ABD doları, Euro Bölgesi enflasyon raporunda 3 haftanın en düşük seviyelerine dokunurken Bitcoin 24 bin doları elinde tutuyor

Bitcoin (BTC), taze enflasyon verilerinin euro için endişelere yol açmasıyla 29 Temmuz Wall Street açılışından ilkin 24.000 doları destek olarak tutturmaya çalıştı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Euro Bölgesi enflasyon tahminleri zirve göstermiyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den elde edilmiş veriler, BTC/USD’nin bir gecede ortalama 24.500 $’a yükseldikten sonrasında son olarak kazanımlarının çoğunu koruduğunu gösterdi.

Günün makro eylemi, Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) için acı haberler verdi, bu sebeple euro enflasyonu için son olarak tahminler Temmuz için %8,9’da geldi – Haziran’daki %8,6’dan hala tırmanıyor.

“Euro bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, enerjinin Temmuz ayında en yüksek senelik orana (Haziran’daki %42,0 ile karşılaştırıldığında %39,7), peşinden besin, alkol ve tütünün (%9,8, %8,9 ile karşılaştırıldığında) Temmuz ayında olması umut ediliyor. Haziran), enerji dışı endüstriyel mallar (Haziran ayındaki %4,3 ile karşılaştırıldığında %4,5) ve hizmetler (Haziran ayındaki %3,4 ile karşılaştırıldığında %3,7),” Eurostat tarafınca derlenen ek bir raporda okundu.

Veriler, Euro’nun varlık tarihindeki en yüksek enflasyon rakamlarına karşın büyümenin beklentileri aştığı bazı AB üye vatanlarında garip bir karşıtlık oluşturuyor. Bu, bazı yorumcuların her şeyin görünmüş olduğu benzer biçimde olmadığından şüphelenmesine yol açtı.

Üzücü gerçekler üstüne 800 milyar Euro harcama fonu. https://t.co/31m7ZviKtb

— Tamay Özgökmen (@TOzgökmen) 29 Temmuz 2022

Gene de Avrupa ikilemi, Temmuz ayı süresince tecim ortaklarının para birimleri karşısında son yirmi senenin en yüksek seviyesinden geri çekilen ABD dolarını destekledi.

ABD doları endeksi (DXY) gün içinde 105.54’e dokunarak 5 Temmuz’dan bu yana en düşük okumasını yapmış oldu ve yazının yazıldığı sırada 106’ya geri dönmeden ilkin.

Kripto pazarları için mühim bir ters korelasyon olan ek DXY avansları, BTC fiyat hareketi üstünde yeni bir baskıya işaret edebilir.

Popüler tecim hesabı Mikybull Crypto, yeni bir Twitter güncellemesinde, “DXY desteği şimdi bundan önceki en yüksek seviyesine düştü ve tutuyor benzer biçimde görünüyor. Daha çok düşmeden ilkin burada 107, 108’e ihtimaller içinde bir sıçrama,” diye tahminde bulunmuş oldu ve bu senaryonun bir geri çekilmeye yol açacağını da sözlerine ekledi. BTC/USD için 22.800 dolar.

ABD dolar endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

—-

Ayrıca, türev platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, muhtemelen beklenmedik bir yükseliş eğiliminde, doların zayıflamasının an meselesi bulunduğunu ima etti.

İlgili: BTC fiyatı 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştığında Bitcoin boğa koşusu ‘ilginçleşiyor’

Federal Biriki’in son kilit faiz artırımının peşinden Hayes, merkez bankasının destekleyici para politikasına ve daha etkisiz oranlara dönüşünün başladığını belirtti.

28 Temmuz’da yazdığı Fed Başkanı Jerome Powell, “Powell pivotu” olarak adlandırdığı bir şeyi artık artırmayacak.

Powell Pivot burada, vücudum hazır ve portföyüm de hazır. pic.twitter.com/hlI8lzqLcX

— Arthur Hayes (@CryptoHayes) 28 Temmuz 2022

Cointelegraph’ın bildirdiği benzer biçimde kuram, ABD ekonomisinde daha derin bir resesyon olasılığını artıran faiz artırımları yardımıyla oldukça azca manevra alanı kalan Fed’in çevresinde dönüyor.

Bu hafta gösterilen son olarak GSYİH verileri, iki çeyrek üst üste negatif rakamlar yardımıyla ABD’yi aslına bakarsanız teknik bir durgunluğa sokmuştu.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir