, münakaşa, Demokratlar, iktisat, Ekonomist, ekonomistler, Eric Kessler, enflasyon, Enflasyon Azaltma Yasası, kevin mccarthy, işgücü sıkıntısı, Lindsey Graham, Düşük Gelir, düşük- gelirli aileler, Mitch McConnell, Nancy Pelosi, Tavsiye edilen Siyaset, r/Iktisat, Resesyon, Redditors, ABD’yı Tekrardan Kablolamak, teşvik, subReddit, ABD politikacıları

230 ekonomistin tavsiye edilen Enflasyon Düşürme Yasası hakkında Meclis ve Senato liderlerine gönderilmiş olduğu mektup hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir