ABD Hükümeti Kriptoya Cenk Açtı mı?

Pazartesi günü, ABD Gömü Bakanlığı, Ethereum madeni para karıştırıcı Tornado Cash’i ve hizmetle ilişkili bir takım adresi, çoğu zaman terör örgütleri ve düşman uluslar için ayrılmış bir sınıflandırma olan Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine ekledi.

Bunu yaparken, Gömü, tüm Amerikalıların, kullananların bu tür birçok işlemi bir araya getirerek kripto para birimi işlemlerinin halka açık izlerini gizlemelerine olanak tanıyan bir vasıta olan Tornado Cash’i kullanmasını etkin bir halde yasakladı. Tornado Cash internet sayfasına üç gündür ulaşılamıyor.

Gömü, Şimal Kore devlet destekli bilgisayar korsanlığı organizasyonu Lazarus Group ve geçen haftaki Nomad Bridge hackinde 7,8 milyon dolar çalan kişiler de dahil olmak suretiyle, hizmetin fena erkek oyuncular tarafınca kara para aklamak için kullanıldığı sayısız örneği gerekçe göstererek bu hareketi savundu.

Duyuruyu takip eden günlerde, bazı kripto liderleri yasağı bir tek haksız değil, bununla birlikte kullanıcı gizliliğine yönelik yasadışı ve varoluşsal bir tehdit olarak – kim bilir ilk günlerinden beri özgürlükçü, hükümet karşıtı ilkelerle şekillendirilmiş bir endüstrinin en mukaddes ilkesi olarak – kınadılar.

Decrypt ile konuşan uzmanlar ve sektör liderleri, yasağın yasallığı ve uygunluğu mevzusunda düşünce ayrılığına düştü.

Bir çok, hareketin kriptonun hırçın mahremiyet savunucuları ile federal hükümet arasındaki düşmanlıklarda belirgin bir tırmanışı tetiklemiş olabileceği mevzusunda hemfikirdi, bu da gelecek yıllarda alanı şekillendirebilecek bir gelişme.

Tornado Cash yasağı: İyi mi, fena mü, yansız mı?

Tornado Cash’in yasağının getirmiş olduğu yasal ve etik soruların temeli, hizmetin akıllı bir sözleşme olarak durumudur. Birçok merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü benzer biçimde Tornado Cash de herhangi bir çalışanın işleyişini sürdürmesini yada izlemesini gerektirmeyen otomatik bir programdır.

Bazılarına nazaran, Tornado Cash’in günlük operasyonlarında hiçbir insanoğlunun yer almaması, hizmetin günün sonunda, hiçbir misyonu yada temel amacı olmayan bir kod bulunduğunu gösterir.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Preston Van Loon daha ilkin Decrypt’e verdiği demeçte, “Tornado Cash, ötekiler benzer biçimde iyi yada fena için kullanılabilecek bir araçtır” dedi.

Tornado Cash’in kurucularından kabul edilen Ameen Soleimani, hizmetin hiçbir vakit kabahat geliri aklayıcılarına hizmet etmek için tasarlanmadığını, bunun yerine finansal verilerinin gizliliğini korumak isteyen perakende kripto kullanıcıları için tasarlandığını onlarca defa belirtti.

Soleimani dün Twitter Spaces’ta “Kara para aklama yada bunun benzer biçimde bir amaç için yola çıkmadık” dedi. “Oldukça zararsızdı, onu ne için kullanmaya çalışıyorduk… bir tek kendimizi korumak için.”

Birçok Tornado Cash savunucusu için, hizmetin o zamandan beri bazı fena niyetli kullanıcılar tarafınca manipüle edilmiş olması, temeldeki aracın kendisinin bir yansıması değildir. Doğrusu fikir şu şekilde devam ediyor, “para karıştırıcılar kara para aklamaz, kara para aklayıcılar kara para aklar.”

Bu bağlamda – teknolojiyi kullanan kişilerin değil (hiçbir insan Gömü tarafınca kara listeye alınmadı, bir tek siteler ve cüzdan adresleri) – bazıları Tornado Cash yasağını kendisinden ilkin gelen öteki tüm kripto düzenlemelerinden değişik olarak görüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi profesörü olan Matthew Green, Decrypt’e “Bir yazılım parçasının kapatıldığını ilk kez görüyorum” dedi. “Ve bu birazcık benzersiz.”

Ötekiler durumu daha azca istisnai olarak görüyor.

University of Kentucky hukuk profesörü Brian Fyre Decrypt’e “Bir işletme benzer biçimde görünüyorsa ve bir işletme benzer biçimde yürüyorsa ve bir işletme benzer biçimde şarlatansa, onu bir işletme benzer biçimde düzenleyebilirsiniz” dedi. “Ve ona ne dediğiniz yada onu iyi mi karakterize ettiğiniz mühim değil.”

Fyre’a nazaran, Tornado Cash bir ücret karşılığında bir hizmet yapıyorsa, telefonu açacak kimse olmasa bile, bu bir iştir ve bazılarının önerilmiş olduğu benzer biçimde First Amendment korumalı konuşma değil.

Ve Tornado Cash’in yaratıcıları, site süreçlerindeki her (yada herhangi bir) işlemi yetkilendirmese bile, Fyre, yasaların, site trafiğinin mühim bir miktarını yasa dışı etkinlik oluşturuyorsa, hala kancanın üstünde olduklarının açık olduğuna inanıyor.

Fyre, “Mahkeme, hizmet trafiğinin mühim bir bölümünün yasa dışı amaçlar için olmasına itina gösterecek ve bunu biliyorsunuz ki ve bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadınız” dedi.

“Hitabı olması onu kesinlikle korumaz. Yasadışı konuşmaysa, yasa dışıdır” diye ekledi.

‘Yarın fıstık ezmesinin yasa dışı bulunduğunu söyleyebilirler’

Tornado Cash’in temel tarafsızlığı mevzusunda emin olanlar, Pazartesi günkü kararın yalnızca bir buzdağı türü olduğundan korkuyorlar. Onlara nazaran, ABD hükümeti, hain bir sonuca ulaşmak için kullanılabileceği gerçeğinden dolayı, neredeyse her türlü hizmet yada ürünü yasaklamayı haklı çıkarabilir.

MakerDAO decrypt Chris Blec, “Bunu her şeyle yapabilirlerdi” dedi. “Yarın fıstık ezmesinin yasa dışı bulunduğunu söyleyebilirler: Satın alırsanız, kullanırsanız, yerseniz hapse girersiniz. Ve kimse onu almayacak, yemeyecek ya da kullanmayacak. Buna totalitarizm denir.”

Blec, kripto söz mevzusu olduğunda, ABD hükümetinin, bireylerin dijital parayla anonim olarak işlem yapma olasılığı ortadan kaldırılıncaya kadar doygunluk olmayacağına inanıyor.

Blec, “Fena insanoğlu tarafınca kullanılamayacak hiçbir kripto para birimi yok” dedi. “Doğrusu tüm açık blok zincir teknolojisi bu tür saldırılara karşı hassastır. Hükümetin bunu çözmesinin tek yolu, her biri hakkında tam informasyon sahibi olmaktır. [user’s identity]”

Bu, elbet, ademi merkeziyetçilik, mahremiyet ve anonimlik ilkeleri üstüne kurulmuş bir toplulukta pek fazlaca şahıs için başlangıç ​​noktası değildir.

Tornado Cash yasağının tesirleri daha geniş kripto topluluğunda dalgalanmaya başladığından, bir çok şimdi yasalara uymak ve bu tür ideolojik taahhütlere uymak içinde seçim yapmak zorunda kalıyor.

Tornado Cash’in kendisini yasaklamaya ek olarak, Gömü Departmanı’nın hizmetle ilişkili uzun bir Ethereum adresleri listesini kara listeye aldığını düşünün. Bu adreslerle işlem yapmak artık federal hükümetin gözünde bir Şimal Kore terör hücresiyle iş yapmakla eşdeğer.

Tüm Ethereum işlemleri, dünya genelinde finansal ödüller almak için bekleyen işlemlerin bloklarını işleyen sayısız madencilik makinesi tarafınca onaylandı (sadece bu, Eylül ayındaki birleştirme etkinliğinden kısa bir süre sonrasında değişecek). Bu şekilde bir madenci, Gömü onaylı bir adresin işlemini onaylasaydı, İran destekli bir milis kuvvetine yardım etmekle eşdeğer bir kabahat işlemiş olur muydu?

Amerikan hükümetinin yasağın bu dalgalanma etkilerine iyi mi cevap vermeyi ve potansiyel olarak kovuşturmayı seçeceği hala açık bir sorudur. Sadece kati olan şey, Ethereum ağının, kullananların hükümetin isteklerine uymasına destek olmayacağıdır.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Micah Zoltu, ETH madencilerinin şu anda yasa dışı olabilecek işlemleri doğrulamanın yarattığı potansiyel riskle en iyi şekilde iyi mi başa çıkmaları gerektiği sorulduğunda, Decrypt’e şu yanıtı verdi: “İnsanlara genel tavsiyem ABD vatandaşı olmayın. Bu fazlaca tehlikeli.”

Zoltu Decrypt, Ethereum’un, kullananların Gömü’nin söylediği yaptırımlara uymalarına destek olacak araçlar yaratma niyetinde olmadığını ve doğrulama hizmetleri yaptırımlı adreslerden kaçınmaya başlarsa, ağır şekilde cezalandırılmaları icap ettiğini söyleyecek kadar ileri gitti.

Zoltu, “Doğrulayıcıların çoğunluğu hakkaten sansürlemeye başlarsa (Tornado işlemlerini içeren bloklar üstüne inşa etmeyi reddederek), kullanıcı tarafınca etkinleştirilen bir hard fork’un hepsini finansal olarak cezalandıracağını savunuyorum” dedi. “Bir doğrulayıcıyı sansüre dayanıklı bir halde çalıştıramıyorsanız, doğrulayıcı çalıştırmamalısınız.”

Zoltu’nun görüşlerinin daha geniş Ethereum topluluğunun görüşlerini yansıtıp yansıtmadığı sorulduğunda, Ethereum Vakfı yorum yapmayı reddetti.

Uyum mu, Karşı Çıkma mı?

Gömü’nin yasağına açık bir halde uymama tutumu, daha geniş kripto topluluğunda hızla çekiş kazanmıştır.

Gizlilik mevzusundaki bu baskının Tornado ile bitmeyeceğinden güvenli olabiliriz. Particl, kuvvetli şifreleme ve dağıtılmış sistemlerin, fertleri eski finansal sistemden çıkma mevzusunda yetkilendirerek sonunda bu kontrole direnmek için ihtiyaç duyulan ortamı yaratacağına ikna olmuş durumda. https://t.co/P5X1x7rIvw

— Particl (@ParticlProject) 8 Ağustos 2022

Bazıları, meydan okumanın kripto endüstrisini Amerikan düzenleyicileriyle uzun soluklu ve benzeri görülmemiş bir cenk için kurabileceğine inanıyor.

Johns Hopkins’ten Matthew Green, Tornado Cash’in yasağına cevap olarak, kripto kullanıcıları ve fikir liderleri mahremiyet ve ademi merkeziyetçilik taahhütlerini tekrardan öne sürmeye çalıştıkça, öteki benzer finansal gizlilik hizmetlerinin çoğalacağını düşünüyor.

Green to Decrypt, “Gizlilik teknolojilerinin yayıldığını görmüş olacaksınız, bence bu şeyler tarafınca korunan daha çok para görmüş olacaksınız” dedi. “Ve sonrasında, Gömü bir karar vermek zorunda duracak: Tornado Cash’e yaptıkları cerrahi bir şey mi yoksa bunu uzatacaklar mı? [ban] tüm gizlilik sistemlerine?”

Bu şekilde bir senaryoda, Amerikan hükümeti kripto sanayisine finansal anonimliği çökertmek için daha çok baskı uyguladığından, endüstrinin bu düzenlemelere daha açık bir direnişle ve yasaklanmış teknolojileri ikiye katlayarak cevap vermesi muhtemeldir.

Green, “Kim bilir bu, yaptırımlarla cerrahi müdahalenin giderek zorlaştığı bir muharebeye neden olur” dedi. “Ve ya hep ya asla olur, tüm kriptoların yok edilmesi ya da kesintiye uğraması gerekir.”

Bu şekilde bir senaryonun olasılığı belirsizdir.

Sadece bu hafta, kripto topluluğunun kripto işlemlerinin gizliliğini ihlal eden daha çok hükümet yaptırımına iyi mi cevap vermesinin beklenebileceği hakkında bir şey gösterirse, bu cenk uzun sürecek.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir