ABD Senatosu, CFTC’yi Bitcoin ve Ethereum’u düzenlemekten görevli kılmak için yasa tasarısı sundu

Senato Ziraat Komitesi liderleri, Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonunu (CFTC) emtia olan dijital varlıkların baş düzenleyicisi yapmak için 3 Ağustos’ta bir yasa tasarısı sundu.

CFTC şu anda vadeli işlemler ve takaslar benzer biçimde türev piyasalarını düzenlemektedir, sadece temel emtiaları düzenlememektedir.

Tasarıya gore, CFTC, emtia olarak vasıflandırılan kripto para birimleri üstünde “münhasır yargı yetkisi” alacaktı. Tasarı, Emtia Borsası Kanunundaki ’emtia’ tanımını, en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ve menkul kıymet olarak kabul edilmeyen öteki tüm jetonları içeren “dijital emtia” içerecek şekilde değiştirmeyi teklif ediyor.

CFTC, dijital varlıkların mevzuata gore yalnızca mal yada hizmet satın almak yada satmak amacıyla kullanıldığı durumlar haricinde tüm dijital emtia ticaretini denetleyecektir.

Faturanın inceliği

2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası, dijital emtialarla uğraşan tüm kripto firmalarının CFTC’ye kaydolmasını mecburi kılacaktır. Tasarı, madencilik şirketlerinin kaydolması gerekmese de, komisyoncuların, koruyucuların ve tecim platformlarının ayrı kategoriler altında kaydedilmesini önermektedir.

Tasarı ek olarak, kripto tecim şirketlerine, platformlarında listelenen dijital emtia sözleşmeleri hakkında belirli detayları ifşa etme zorunluluğu getirecek. Bu, faturaya gore emtianın işletim yapısını ve sistemini, tecim hacmini ve oynaklığı içerecektir.

Mevzuat, CFTC’ye dolandırıcılığın önlenmesini sağlamanın yanı sıra marjlı, kaldıraçlı yada finanse edilen dijital emtia ticaretini yöneten kurallar koyma yetkisi verecek. Komisyona ek olarak, tecim şirketlerinin çıkar çatışmalarını ifşa etmelerini mecburi kılmak, maddi riskleri açıkça belirtmek ve bu tür platformların pazarlanması için standartlar belirlemek benzer biçimde tüketiciyi korumaya yönelik kurallar geliştirmekle görevlendirilecek.

Dijital varlıkların enerji tüketimine ilişkin artan endişeyle beraber, CFTC’nin varlıkların oluşturulmasında ve aktarılmasında ve ek olarak enerji kaynaklarında ne kadar enerji kullanıldığına dair güncel bir rapor tutması gerekecektir. Tasarıya gore Komisyonun enerji tüketim raporunu internet sayfasında yayınlaması gerekecek.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimlerinin en üst düzey düzenleyicisi görevi için yarışırken, yeni yasa tasarısı, CFTC’ye kayıtlı kripto platformlarının menkul kıymetler düzenleyicisine de kaydolmasına izin verecek.

CFTC için bir arzu kısmen de olsa gerçek oldu

Tasarıyı tanıtan Senato Ziraat Komitesi, CFTC’den Ocak ayında dijital varlıklar hakkında daha çok rehberlik sağlamasını istemişti.

Şubat ayında aynı Komite önünde meydana getirilen bir duruşmada, CFTC başkanı Rostin Behnam, milletvekillerinden Komisyona belirli kripto para birimleri için nakit piyasalarını düzenleme yetkisi verecek yasaları getirmelerini istedi. Mevcut satmaca şimdiye kadar gitmese de aynı yönde atılmış bir adım.

Bir sanayi fikir kuruluşu olan Coin Center, bir blog gönderisinde tasarıyı destekledi sadece şu uyarıda bulunmuş oldu:

“Kayıt isteğe bağlı olmaktan ziyade mecburi olduğunda, aşırı erişim ve istenmeyen sonuçlara ilişkin ciddi bir risk vardır.”

Coin Center ek olarak, faturadaki mevcut “satıcı” tanımının oldukça geniş olduğu ve “bayağı kripto para birimi alıcıları ve satıcılarının da bir kayıt rejimine sürüklenmemesini” sağlamak için daha net bir dil gerektirdiği mevzusunda uyardı.

Kripto endüstrisinin dijital emtiaların ve dijital menkul kıymetlerin net tanımlarını özlediğini belirtmekte yarar var. Bu, hangi ajansların (CFTC yada SEC) kaydolması gerektiği kripto platformlarına netlik elde edecektir. Bununla beraber, yeni yasa tasarısı ‘dijital emtiaları’ tanımlarken, endüstrinin hala hangi dijital varlıkların menkul kıymet bulunduğunu idrak etmek için bir tarif beklemesi gerekiyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir