ABD, Kripto Yatırımcılarını Dolandırmakla Suçlamasından Sonrasında Hindistan Polisi Bitconnect Kurucusunu Aradı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Hint polisi, bir bitcoin yatırımcısının küresel kripto “Ponzi şeması” tarafınca dolandırıldığını bildirmesinin peşinden Bitconnect hakkında bir soruşturma başlattı ve kurucusunu suçladı. ABD makamlarına bakılırsa, plan zirvede 3.4 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Kurucu ve ortak komplocularının, yatırımcılardan ortalama 2,4 milyar dolar elde etmiş olduğu iddia ediliyor.

Bitconnect’in Kurucusu Hindistan Polisi Tarafınca Aranıyor

En meşhur dolandırıcı kripto para yatırım planlarından önde gelen Bitconnect’in kurucusu, ABD’nin kendisini yatırımcıları dolandırmakla suçlamasının peşinden Pune, Maharashtra şehrinde Hint polisi tarafınca aranıyor.

Pune Polisi, mahalli bir avukatın Salı günü ilk informasyon raporunu (FIR) sunmasının peşinden oldukca crore kripto planına bir soruşturma başlattı ve kurucusu Satish Kumbhani’yi rezerve etti. Ek olarak, programa dahil olan altı kişinin daha adını verdi. Avukat FIR’da 220 bitcoin’e yakın dolandırıldığını belirtti.

Hindistan polisi şimdi zanlıyı arıyor, sadece herhangi bir tutuklama yapılmadı. Aynı kişilerin daha çok yatırımcıyı dolandırıp dolandırmadığını da araştırıyorlar.

Hindistan vatandaşı olan Kumbhani, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafınca aslına bakarsan soruşturuluyor. ABD, Şubat ayında onu hileli kripto düzeninin kurucusu rolüyle suçladı. ABD Hakkaniyet Bakanlığı (DOJ), Bitconnect’i “küresel bir Ponzi şeması” olarak nitelendirdi:

Bitconnect, 3.4 milyar dolarlık en yüksek piyasa değerine ulaşan dolandırıcılık amaçlı bir kripto para yatırım platformudur.

Hakkaniyet Bakanlığı, Hindistan’ın Hemal kentinden 36 yaşındaki Kumbhani’nin Bitconnect’in kredi programı hakkında “yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini” deklare etti. “Bitconnect Trading Bot” ve “Volatilite Yazılımı” şeklinde tescilli teknolojiyi “kripto para birimi döviz piyasalarının oynaklığı üstünde tecim yapmak için yatırımcıların parasını kullanarak mühim kârlar ve garantili getiriler üretmek” için kullandığını savundular. Yetkili şunları altını çizdi:

Bitconnect, önceki Bitconnect yatırımcılarına daha sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödeme yaparak bir Ponzi şeması olarak çalıştı.

DOJ, “Toplamda Kumbhani ve ortak komplocuları yatırımcılardan ortalama 2,4 milyar dolar elde etti” dedi.

Bu hikayedeki etiketler

bitcoin bitconnect, BitConnect, bitconnect kurucusu, bitconnect hindistan, bitconnect dolandırıcılığı, bitconnect dolandırıcıları, hint kripto dolandırıcılığı, hint polisi bitconnect, pune polisi, Satish Kumbhani, Satish Kumbhani bitconnect

Hint polisinin Bitconnect “Ponzi şemasının” kurucusunu araması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir