300 Milyon Dolarlık “Kripto Piramit Planının” Arkasındaki SEC Harcamaları Grubu

Mühim Çıkarımlar

SEC bugün, ajansın dünya genelinde yatırımcılara 300 milyon dolara mal olan bir kripto piramidi ve Ponzi şeması bulunduğunu iddia etmiş olduğu Forsage’ı kurma ve tanıtmadaki rolleri sebebiyle 11 kişiye suçlamada bulunduğunu duyurdu. Programın birden fazla destekçisi ABD Birleşik Devletleri’nden etkinlik gösterirken, kurucuların kendilerinin Rusya, Endonezya ve Gürcistan’da yaşamış olduğu düşünülüyor. SEC, kurumun yaklaşımı eleştirilerle karşılansa da, son zamanlarda kripto yasalarının uygulanmasında daha etken bir rol üstüne alıyor.

Bu makaleyi paylaş

SEC, Forsage’ın arkasındaki ekibi, dünya genelinde yatırımcılara 300 milyon dolardan fazlaya mal olabilecek bir kripto piramidi ve Ponzi şeması yürüttüğü iddiasıyla suçladı.

Hem Piramit hem de Ponzi Şeması

Düzenleyiciler, kripto dolandırıcılık planlarını kırmaya devam ediyor.

ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün 11 kişiyi, sözde bir kripto piramidi ve Ponzi şeması Forsage oluşturarak ve tanıtarak perakende yatırımcıları 300 milyon dolar dolandırmakla suçladı.

Forsage kendisini “merkezi olmayan bir ağ platformu” olarak pazarladı, sadece SEC, platformun, yatırımcıların projeye yeni kullanıcılar getirerek kar elde edecek şekilde yapılandırıldığını ve yeni gelenlerden yeni yatırılan varlıkların daha önceki yatırımcılara ödeme yapmak için kullanıldığını iddia ediyor.

Dosyada adı geçen 11 kişiden dördü Forsage’ın kurucuları (Vladimir Okhotnikov, Lola Ferrari, Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov) ve yedisi proje için destekleyici olarak vazife yapıyor. İkincisi, federal menkul kıymetler yasalarının kayıt ve dolandırıcılıkla savaşım hükümlerini ihlal etmekle suçlandı. Sanıklardan ikisi aslına bakarsan suçlamaları çözmüş durumda.

Okhotnikov, Ferrari, Sergeev ve Maslakov’un Rusya, Endonezya ve Gürcistan Cumhuriyeti’nde yaşadıklarına inanılıyor ve bu da onları ABD düzenleyici kurumunun erişiminin haricinde tutuyor. Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Komiseri, Eylül 2020 ve Mart 2021’de Forsage’a, yalnızca Forsage kurucularının YouTube’daki dolandırıcılık suçlamalarını reddetmesine yol açan uyarı mektupları göndermişti.

SEC, son zamanlarda kripto yasalarının uygulanmasında daha etken hale geldi. Ajans, Hakkaniyet Bakanlığı ile beraber kısa sürede içeriden öğrenenlerin ticareti için eski bir Coinbase çalışanını suçladı. Ek olarak Coinbase’in kendisini platformunda menkul kıymetler listelemekle suçladı. Ek olarak, SEC Başkanı Gary Gensler geçen hafta kripto borsalarının tıpkı menkul kıymetler borsaları şeklinde düzenlenmesi icap ettiğini ve ikisi içinde “hiçbir fark” görmediğini belirtti.

Bununla beraber, ajansın yaklaşımı, fazlaca sayıda sanayi lideri, yasa koyucu ve öteki düzenleyiciler tarafınca “uygulama kanalıyla düzenleme” için tertipli olarak eleştirirken, kripto alanında iyi karşılanmadı.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir