AB milletvekilleri anonim kripto transferleri mevzusunda daha katı kurallar için baskı yapıyor

Avrupa Birliği milletvekilleri, kara para aklama ve terörün finansmanı ile savaşım için anonim kripto transferlerine 1.000 euro (1.083 $) sınır getiren yeni yasa tasarısını kabul ettiler.

28 Mart’ta gösterilen bir Avrupa Parlamentosu bildirisine bakılırsa, sınır, bir müşterinin kimliği belirlenemediğinde bir kripto varlık transferi için geçerli olacaktır. Nakit işlemler de 7.000 Euro (7.585 $) ile sınırlandırılacak.

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi paketinin Nisan ayında yapılacak bir genel kurul toplantısında onaylanması planlanıyor. Bundan sonrasında yasa tasarılarının nihai şekli için müzakerelere başlanacağı açıklandı.

Aujourd’hui, @Europarl_EN’in mühim bir oylama alanı olarak, terörün finansmanı ve finansmanı ile ilgili alan adıdır.

#NFT ve kripto plaka biçimleriyle ilgili notlar. Mevzu pic.twitter.com/qP95NsQ3Cw

– Aurore Lalucq (@AuroreLucq) 28 Mart 2023

Haziran 2022’de kurulan Avrupa Kara Para Aklamayı Önleme Kurumu’nun (AMLA) sonunda kuralları uygulayacağı kaydedildi.

Eş raportör Emil Radev, “Yeni otoritenin ulusal denetçilerle fazlaca yakın ortaklaşa iş yapması ve en riskli kripto varlık hizmet sağlayıcılarını ve birkaç üye ülkede etkinlik gösteren finans sektöründeki şirketleri direkt denetlemesi bizim için mühim” dedi. AMLA.

Kripto varlıkları da dahil olmak suretiyle araçlarla ilgili metin, milletvekilleri tarafınca 99 lehte, sekiz aleyhte ve altı çekimser oyla ezici bir çoğunlukla onaylandı.

Yeni kabul edilen metin, tasarının getirilmesinin bilhassa kripto varlık yöneticilerinden daha çok şeffaflık ve uyumluluk gerektireceğini gösteriyor. Şunlara dikkat çekti:

“Bankalar, varlık ve kripto varlık yöneticileri, emlak ve sanal emlak komisyoncuları ve üst düzey ustalaşmış futbol kulüpleri şeklinde kuruluşların müşterilerinin kimliğini, haiz olduklarını ve şirketi kimin denetim ettiğini doğrulaması gerekecek.”

Ek olarak, sektörlerin kendi iş alanları dahilinde kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili belirli riskler belirlemeleri ve bu ilgili detayları merkezi bir sicile iletmeleri gerektiği de kaydedildi.

İlgili: Avrupa Komisyonu, metaverse’de ‘sıhhatli rekabeti’ sağlayacak

Bu, Avrupa Bankacılık Federasyonu’nun (EBF) 28 Mart’ta geleceğin dijital para ekosistemi ve bilhassa perakende dijital avro vizyonunu detaylandıran bir rapor yayınlamasının peşinden geldi.

EBF, dijital euro için üç katmanlı bir model önerdi: Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) görevi ve iki sanayi seviyesi. ECB’nin görevi, ondan sonra {özel sektör} tarafınca geliştirilen ve işletilen bir “Sanayi Düzeyi B” ile Tek Euro Ödemeler Alanı ile etkileşimde bulunmak olacaktır.

İlgili bir haberde, Avrupa Birliği’nin kripto kuralları seti – Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesi – ile alakalı son oylama, kısa sürede Nisan 2023’e ertelendi.

Bu, Avrupalı ​​milletvekillerinin daha ilkin Kasım 2022’den Şubat 2023’e erteleyen prosedürü tekrardan planladıkları ilk sefer değil.

Mecmua: Adam VC’lere satış konuşmasının sırrı: Hanım kripto kurucularının patlama yapmasına destek olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir