Aave geliştiricileri, çekiş eksikliğini ve potansiyel güvenlik açığını öne sürerek Fantom entegrasyonunu dondurmayı önerdi

Salı günü, merkezi olmayan finans (DeFi) borçlanma ve borç verme protokolü Aave’nin entegrasyon lideri Marc Zeller, platformun v3 Fantom pazarını dondurmayı önerdi. 2018’de oluşturulan Fantom, DeFi hizmetleri elde eden ve Aave’nin şu anda üstünde köprülendiği, yönlendirilmiş bir akrilik grafik akıllı sözleşme platformudur.

Zeller, Phantom köprüsünün kaldırılmasının gerekçesini deklare etti:

“Harmony köprüsü vakasından ve son Nomad köprüsü istismarından sonrasında, Aave topluluğu, bu ağ herhangi bir takas (oldukca zincirli) köprüsüne bağlı olduğundan, Fantom’da etken bir Aave V3 pazarını tutmanın risklerini/faydalarını göz önünde bulundurmalıdır.”

Zeller ek olarak, Aave V3 Fantom pazarının mevcut pazar büyüklüğü 9 milyon dolar ve 2,4 milyon dolarlık açık borçlanma ile gözle görülür bir çekiş kazanmadığını deklare etti. Buna karşılık, Aave protokolünün toplam kıymeti 3,48 milyar dolar kilitli. Ayrıca, Aave’deki Fantom piyasası, borç verme-ödünç verme protokolü için günde yalnızca ortalama 300$ üretiyor ve bunun 30$’ı Aave Hazinesi’ne gidiyor.

Kabul edilirse, Aave İyileştirme Protokolü, kullananların borçlarını geri ödemelerine ve geri çekmelerine, sadece bu piyasada daha çok mevduat ve borçlanmayı engellemelerine müsaade edecektir. Beş gün sonrasında, Aave V3 Phantom’un geleceğini belirlemek için bir topluluk oylaması yapılacak. Aave ekibi şunları yazdı:

“İçsel Aave güvenliğinin dışındaki nedenlerden dolayı kullanıcıları potansiyel olarak milyonlarca dolar yitirme riski, Aave hazinesi tarafınca gerçekleşme eden 30 dolarlık günlük tutara değmez.”

İlgili: Harmony, mağdurları tazmin etmek için 4.97 milyar jeton basmayı teklif ettiğinden tepki

Multichain, bazıları tarafınca zincirler arası iletişimin zirvesi olarak övülürken, sözde kırılganlığı sebebiyle Vitalik Buterin şeklinde şüpheciler tarafınca köprü kuruyor. Salı günü erken saatlerde, bilgisayar korsanları, her insanın kopyalayabileceği tek bir kod açığı keşfettikten sonrasında, Nomad jeton köprüsü 190 milyon dolara boşaltıldı ve öteki kullanıcılar ilk bilgisayar korsanının fon sifonuna katılmasıyla “merkezi olmayan bir soyguna” yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir