ABD Senatörleri, 50 doların altındaki kripto işlemlerini vergiden muaf tutmak için yasa tasarısı önerdi

Senatörler Patrick Toomey (R-Pa.) ve Kyrsten Cinema (D-Ariz.) tarafınca hazırlanan iki taraflı bir yasa tasarısı, kripto işlemlerinde 50 dolara kadar vergi muafiyeti öneriyor.

Kabul edilirse, Sanal Para Birimi Hakkaniyet Yasası, ABD kripto kullanıcılarının eşik tutarının altındaki dijital varlık işlemlerini raporlama yükünü hafifletecektir.

Senatör Toomey, kripto para birimleri üstündeki mevcut vergi kurallarının dijital varlıkların Amerikalıların “günlük yaşamlarına” entegrasyonunu engellediğini söylemiş oldu. Bu teklif, minik, günlük işlemler için uygun bir ödeme yöntemi olarak kripto kullanımını teşvik edecektir.

“Dijital para birimleri, Amerikalıların günlük hayatlarının bayağı bir parçası olma potansiyeline haiz olsa da, mevcut vergi kodumuz buna engel oluyor.”

Günlük ödemeler için kullanın

CNBC’nin Squawk Box’ındaki tasarıyı tartışan Business News Muhabiri Ylan Mui, vergi muafiyetinin ana para kazancı vergisiyle ilgili bulunduğunu söylemiş oldu.

“Amaç, günlük satın alımları kolaylaştırarak kripto para biriminin halk tarafınca benimsenmesini teşvik etmektir.”

Blockchain Derneği, Dijital Varlık Piyasaları Derneği ve Madeni Para Merkezi de dahil olmak suretiyle birçok sanayi grubu tasarıya desteklerini dile getirdi.

Coin Center CEO’su Jerry Brito, tasarının kripto para birimi ödemelerini perakende ödeme, abonelik hizmetleri ve mikro işlemlere açacağını söylemiş oldu. Brito, zincirleme etkilerin, eğer geçilirse, kripto para birimini ödeme amaçları için daha uygun hale getirmek için “merkezi olmayan blok zinciri altyapısının” hızlandırılmış gelişimine yol açacağını da sözlerine ekledi.

“Daha da önemlisi, genel olarak merkezi olmayan blok zinciri altyapısının gelişimini destekleyecektir, bundan dolayı ağlar, günümüzde kullanıcıları uyumluluk sorunlarıyla karşı karşıya bırakan minik işlem ücretlerine bağlıdır.”

Kripto vergi kaçakçılığı bir öncelik olmaya devam ediyor

Kasım 2021’de kabul edilen bir Kurultay yasası uyarınca, kripto firmalarının 2023’ten itibaren kullanıcı işlemlerini kaydetmesi gerekecek ve bu işlemlerin raporları bir sonraki yıl IRS’ye ve kullanıcılara gönderilecek.

Bloomberg’e gore, planlar bir gecikme için ayarlandı, sadece hemen hemen son bir davet yapılmadı.

“Kripto vergi kaçakçılığı, son gerilemenin ortasında bile Washington siyaset yapıcıları için mühim bir problem olmaya devam ediyor. Gömü ve IRS, firmaların müşterilerinin işlemleriyle ilgili detayları toplama ve raporlamada kullanacakları kuralları süratli bir halde hazırlamak için savaşım etti.”

Planlar, kapsamı oldukca geniş olduğundan kripto sanayisinden eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Blockchain Derneği Siyaset Başkanı Jake Chervinsky, süreçle ilgili belirsizlikler devam ederken uyumluluk süresinin uzatılması çağrısında bulunmuş oldu.

IRS Başkanı Charles Rettig, daha ilkin ödenmemiş kripto vergilerinin, borçlu olunan ile ödenen arasındaki farkı ifade eden vergi açığına katkıda bulunan bir unsur bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu aşamada, Sanal Para Birimi Hakkaniyet Yasası’nın IRS’nin planlarını iyi mi etkileyeceği yada etkileyip etkilemeyeceği belirsizdir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir