ABD Hakkaniyet Bakanlığı, adamı BTC’yi uyuşturucu kaçakçılığında 5,4 milyon dolar para aklamak için kullanmakla suçladı

ABD Hakkaniyet Bakanlığı (DOJ), Kaliforniya merkezli John Khuu’yu Bitcoin kullanarak uyuşturucu kaçakçılığından elde edilmiş 5,4 milyon dolarlık geliri akladığı iddiasıyla suçladı.

Suçlamalara gore Khuu, dark web pazarlarında düzmece farmasötik ilaçlar ve kontrollü maddeler sattı. Müşterilerden satın alımları için ödeme olarak BTC aldı.

Khuu ve kabahat ortakları, fonları itibari paraya dönüştürmek için Citibank, Bank of America ve JPMorgan Chase dahil olmak suretiyle en iyi ABD bankalarında düzinelerce hesap oluşturdu.

Sanığın operasyon süresi süresince ortalama 5,4 milyon dolar değerinde BTC başlatmış olduğu iddia ediliyor.

Khuu, 19 Ağustos 2022’de Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca tutuklandı. Şu anda kara para aklama ve kontrollü maddelerin yasa dışı ithalinde komplo kurmaktan iki suçlamayla karşı karşıya. Suçlu olduğu kanıtlanırsa, 40 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Kripto ile ilgili aklama düşüşte

Dark web pazarında kriptonun kullanıldığı örnekler, sektörü yetkililerin gözünde fena bir duruma soktu. 2020’de DOJ, Ohio merkezli Larry Harmon’u Bitcoin kullanarak 300 milyon doların üstünde para akladığı iddiasıyla tutukladı.

Son zamanlarda, anlatı iyiye doğru değişiyor. Bir Chainanysis raporu, 2021’de tüm kripto işlemlerinin yalnızca ortalama %0,05’inin kara para aklama ile bağlantılı bulunduğunu, buna karşılık fiat para birimi vasıtasıyla aklanan %5’lik bulunduğunu gösterdi.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir