Aave DAO, GHO Stablecoin Oluşturmayı Onayladı

Aave DAO seçmenlerinin ezici bir çoğunluğu yeni bir stabilcoin oluşturmayı onayladı.

Aave Şirketleri tarafınca sunulan teklif, öteki kripto para birimlerinden oluşan teminatla desteklenecek bir stabilcoin olan GHO’yu yaratma tedbirini onaylamak için yarım milyon AAVE sözü veren seçmenlerin %99,9’u tarafınca desteklendi.

Aave, kullananların kripto para birimleri ödünç almalarını ve ödünç vermelerini elde eden, merkezi olmayan, gözetimsiz bir piyasa protokolüdür. Kullanıcılar, kripto para piyasasına likidite sağlarken, akıllı bir sözleşmeye tahsis edilen dijital varlıklar üstünden eylemsiz gelir elde edebilir. Aave’nin internet sayfasına bakılırsa, açık kaynak kodlu ve 9.8 milyar dolarlık likiditeye haiz.

Topluluk, GHO için 🟢 yeşil ışık yaktı 👻 Bir sonraki adım, GHO’nun oluşum parametrelerini oylamak, gelecek hafta yönetişim forumunda bir öneriye bakın https://t.co/ba4oK50Wb8

— Aave (@AaveAave) 31 Temmuz 2022

Ilkin GHO’yu basmak isteyen kullanıcılar, Aave tarafınca kabul edilen kripto para birimlerini yatıracak. GHO’yu kripto varlıklara karşı ödünç alan kişiler, stabilcoin’i basmak için kullanılan temel teminattan faiz kazanmaya devam edecek. Borç verme protokolü, GHO’da alınan krediler için de faiz alacak ve ödemeler Aave DAO’ya geri dönecek.

Kullananların GHO’yu basmak için tahsis ettikleri mevduatın, aldıkları GHO değerinden daha büyük olması gerekecek, bu da kredilerin aşırı teminatlanacağı anlamına geliyor. Kullanıcılar bir borçlanma pozisyonunu geri ödediğinde yada tasfiye edildiğinde, ödünç verilen GHO protokolden yakılacaktır.

Tedbir onaylansa da, Aave iyileştirme protokolü (AIP) vesilesiyle uygulanmış olduğu için GHO’nun tanıtımı süre alacak ve Aave DAO, yaratılışı incelendikten sonrasında stabilcoinin dağıtımını denetlemekten görevli.

Oylama toplam üç güne yayıldı ve kredi platformuna özgü kripto para olan AAVE’nin fiyatı, teklifin onaylanmasının derhal arkasından 95.40 dolardan 108 dolara fırladı. Yayınlandığı tarihte, AAVE son 24 saatte %4.5 artışla 102.50 $ değerindeydi.

Şu an itibariyle, CoinMarketCap’e bakılırsa tüm stablecoin’lerin piyasa kıymeti 153 milyar doların üstünde ve ilk olarak Tether’in USDT’sinden ve Circle’ın USDC’sinden oluşuyor. ABD’de dijital varlık sınıfının düzenlenmesine ilişkin mevzuat son zamanlarda geri itildi.

GHO, ABD dolarına sabitlenecek ve stabilcoin, kullananların platforma esasen yatırabilecekleri bir kripto para birimi karışımı ile desteklenecek. Aave’nin internet sayfasında GHO’nun bir tanıtımına bakılırsa, stabilcoinin naturel faiz oranı Aave DAO tarafınca belirlenecek.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir