ABD, Tornado Cash yaptırımlarının peşinden kripto karıştırıcılarını ‘agresif bir halde takip etme’ sözü verdi

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, yönetimin yasadışı fonları akladığından şüphelenilen kripto karıştırıcıları “agresif bir halde takip etmeye” devam edeceği mevzusunda uyardı.

Suçlular için sanal para aklayan para birimi karıştırıcılarına karşı agresif bir halde harekete geçmeye devam edeceğiz. Bugün @USTreasury, ABD onaylı DPRK devlet destekli siber korsanlık grubu için kara para aklamak için kullanılan sanal para birimi karıştırıcı Tornado Cash’i onayladı.

— Yazman Antony Blinken (@SecBlinken) 8 Ağustos 2022

Yorumlar, ABD Hazinesinin Tornado Cash’e karşı yaptırımlar olarak yürürlüğe girmesiyle geldi, şu sebeple 2019’dan bu yana 7 doların üstünde kripto para birimi yıkandı. Bir basın açıklaması, Tornado Cash’in suçlular tarafınca kara para aklamayı durdurmak için onlarca defa “etkili kontroller” uygulamakta başarısız bulunduğunu belirtti.

Bir tüm olarak, kripto topluluğu, platform özerk olarak çalışan yansız bir vasıta olduğundan, bilhassa ikiyüzlülük ve hükümetin aşırı erişimi mevzusundaki endişelerini dile getirerek yaptırımlara negatif cevap verdi.

Destek Yazar ve kendi kendini tanımlayan siber tarihçi Lorenzo Franceschi-Bicchierai, argümanı, kodun ifade özgürlüğünün bir ifadesi bulunduğunu ve bu yüzden izin verilmesi şu şekilde dursun, yasa dışı olamayacağını söyleyerek özetledi.

Bununla beraber, düşünceler Yazman Blinken’in açıklamasına ve sözlerinin ABD’deki kripto karıştırıcılarının ve kişisel özgürlüklerin sonunu etkili bir halde ifade edip etmediğine dönüyor.

Bu kripto karıştırıcıların sonu mu?

ABD Hazinesi, Tornado Cash’e yönelik durdurma yaptırımlarını haklı çıkarırken, platformun platformda kara para aklamadan suçlulara yönelik kontrolleri onlarca defa uygulamadığını söylemiş oldu. Sadece kripto karıştırıcılar, doğası gereği Müşterinizi Tanıyın (KYC) kontrollerini çalıştırmaz.

Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Semenov, platformun merkezi olmayan ve özerk bulunduğunu, kısaca üçüncü taraf kontrolü olmadan çalıştığını deklare etti. Bu amaçla, şirket ofisi yada çalışanı yoktur ve kullanıcı arayüzü bir Ethereum Ad Hizmeti tesir alanından kaldırılmıştır.

Bununla beraber, ABD Hazinesi, “suçlulara yardım eden kripto karıştırıcıların ABD ulusal güvenliği için bir tehdit bulunduğunu” belirtti. Ve yasa dışı finansal riskleri sınırlamak amacıyla karıştırıcı faaliyetlerini izlemeye devam edeceğini söylemiş oldu.

“[The] Gömü, karıştırıcıların yasa dışı amaçlarla kullanımını araştırmaya ve yetkilerini sanal para ekosistemindeki yasa dışı finansman risklerine cevap vermek için kullanmaya devam edecek.”

Kripto topluluğu cevap veriyor

Bakan Blinken’in tweetine, çoğunluğu Gömü’nin eylemlerini kınayan beş yüzün üstünde cevap gönderildi.

Mesela, bir Twitter kullanıcısı, HSBC Bank kara para aklama suçlamasıyla 1,9 milyar dolar para cezası ödediğinde Tornado Cash’e yaptırım uygulanmasının ikiyüzlülüğünü dile getirdi. Vaka, ortalama on yıl ilkin gerçekleşti. Sadece bu, yasa koyucuların bankalara pozitif davranmasını engellemez.

FatManTerra, Yazman Blinken’in Lazarus ve Tornado Cash’i bağlantılı varlıklar olarak tanımlamasını düzelterek münakaşaya girdi. Hacker grubunun yalnız mikser platformunu kullandığını belirtti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir