Aave Önerisi Güvenlik Korkuları Içinde Hayaleti Kesebilir

Kripto hackleri için inişli çıkışlı birkaç hafta oldu.

Son Solana hackinden meydana gelen serpinti, insanlara mesela donanım cüzdanlarının önemini bir kez daha hatırlattı. Artık 15.000’den fazla kripto cüzdanının etkilendiğini ve kabaca 4.6 milyon doların çalındığını biliyoruz. Evet.

Yinelenen bir başka talihsizlik, köprü hack’leridir. Köprüler, kullananların blok zincirler içinde fon taşımasına müsaade eden mühim kripto altyapısı parçalarıdır. Mesela Avalanche’daki mahalli varlıklar, bir köprünün yardımı olmadan Harmony’de var olması imkansız.

Ve eğer sözde oldukca zincirli evrene inanıyorsanız, bu sav için köprüler oldukca önemlidir. Ne yazık ki, bu platformlar son zamanlarda mutlak bir darbe alıyor.

Son olarak bölüm, bu hafta başlarında ortalama 190 milyon dolarlık bir Nomad hack çevresinde dönüyordu. Sadece Axie Infinity’nin Ronin köprüsü (622 milyon dolar), Şubat’taki Wormhole saldırısı (320 milyon dolar) ve Harmony ile Ethereum arasındaki bir köprünün hacklenmesi (100 milyon dolar) benzer biçimde daha birçokları oldu.

Blockchain şirketi Chainalysis, bu yıl 13 köprü hackinin hepsinde bu toplamın 2 milyar dolara yakın bulunduğunu tahmin etmesine karşın, yalnız bu üç saldırıda 1 milyar dolardan fazla çalındı.

Köprü hack’leri, tüm kripto hack’lerinin bir parçası olarak. (zincirleme kanalıyla)

Tehlikede olan bu kadar oldukca parayla, minimum bir DeFi projesi bu riski azaltmak için adımlar atıyor.

Aave, ödünç verme ve ödünç alma protokolüne ilişkin yeni bir teklifin, topluluğun tüm Fantom tabanlı entegrasyonu duraklatmasını öneriyor.

“Bu fiil, Fantom’daki Aave V3 Market’te varlık yatırma yada ödünç alma kabiliyetini dönem dışı bırakarak kullanıcıları korurken, borcun geri ödenmesine, tasfiyelere, para çekme işlemlerine ve faiz oranlarındaki değişikliklere izin vermeye devam edecek” yazıyor.

Yalnız yetişiyorsanız, Aave, bunu yapmak için protokole ödenen ufak bir ücret eksi bir yüzde kazanmak için boşta kripto ödünç vermenize izin verir. Fantom, hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanılarak oluşturulmuş ve hız için optimize edilmiş bir katman-1 blok zinciridir.

Fantom, Ethereum benzer biçimde, tonlarca değişik DeFi uygulamasına haizdir. Bu yüzden, Aave benzer biçimde bir ton Ethereum-first DeFi uygulaması bile hizmetlerini Fantom’da kullanılabilir hale getirdi.

Aave’nin mevcut olduğu ağların sıralaması şu anda Avalanche ve Fantom’un yanı sıra Optimism, Arbitrum ve Polygon benzer biçimde birkaç katman-2 ağı içermektedir.

Bu öteki blok zinciri ağlarıyla entegrasyonlar köprülere dayanır. Ve son olarak Aave önerisinin gözünde, bu köprüye güvenmenin riski ödülden daha ağır basıyor (en azından Phantom’da).

Teklif ek olarak Fantom’un Aave’nin hazinesi için aslına bakarsanız oldukca fazla ücret üretmediğine dikkat çekiyor: yalnız 30 dolar.

“Fantom Aave V3 piyasası, mevcut 9 milyon dolarlık pazar büyüklüğü ve 2.4 milyon dolarlık açık borçlanma pozisyonu ile fark edilir bir çekiş kazanmadı; bu, protokol için günlük averaj 300 dolarlık ücret üreten bir pazara yol açtı (Aave hazinesi için günlük ortalama 30 dolarlık ücret),” teklifinde, Fantom köprüsü kırılırsa yada saldırıya uğrarsa, kullanıcılara hiçbir şey kalmayacak.

Aave’nin Fantom pazarında oluşturulan ücretler 23 Haziran’da uçurumdan düştü. (Kripto Ücretleri vasıtasıyla)

Yalnız referans olarak, Ethereum’daki Aave şu anda günde 327.000 $ komisyon alıyor, peşinden günde 133.366 $ kazanan Aave on Avalanche geliyor.

Bu, Aave’nin bir kripto köprüsünü ilk kapatışı olmayacak. Harmony köprüsü hackinin peşinden Aave de aynısını yapmış oldu; ne yazık ki, aslına bakarsanız etkilenmişlerdi.

Şimdi, münakaşa hala teklif aşamasında, sadece Pazartesi günü sonuca ilişkin resmi bir oylama için DAO oylama platformu Snapshot’a geçilecek.

Buradaki daha geniş nokta, oldukca zincirli anlatının hızla batıyor olmasıdır.

Aave büyük bir topluluktur ve şu anda toplam değere nazaran DeFi’nin dördüncü en büyük topluluğudur. Ve Ethereum’da bir doğum yeri ile daha da büyük bir topluluk tarafınca destekleniyor.

Artı, Ethereum birleşmesi ufukta ve Ethereum’daki 2. katman ağları çekiş kazanıyor. Oldukça zincirli bir gelecek, düşük ücretler ve yüksek hızlar vaat ettiğinden, kim bilir sonunda mühim olmayacak.

Kripto köprüleri çöküyor. Tekrardan inşa edilmeliler mi?

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir