ABD teknik bir durgunluğa girerken Bitcoin-GDP korelasyonu fiyattaki düşüşü açıklayabilir

Times, Perşembe günü gösterilen ikinci çeyrek raporunun peşinden GSYİH’nın senelik %0,9 daralmasıyla ABD’nin teknik bir durgunluğa girdiğini bildirdi.

Aşağıdaki grafik, 2017’den bu yana Bitcoin fiyatına kıyasla ABD’nin gerçek GSYİH’sını göstermektedir. GSYİH düştüğünde, Bitcoin fiyatının yukarı doğru eğilim gösterdiği görülebilir.

Kaynak: FRED/TradingView

Sadece, korelasyonun fiili nedensellik olmadığını anımsamak önemlidir. GSYİH artarken Bitcoin’in yükseliş eğiliminde olması ve bunun tersi, birinin diğerine niçin olduğu anlamına gelmez. Gene de karşılaştırma, müreffeh bir ekonomide Bitcoin’in gelişebileceğini açıkça gösteriyor.

Kısa sürede gösterilen veriler, ufuktaki bir durgunluğun en mühim uyarı işaretlerini gösteriyor ve yeni bir boğa koşusunu daha da zorlaştırabilir.

Ek olarak, ABD vatandaşları arasındaki kişisel tasarruflar 10 senenin en düşük seviyesine ulaştı ve bu da teşvik çeklerinden gelen paranın artık ekonomiyi desteklemediğini gösteriyor. Bir tek %5,4’lük tasarrufla, faiz oranlarındaki artışların ufak yatırımcılara oldukca azca faydası olacağı anlamına geliyor. Sadece genişleme kredi kartı ödemelerini, ipotekleri ve ABD vatandaşlarının elindeki öteki kredileri etkileyecek.

Kaynak: FRED

Tasarruflar azalırken, tüketici kredileri arttı ve FRED kayıtlarının başladığı 2000 yılından bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz oranlarının yılda %900 arttığında ABD vatandaşlarına verilen 850 milyar doların üstünde tüketici kredisi var.

Kaynak: FRED

2022’nin başlangıcında, faiz oranları %0.25 idi ve 804 milyar dolarlık kredi ödenmemiş ve senelik faiz 2 milyar dolar civarındaydı. 6 ay sonrasında, Temmuz 2022 itibariyle, faiz oranı %2,5 ve 887 milyar dolarlık kredi ödenmemiş durumda. Ortaya çıkan faiz ödemeleri, %1.000 artışla 22 milyar dolara ulaştı.

Aynı dönemde, Bitcoin fiyatı %48 düşerek piyasa kıymetini 417 milyar dolar azalttı. Karşılaştırıldığında, ABD’li tüketicilerin toplam borcu, Bitcoin’in toplam değerinin ortalama %5’ini oluşturan senelik faiz ödemeleri ile artık Bitcoin’in piyasa değerinin neredeyse iki katı.

Niceliksel Gevşeme, 2008’deki küresel ekonomik çöküşten bu yana yürürlükte.

Federal Biriki, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası tarafınca tutulan varlıklar, 2018’den bu yana ilk kez ve 2012’den bu yana en uzun dönem düşüş gösterdi. Büyük merkez bankaları şu anda 2020’nin başlangıcında olduğundan 9 trilyon dolar daha çok tutuyor. Bunu bir perspektife oturtmak için, 2009’dan bu yana Bitcoin grafiği, aynı ölçekte en altta turuncu renkte gösteriliyor ve en yüksek piyasa kıymeti bir tek 1,3 trilyon dolara ulaşıyor.

Kaynak: Haver Analytics/TradingView

Bitcoin, 26 Haziran’daki mahalli düşük seviyeden bu yana %15 arttı. Yazma esnasında, GSYİH verilerinin bu öğleden sonrasında yayınlanmasından bu yana %5 artışla 23.891 $’dan işlem görüyor. Bu, itibari paraya dayalı olmayan bir varlık sınıfının güvenliğe kaçışı mı yoksa yalnızca varlık yatırımcılarına yönelik bir ayı tuzağı olabilir mi?

Birkaç makro unsur, ABD ekonomisi için aşağı yönlü bir geleceğe işaret ediyor; bununla beraber, geleneksel olarak, piyasalar durgunluk sona ermeden ilkin dibe vurur. Aşağıdaki tablo Yahoo! Finans, durgunluğun peşinden 1 senelik ve 2 senelik getirileri vurgular. Durgunluğun başlamasından 1 yıl sonrasında averaj getiri S&P 500’de %40’tır.

Bitcoin hiçbir süre bir durgunluk yöntemiyle var olmadı (pandeminin başlangıcını saymazsak), bundan dolayı önümüzdeki on iki ay içinde S&P’den daha iyi performans gösterip gösteremeyeceğini görmek garip olacak. Bugünkü fiyattan %40’lık bir artış, Bitcoin’i gelecek yıl bu zamanlar 33.600 dolara çıkaracak.

Kaynak: Yahoo! finans

James van Straten’den FRED verileri ve öngörüleri

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir