aave nedir? DeFi Borç Verme Protokolünün İçinde

özetlemek gerekirse

Aave, kullananların merkezi bir aracıya gitmeden kripto para birimini ödünç vermesini yada ödünç almasını elde eden merkezi olmayan bir borç verme protokolüdür. Kullanıcılar, dijital varlıkları protokolün ödünç verebileceği fonlar haline gelen “likidite havuzlarına” yatırır. Temmuz 2022’de Aave topluluğu, merkezi olmayan, teminatlandırılmış bir stabilcoin olan GHO’nun piyasaya sürülmesini onayladı.

Aave, insanların merkezi bir aracıdan geçmek zorunda kalmadan kripto para birimleri ve gerçek dünya varlıklarını (RWA) ödünç vermelerini ve ödünç almalarını elde eden merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolüdür. borç verdiklerinde faiz kazanırlar; borç aldıklarında faiz ödüyorlar.

Aave orijinal olarak Ethereum ağının üstüne kurulmuştu ve ağdaki tüm tokenler işlemleri işlemek için Ethereum blok zincirini kullanıyordu; ERC20 belirteçleri olarak bilinirler. Aave o zamandan beri Avalanche, Fantom ve Harmony dahil olmak suretiyle öteki zincirlere genişledi.

Protokolün kendisi, merkezi olmayan özerk bir organizasyon yada DAO kullanır. Bu, AAVE jetonlarına haiz olan ve onlarla oy kullanan kişiler tarafınca işletildiği ve yönetildiği anlamına gelir.

Biliyor musun?

Aave olarak tekrardan markalaşmadan ilkin, ürün ETHLend olarak biliniyordu. Her ikisi de Fin hukuk talebesi Stani Kulichov liderliğindeki bir ekip tarafınca geliştirildi.

Aave’de borç verme iyi mi çalışır?

Geleneksel olarak, bir kredi almak için bir bankaya yada oldukça fazla likit nakdi olan başka bir finans kuruluşuna gitmeniz gerekir. Banka, kredi karşılığında güvence isteyecektir – otomobil kredisi durumunda, bu otomobil unvanının kendisi olacaktır. Hemen sonra anaparayı her ay bankaya faiziyle beraber ödersiniz.

DeFi’den farklıdır. Banka yok. Bunun yerine, akıllı sözleşmeler (bir jeton fiyatı belirli bir eşiğe ulaştığında satış yapmak şeklinde işlemleri otomatikleştiren bilgisayar kodlarıdır) ağır yükü kaldırır. DeFi, aracıları varlık ticareti, vadeli işlem sözleşmeleri ve tutum hesaplarından kaldırır.

Pratikte bu, finansal kurumlar yerine insanlardan – kripto para biriminde – kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Sadece gene de güvence yatırmanız gerekiyor. Fiat içermeyen bir DeFi sisteminde bu, öteki kripto para birimi belirteçleri anlamına gelir.

Ve kripto para birimi oldukça değişken olduğundan birçok DeFi platformu aşırı güvence talep ediyor. Bundan dolayı, Aave’de 500$’lık bir kripto kredisi için, bu miktardan fazlasını değişik bir kripto para birimine yatırmanız gerekir. Fiyat düşerse ve güvence tutarı artık ödünç aldığınız tutarı karşılamıyorsa, teminatınız tasfiye edilebilir, kısaca protokol kredinizin maliyetini karşılamak için alır.

Aave’nin şu anda Tether, DAI, USD Coin ve Gemini doları dahil olmak suretiyle 30 Ethereum tabanlı varlık için havuzları var. Öteki pazarlar içinde Avalanche, Fantom, Harmony ve Polygon bulunur.

Aave ek olarak gayrimenkul, kargo ve navlun faturaları ve ödeme avansları şeklinde gerçek dünyadaki varlıklar için havuzlar sağlar. Bu tür havuzlar için, Santrifüj adlı bir ortak şirket, gerçek mekanda etkinlik gösteren işletmelerin operasyonlarının çeşitli taraflarını token haline getirmelerine destek sunar. Tokenleştirildikten sonrasında, yatırımcılar bonolara benzer davranan ve varlıkları üstünde getiri elde eden bu tokenleri satın alabilir (yada güvence olarak tutabilir). Böylece, bu varlıklar gerçek dünyadaki işletmelerin nakit ödünç almaları için güvence olarak kullanılabilir.

Niçin kripto para ödünç almak istiyorsun?

Kripto para birimi satın almak yada satmak çoğu zaman daha mantıklı olsa da, bazı durumlarda ödünç almak ergonomik olabilir. En belirgin olanlardan biri arbitraj içindir. Değişik borsalarda değişik oranlarda işlem gören bir token görürseniz, onu bir yerden alıp başka bir yerde satarak para kazanabilirsiniz.

Sadece, işlem ücretlerini ve spreadleri hesaba kattıktan sonrasında farklılıklar minik olma eğiliminde olduğundan, iyi bir kâr elde etmek için oldukça fazla kripto para birimine haiz olmanız gerekir.

İşte bu aşamada Aave’nin flaş kredileri devreye giriyor. Aave, insanların teminatsız kripto para ödünç almış olduğu, bunu bir varlık satın almak için kullandığı, bu varlığı sattığı ve hemen sonra aynı işlemde orijinal tutarı iade ederken kârlarını cebe indirdiği flaş kredilerin kullanımına öncülük etti.

Likidite havuzları iyi mi çalışır?

DeFi’ye geri dönelim. Merkezi olmayan finansın ilk günlerinde, bir varlık ödünç almak istiyorsanız, platformda size ödünç verecek birini bulmanız gerekirdi – ikinizin de üstünde anlaşmaya vardığınız bir fiyat ve şartlarda.

O zamandan beri işler gelişti.

Aave, eşler arası kredi vermenin tüm sürecini atlıyor, bunun yerine havuzdan eşler arası kredinin ne kadar olacağını seçiyor.

İşte bu iyi mi çalışır: Kullanıcılar dijital varlıkları “likidite havuzlarına” yatırır. Bunlar, protokolün hemen sonra ödünç verebileceği fonlar haline gelir. Jetonlarını bir havuza yatıran ve böylece “likidite elde eden” hepimiz yeni aTokens alır. (“a”, “Aave” içindir.) Dolayısıyla, likidite havuzuna DAI yatırırsanız, karşılığında aDAI alırsınız.

Bir aToken sahibi olarak, platformun flash kredilerinden ve bu aToken’ların faizinden bir hisse alacaksınız. Aslına bakarsanız oldukça fazla likiditesi olan bir havuza jeton yatırıyorsanız, fazla kazanamazsınız. Sadece protokolün umutsuzca gereksinim duyduğu jetonları yatırıyorsanız, daha fazlasını yapacaksınız.

Aynı şey borç alanlar için de geçerlidir; faiz oranları, ne ödünç aldığınıza bağlı olarak değişmiş olur.

Mart 2022’de Aave, Portal adlı bir özelliği içeren protokolün v3’ünü başlattı. Portal, Aave’nin tüm blok zincirlerinde sorunsuz çalışmasına izin verir. Bu, Aave’yi kullanarak artık Solana yada Avalanche şeklinde zincirlerde ödünç verme yada ödünç alma protokollerine katılabileceğiniz anlamına gelir.

1/ Aave V3 burada! 👻
Aave Protokolünün bugüne kadarki en kuvvetli sürümü olan V3, artan ana para verimliliğinden gelişmiş ademi merkeziyetçiliğe kadar çığır açan yeni özellikler getiriyor. Aşağıdaki başlıkta V3’teki yenilikleri okuyun👇ya da dalmak için https://t.co/H3jTyKRqNs adresini ziyaret edin! pic.twitter.com/LXzn7660nA

— Aave (@AaveAave) 16 Mart 2022

Niçin hepimiz yapmıyor?

Birkaç niçin. Ilk olarak, platformu kullanmaya adım atmak için kripto para birimini Aave’ye aktarmalısınız; Kredi yada banka kartı ile satın alamazsınız. (Ve Ethereum işlem maliyetleri yüksek olduğunda, bazı insanoğlu daha minik miktarları taşımakta tereddüt ediyor).

İkincisi, işin içinde bir risk unsuru var ve tasfiyeler, Aave’nin borcu iyi mi yönettiğinin ve insanların hala kredi alabilmesini sağlamanın mühim bir parçası. Güvence tasfiye edildikten sonrasında hala kafi likidite yoksa, Aave’nin Güvenlik Modülü olarak malum bir arıza kasası vardır. Bu havuzun içinde, kullananların yatırdığı AAVE jetonları bulunur. Her şey sakinse, tazminat olarak daha çok AAVE alırlar. Sistemin bir ana para enjeksiyonuna ihtiyacı var ise, AAVE tokenlerini tasfiye edecektir.

AAVE belirteci ne için kullanılır?

AAVE belirteçleri, Aave protokolünü yönetmek için kullanılır. AAVE token sahipleri, Aave’nin yönü ve protokolün fonlarının iyi mi yönetileceği mevzusunda oy kullanabilir. Her AAVE belirteci bir oya eşittir.

Kullanıcılar ek olarak AAVE belirteçlerini güvence olarak gönderebilir. Yaptıklarında, borçlanma limitleri yükseltilir. AAVE ödünç alanlar ek olarak ödünç alma ücretlerini atlayabilir ve güvence olarak gönderirlerse ücretlerde indirim alabilirler.

AAVE, Aave the DeFi protokolüne bağlı olduğundan, piyasa değerine gore en büyük DeFi madeni paralarından biridir.

AAVE, Binance ve Huobi Global dahil olmak suretiyle bir takım değişik kripto para birimi borsasında alım satım yapmak yada satın almak için kullanılabilir.

Biliyor musun?

ETHLend, Aave olarak tekrardan markalanmadan ilkin, jetonun adı LEND idi. Marka değişikliğinden sonrasında, LEND sahiplerinin Aave yönünde hiçbir söz hakkı yoktu; bu yüzden, 100 LEND jetonunun yeni bir AAVE jetonu (Ethereum tabanlı bir ERC-20 jetonu) ile değiştirilmesine müsaade eden bir teklif kabul edildi ve bu da sahiplerine Aave yönünde söz hakkı verecek.

Aave’nin geleceği

Aave, DeFi ekosistemini geliştirmeye devam ediyor. Temmuz 2022’de Aave topluluğu, ağın kendi stablecoin’i GHO’yu başlatma teklifini onayladı.

Seçmenlerin %99,9’u, GHO’nun ABD dolarına sabitlenmiş ve “çeşitlendirilmiş bir kripto varlık seti” tarafınca desteklenen aşırı teminatlı bir stabilcoin olarak piyasaya sürüleceğini görecek olan teklifi destekledi.

Topluluk, GHO için 🟢 yeşil ışık yaktı 👻 Bir sonraki adım, GHO’nun oluşum parametreleri üstünde oy kullanmaktır, gelecek hafta yönetişim forumunda bir öneriye bakın https://t.co/ba4oK50Wb8

— Aave (@AaveAave) 31 Temmuz 2022

Teklife gore, GHO’nun tanıtılması, Aave Protokolü’nde stabilcoin borçlanmasını “daha rekabetçi” hale getirecek ve ek olarak “GHO borçlarının faiz ödemelerinin %100’ünü DAO’ya göndererek” Aave’nin DAO’su için fazladan gelir yaratacaktır.

Merkezi olmayan, teminatlandırılmış bir stabilcoin olarak GHO, Terra’nın 2022 ortalarındaki kripto para çöküşünün en acıklı etkilerinden önde gelen talihsiz UST’nin öncülük etmiş olduğu algoritmik stabilcoin modelinin aksine Maker’ın DAI’sine benzer bir model izleyecektir.

Aave Şirketleri ek olarak, oldukça fazla GHO’nun basılmasını önlemek için “mühim risk azaltma özelliklerinin” mevcut olacağına yemin etti.

Aave ek olarak, kullananların içeriklerini NFT’ler olarak depolamasına olanak tanıyan Poligon tabanlı merkezi olmayan bir toplumsal medya platformu olan Lens Protokolü’nün piyasaya sürülmesiyle DeFi’nin ötesine geçiyor.

Aave yaratıcısı Stani Kulechov lansman öncesinde Decrypt’e verdiği demeçte, “İçerik yaratıcılarının, her insanın aynı zincir üstü toplumsal grafiği ve verileri kullanarak yeni kullanıcı deneyimleri oluşturabileceği izinsiz bir halde seyircilerine haiz olmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Daha fazlasını öğrenmek için nereye gidebilirim?

Aave, birkaç DeFi ödünç verme protokolünden yalnız biridir. Ötekiler için şunlara göz atın:

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir