AB, Ukrayna’daki Yükseliş Mevzusunda Yeni Yaptırımlarda Ruslar İçin Kripto Hizmetlerini Yasakladı – Bitcoin Haberleri

AB tarafınca onaylanan Rusya’ya yönelik son yaptırım turunda bir takım kripto ile ilgili hizmet hedeflendi. Tedbirler, Moskova’nın Ukrayna topraklarını ilhak etme sonucuna cevap olarak ekonomik ve mali kısıtlamalarda beklenen sıkılaştırmanın bir parçası.

AB Konseyi, Rus Kişiler için Kripto Cüzdanı ve Gizleme Hizmetlerine Tam Yasağı Kabul Etti

Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna’da derinleşen askeri çatışma zemininde Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar deklare etti. Rus hükümetine ve ekonomisine zarar vermesi beklenen cezalar, Moskova’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia ve Kherson bölgelerini ilhak etmek için adımlar atmasının arkasından geldi.

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bir yazısında, açıklamanın, bu dört oblast’taki “düzmece referandumlar”la ilgili son tırmanışa bir cevap bulunduğunu altını çizdi. Kurumlarında rol oynayan Rus şahıs ve kuruluşları bilhassa hedeflenecektir.

Kripto para birimleriyle uğraşanlar da dahil olmak suretiyle öteki Rus vatandaşları ve işletmeleri de darbe alacak. Yeni önlemler, kripto varlıkları için Rus vatandaşlarına ve sakinlerine cüzdan, hesap yada gizleme hizmetleri sağlanmasının tamamen yasaklanmasını içeriyor. Brüksel tarafınca uygulanan sekizinci yaptırım paketine gore bu, bu varlıkların değerinden bağımsız.

Bu bahar, AB bu tür önlemlerin beşinci turunu onayladığında, Konsey yalnızca Ruslara ve devletlerinde kayıtlı kuruluşlara “yüksek kıymetli” kripto varlık hizmetlerinin sağlanmasını yasakladı. Yasak, 10.000 Euro’yu (o sırada 11.000 ABD Dolarına yakın) aşan dijital fonlara uygulandı.

Rusya’nın İthalat ve İhracatını Vuracak Yeni Avrupa Yaptırımları

Daha önceki engellemeler, dijital varlıklar yöntemiyle servet transferini sınırlamak ve kripto alanındaki öteki boşlukları kapatmak anlamına gelirken, yakın tarihindeki bir rapor, Rus yanlısı grupların Ukrayna’daki paramiliter operasyonları finanse etmek için çoğu zaman ufak işlemlerde kripto para birimini etken olarak kullandığını ortaya koydu. . Araştırmaya gore, Şubat ayı sonlarında işgalin başlamasından bu yana kriptoda 400.000 dolar topladılar. Rus yetkililer ek olarak işletmelerin internasyonal yerleşimler için kripto ödemeleri kullanmasına izin vermek için çalışıyorlar.

AB, son hamlesi ile Rusya’ya bilişim danışmanlığı ve hukuk müşavirliği hizmetlerinin yanı sıra mimari ve mühendislik hizmetlerinin verilmesini de yasakladı. Ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz yöntemiyle üçüncü ülkelere taşınması da dahil olmak suretiyle Rusya’nın ithalat ve ihracatı da hedeflendi. İlgili hizmetlerin sağlanmasına yalnızca, bunlar hemen hemen belirlenmemiş olan öncesinden belirlenmiş bir fiyat üst sınırında yada altında satın alınmışsa izin verilecektir.

Öteki önlemler içinde, AB vatandaşlarının bazı Rus devlete ilişkin yada devlet kontrolündeki kuruluşların yönetim organlarında vazife almalarının yasaklanması da içeriyor. Konsey ek olarak, kişilerin Avrupa Birliği tarafınca dayatılan kısıtlamaların aşılmasını kolaylaştıracak şekilde atanabileceği kriterleri genişletmeye karar verdi. Brüksel’deki yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, son yaptırım paketini memnuniyetle karşıladı.

Bu hikayedeki etiketler

ilhak, yasak, çatışma, konsey, Kripto, kripto hizmetleri, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, velayet, eskalasyon, AB, AB Konseyi, avrupa, Avrupa Birliği, İhracat, ithalat, paket, yasak, referandumlar, bölgeler, engellemeler, tur, Rusya , rusça, Yaptırımlar, Hizmetler, Ukrayna, Cüzdanlar, Cenk

Yeni AB yaptırımlarının Ruslar için kripto para birimlerine erişimi mühim seviyede sınırlayacağını düşünüyor musunuz? Mevzuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir