Aave DAO, aşırı teminatlandırılmış stablecoin’i onayladı, kripto topluluğunu böldü

Merkezi olmayan finans (DeFi) devi Aave (AAVE) protokolünün arkasındaki yönetim organı olan Aave DAO, oybirliğiyle GHO adında olan aşırı teminatlı bir stabilcoin yaratma lehine oy verdi.

Aave şirketi, GHO oluşturma teklifini 28 Temmuz’da sundu ve üç gün süresince %99,9’luk ezici bir topluluk oyu aldı. Teklif, 31 Temmuz’da GMT saatiyle 10:00’da sonlanmış oldu ve 501.000 AAVE jetonunun kripto-teminat destekli stablecoin’in yaratılması lehine taahhütte bulunmuş oldu.

Aave DAO GHO Oylama Anlık Görüntüsü

GHO, birden fazla kripto varlığı ile güvence altına alınabilecek ABD dolarına sabitlenmiş, Ethereum tabanlı ve merkezi olmayan bir stabilcoin olacaktır. Süreçteki bir sonraki adım, yeni bir Aave iyileştirme protokolü (AIP) kullanarak GHO’nun oluşturulması olacaktır ve GHO’yu basmak isteyen herhangi bir kullanıcı, Aave protokolü tarafınca kabul edilen herhangi bir başka kripto varlığını yatırarak bunu yapabilir.

Aave, daha iyi likidite ve eylemsiz gelir fırsatı sunmak için aşırı teminatlı istikrarlı parasından yararlanmayı uman, nezaret altında olmayan, merkezi olmayan bir kripto borç verme ve borçlanma platformudur.

Aşırı teminatlandırılmış bir stabilcoin olarak, kullanıcılar daima GHO’nun basım değerinden daha yüksek oranda kripto para yatırmak zorundadır. Bu, bu durağan(durgun) paralar üstünde aşırı teminatlı bir kredi elde edecektir. Kullanıcı krediyi geri ödediğinde, pozisyonları tasfiye edilecek ve ödünç alınan GHO’ları yakılacaktır.

Borç verme protokolü ek olarak, kullanıcılar öteki varlıkları ödünç aldığında toplanan standart biriki faktörü yerine, ödemeler Aave DAO hazinesine geri dönecek şekilde GHO’da alınan kredilere faiz uygulayacaktır.

İlgili: Aave, GHO olarak adlandırılan aşırı teminatlandırılmış stabilcoini piyasaya sürecek

Aave’nin kripto teminatlı bir stabilcoin hakkında duyurusu, kısa sürede ayrıştırılmış TerraUSD (UST) ile ilgili anıları geri getirdi; yatırımcıların parasında ortalama 40 milyar doları silen stabilcoin çöküşü. Birçok kullanıcı, depegging için planlanan başka bir stabilcoin olarak reddetmek için süratli davrandı.

Daima çalışırlar. #AAVE’ye git
Depejlemek mi? kolay.

Bir tek daha çok ana para dağıtın. Durağan(durgun) kız. pic.twitter.com/PnNFLwX8mX

— Turbolion (@HogSomFan) 31 Temmuz 2022

Birçok Aave savunucusu, UST’nin onu teminatsız hale getiren kusurlu çalışmasına dikkat çekti, bu da sonunda depegging’e yol açtı, sadece yaklaşmakta olan GHO, DAI’ye benzer şekilde aşırı teminatlandırılacak, bu da stabilcoini destekleyen varlıkların daima daha yüksek değerde olacağı anlamına geliyor. . Bir kullanıcı şunu yazdı:

“UST teminatsızdı ve onun dolandırıcı bulunduğunu söyleyen insanlara hücum eden bir dolandırıcı tarafınca yönetiliyordu. Aave, DAI’ye benzer aşırı teminatlandırılmış algoritmik bir stabilcoin inşa ediyor. Aave, dünyadaki en büyük DeFi kredi protokolüdür ve şeffaflıktan başka bir şey olmamıştır.”

Popüler DeFi protokolünün mahalli tokeni, GHO önerisinin arkasından geçen hafta %15’in üstünde terfi etti ve onaydan sonraki son 24 saat içinde %4’lük bir artış görmüş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir