ABD Kurultay Komitesi Coinbase, FTX, Dolandırıcılığı Önleme Üstüne Binance Araştırmaları

ABD Temsilciler Meclisi içindeki tüketici gözlemcileri, kripto ile ilgili dolandırıcılığın büyük bir mesele olduğuna inanıyor.

Temsilciler Meclisi Nezaret ve Düzeltim Komitesi Ekonomik ve Tüketici Politikası Alt Komitesi Başkanı Raja Krishnamoorthi, Salı günü ABD’deki en büyük kripto borsalarına mektuplar göndererek her firmanın iyi mi çalıştığını gösteren “data ve belgeler” talep etti. kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıkla savaşım edin.”

Komite, ABD Senatosu ile beraber Kongreyi oluşturan ve kripto para birimini düzenleyen yasalar da dahil olmak suretiyle faturaları ve öteki yasal önlemleri sunabilen ve tartışabilen ABD Meclisinin bir parçasıdır.

Coinbase, FTX, Binance US, Kraken ve KuCoin’in her biri, 12 Eylül’e kadar 2009’dan bu yana kripto sahtekarlığıyla ilgili “tüm belgeleri” ve beş probleminin yanıtını talep eden dört sayfalık bir mektup aldı.

Mektuplar neredeyse birbirinin aynısı ve her biri “kripto para birimlerinin dolandırıcıların tercih etmiş olduğu ödeme araçları ve şüpheli olmayan kurbanlar için tercih ettikleri yem haline geldiğini” korumak için çaba sarfediyor.

Krishnamoorthi, “Kripto para birimlerinin hem bir ödeme şekli hem de bir yatırım olarak artan popülaritesi göz önüne alındığında, dolandırıcılığın ve tüketici istismarının hızla artmasından kaygı duyuyorum” dedi.

Bir Federal Tecim Komisyonu (FTC) rakamına atıfta bulunan Krishnamoorthi, kripto dolandırıcılığının kurbanları yalnızca 2022’de 1 milyar dolardan dolandıracağını tahmin ediyor.

Mektuplarında, “Ek olarak, platformları vesilesiyle işlem meydana getiren tüketicileri korumak için kripto para birimi borsalarının görünürdeki eylemsizliğinden de endişeliyim” diye yazdı.

Krishnamoorthi, Coinbase’e “Dolandırıcılık yada öteki kabahat eylemlerini kapsayan sigorta benzer biçimde hangi mekanizmalar, Coinbase’in hizmetlerinizi kullanırken ziyan olan bireylerin tazmin edilmesini sağlamak için hangi mekanizmalara haiz?” Ek olarak federal hükümetin kripto para borsalarının dolandırıcılık ve dolandırıcılıklarla savaşım etmesine destek olmak için neler yapabileceği mevzusunda data istiyor.

Meclis Komitesi ek olarak ABD Gömü Bakanlığı’na, Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu’na, FTC’ye ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) benzer mektuplar gönderdi.

Krishnamoorthi, yazışmalarında devlet kurumlarından düzenleyici ve siyaset önerilerinin yanı sıra kripto para birimlerinin “emtia, menkul kıymetler yada her ikisi” olarak tanımlanması gerekip gerekmediği mevzusundaki görüşlerini soruyor.

ABD hükümetinin kripto mevzusunda nerede durduğu mevzusunda belirsizlik olsa da, bu Meclis Komitesi mektupları, federal hükümetin süratli bir halde kanıt toplamak istediğini ve bazılarının büyük seviyede düzenlenmemiş bir sanayi olarak görmüş olduğu şeye artık izleyici kalmadığını gösteriyor.

Görünüşe gore daha çok ABD düzenlemesi geliyor – ve Tornado Cash hakkaten de buzdağının görünen kısmıydı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir