ABD ve Çin’in Tayvan üstündeki gerilimi arttıkça Bitcoin 25 bin doların altına düştü

Bitcoin (BTC), arka arkaya üç günlük kırmızı mumu kapatmadan ilkin 30 Temmuz’da 24.600$’lık mahalli bir zirve yayınladı. Bu zamanda tepeden dibe kayıplar 1.800 $ yada %7 olarak gerçekleşti.

Bugün, 3 Ağustos, alıcıların %3’lük bir yukarı yönlü dalgalanmaya yol açmasıyla bir miktar rahatlama görüyor. Basın zamanı itibariyle, BTC 23.300 dolardan işlem görürken, piyasanın geri kalanı hafifçe bir yukarı yönlü eğilimle yatay işlem görüyordu.

Kaynak: TradingView.com’da BTCUSDT

Bloomberg News’e gore, son kripto fiyat hareketinin bir değerlendirmesi, Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti üstüne ABD ve Çin arasındaki artan gerilimdi.

Haftalar ilkin Çin hiyerarşisi Pelosi’yi geziyi iptal etmesi için uyarmıştı. Sadece, 2 Ağustos’ta Meclis Başkanı Tayvan’a indi ve jeopolitik gerilimleri körükledi.

Bitcoin 25 bin doların altına düştü

İki süper güç arasındaki tırmanma tehdidi, yatırımcıları hisse senetlerinden ve ABD hisse senedi vadeli işlemlerinden vazgeçmeye yöneltti. Bitcoin ek olarak minik bir satış düşüşü yaşadı ve 22.900 dolardan kapanmadan önceki gün %3 düştü.

13 Temmuz’dan bu yana BTC, 18.900 $’da mahalli bir dip yaptıktan sonrasında yükseliş eğilimi gösteriyor. ABD ve Çin arasındaki gerilim Pelosi’nin Tayvan ziyareti üstüne yoğunlaşırken, bu koşu hafta sonu 25.000 doların birazcık altında zirve yapmış oldu. Bloomberg, bunun Bitcoin’in Ekim 2021’den bu yana en iyi koşusu bulunduğunu kaydetti.

Devamlı olduğu şeklinde, teknik analistler bundan sonrasında nasıl biteceği mevzusunda ikiye bölünmüş durumda. Michaël van de Poppe, bu koşunun BTC’nin beş hafta içinde ilk kez 200 günlük hareketli ortalamanın üstünde (marjinal olarak) kapanması anlamına geldiğini belirtti. 200 günlük hareketli ortalamanın üstünde bir varlık ticareti, uzun vadeli bir yükseliş trendi olarak kabul edilir.

Oysa JoeChampion, kısa vadede fiyatı daha da düşürmek için bir baş ve omuz modeli görüyor. Sadece, tahmini bir dip vermekten vazgeçti.

Kaynak: TradingView.com

ABD-Çin gerilimi derinleşiyor

Çin Komünist Partisi, Tayvan’ı bigün anakara ile tekrardan bütünleşecek bir ayrılıkçı cumhuriyet olarak görüyor.

ZeroHedge’e gore Pelosi’nin ziyareti öncesinde, Başkan Xi ve Başkan Biden arasındaki bir telefon görüşmesi, Xi’nin Pelosi’nin Tayvan ziyaretine devam etmesi halinde yankı uyandırmasıyla sonlandı.

“Kamuoyuna meydan okunamaz. Ateşle oynayanlar onunla helak olacaklardır.”

Tayvan’a iniş mevzusunda basına seslenen Temsilciler Meclisi Başkanı, ABD’nin Tayvan’ı “terk etmeyeceğinin” başından itibaren “kesinlikle açık” bulunduğunu söylemiş oldu.

“Kırk üç yıl ilkin ABD daima Tayvan’ın yanında duracağına yemin etti… bugün delegasyonumuz Tayvan’a olan bağlılığımızdan vazgeçmeyeceğimizi açıkça belirtmek için Tayvan’a geldi.”

Buna karşılık Çin, Tayvan’a organik kum ve balık ve meyve şeklinde bazı besin ürünlerinin ihracatını askıya alacak yaptırımlar uyguladı. Organik kum, yarı iletken üretiminin bir bileşenidir.

Canlı cephane askeri tatbikatları 4 Ağustos’ta Tayvan Boğazı çevresinde başlamış olacak ve bazı tatbikatlar Tayvan kıyı şeridinden on milden daha azca bir mesafede gerçekleşecek.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir