ABD yaptırımları protokol düzeyinde uygulandığından Ethereum hücum altında

Merkezi olmayan, açık, parasız bir web umudu şu anda tehlikede. Bu abartı, FUD yada tıklama tuzağı değildir. En büyük Ethereum madencilik havuzu olan Ethermine, artık Tornado Cash işlemlerini içeren bloklar üretmiyor. Bu muhtemelen OFAC yaptırımlarından meydana gelmektedir ve protokol düzeyinde bir sıkıdüzen örneğidir.

Kripto analisti Takens Theorem, Ethermine’in Tornado Cash işlemlerini işlemeyi durdurduğunu keşfetti ve aşağıdaki grafiği sundu. CryptoSlate zincir üstündeki verileri inceledi ve Ethermine’in aşağıda gösterilen süre dilimi süresince Tornado Cash işlemi içeren bir blok oluşturmadığını doğruladı.

Sıkıdüzen direnci bir hedef değilse, bu ağlar *fazlaca daha kolay ve daha verimli olabilir. https://t.co/PbhFKl4Z74

— Matthew Green (@matthew_d_green) 19 Ağustos 2022

Ethermine tarafınca üretilen ve Tornado Cash işlemi içeren bir blok bulmak için ortalama on gün geriye gitmemiz gerekiyor. Blok 15306892, 9 Ağustos’ta oluşturuldu ve Ethermine tarafınca çıkarıldı. Blok, Tornado Cash yönlendiricisi vesilesiyle işlenen 10 ETH işlemine sahipti.

Son olarak Tornado Cash Router işlemlerinin gözden geçirilmesi, Hiveon, P2Pool, 2Miners ve diğerlerinin hakim bulunduğunu gösterdi.

Bu niçin mühim?

Bu niçin mühim? Son zamanlarda ABD, OFAC vesilesiyle Tornado Cash’in kullanımını onaylayarak herhangi bir ABD kuruluşunun protokolle etkileşime girmesini yasa dışı hale getirdi.

Bu yaptırımın arkasından Circle, Ethereum ağında USDC’yi “kara listeye aldı”, böylece Tornado Cash ile etkileşime giren herhangi bir haiz artık akıllı sözleşme ile etkileşime giremeyecekti. Bu hareket aslen Tornado Cash’ten geçen tüm USDC’yi dondurdu.

Sonrasında, Aave, Uniswap, Balancer ve ötekiler şeklinde DeFi protokolleri, TRM Labs’tan dApp’lerinin ön ucunu dönem dışı bırakan ve esasen OFAC tarafınca onaylanan adresleri yasaklayan bir API tanıttı.

Aave’in, yaptırımlara uymayla ilgili tehlikeli sonuç sorunlardan birini vurgulamaya çalışan bir bilgisayar korsanı tarafınca 0.1 ETH ile “tozlanan” adreslere erişimi geri yüklediği bildirildi. OFAC’a bakılırsa, Tornado Cash ile etkileşime giren herhangi bir adres artık ABD’nin yaptırımı altındaydı.

Aave’nin hedef alınan bu yüksek profilli kişilere erişimi geri getirmesi emsalsiz iyi olsa da, sual şu: “Bu şekilde bir saldırının hedefinde olan kullanıcılara gelecekte ne olacak?”

Patronumu sevmiyorsam, bu yüzden Tornado Cash vesilesiyle ona 0.1 ETH gönderirsem, o da şimdi Aave’den yasaklanacak mı? Eğer öyleyse, Aave iddiasının meşru bulunduğunu iyi mi kanıtlayacak? Yasaklanmış kullanıcılar gene de protokolü çatallayabilir yada CLI vesilesiyle etkileşim kurabilir, sadece bu bir çok kullanıcının erişimi dışındadır.

Ethermine’in Tornado Cash işlemlerini içeren blok üretmeyi durdurma sonucu, yukarıdakilerin herhangi birinin ötesinde bir adımdır. Hangi işlemlerin işleneceğini seçmek, Ethereum blok zincirinin temel ilkelerine aykırıdır. Ağın açık kaynaklı, parasız, merkezi olmayan ve kapsayıcı olması gerekiyordu.

Protokol düzeyinde sıkıdüzen

Öteki madenciler şu anda işlemleri işlemeye devam ederken, ötekiler Ethermine’in liderliğini takip ederse, Tornado Cash’in artık madencilerin işlemlerini gerçekleştirmeye istekli olmadığı ihtimaller içinde bir dünya var.

Vitalik Buterin, Doğrulayıcıların Birleşmeden sonrasında OFAC yaptırımlarına uyacağını düşünmesine o denli öfkeliydi ki, yaptırıma uyan herhangi bir doğrulayıcının ETH’lerini yakması icap ettiğini deklare etti. Tornado Cash işlemlerini içermeyen eylemlerin “Ethereum’a bir hücum ve toplumsal konsensüs kanalıyla hisselerini yakma” olarak görülmesi gerektiği fikrine katıldı.

Web3 altyapı şirketi Gateway.fm’in CTO’su Igor Mandrigin, Tornado Cash işlemlerini görmezden gelen hisse kanıtı onaylayıcılarının olasılığını tartışırken CryptoSlate’e şunları söylemiş oldu:

“TC ile blok önermemek, işlem havuzundan görmezden gelmek teknik olarak olanaksız değil… sadece ABD düzenlemeleri kapsamında ne kadar azca doğrulayıcı olursa, o denli iyi.”

Yukarıdaki konuşmanın bir gününde, Tornado Cash bloklarını görmezden gelen gerçek dünyadan bir iş kanıtı doğrulayıcı örneği görüyoruz.

Ethermine, ABD merkezli bir şirket değildir ve bundan dolayı OFAC yaptırımlarının yetki alanına girmez. Sadece, Ethermine havuzunu kullanan madenciler ABD’de yer alabilir. Ethermine, Tornado Cash işlemi içeren bir blok çıkarırsa, Tornado Cash ile etkileşime girmiş olduğu ve böylece yaptırımları kırdığı düşünülebilir.

İlk topluluk tepkisi

Habere cevap olarak, Gnosis’in Kurucu Ortağı Martin Koppelmann, “mühim değil” şeklindeki bir yoruma katılmadı.

Katılmıyorum. Farkeder. Bu davranışı normalleştirir ve böylece başkalarına da bunu yapmaları için baskı yapar. >%90’ın yapacağı bir dünyada, adım öteki <%10 blokları yok saymaya adım atmak için fazlaca daha küçüktür.

Şu demek oluyor ki – ÖNEMLİ!

— Martin Köppelmann 🇺🇦 (@koeppelmann) 20 Ağustos 2022

Paradigm’in Kurucu Ortağı Matt Huang, kısa süre ilkin blockchain ekosisteminin “yansız kalma ve sansüre direnme” önemini yineledi.

Bitcoin ve Ethereum şeklinde kripto ağları, telefon ağlarına, İnternete vb. benzer küresel altyapı sistemleridir.

Etkisiz kalmaları + taban katmanında sansüre direnmeleri yaşamsal ehemmiyet taşır.

Toplumsal mutabakat, yasal emsal kadar önemlidir. Her ikisi için de savaşmalıyız.

– Matt Huang (@matthuang) 19 Ağustos 2022

Ethereum Anında Bildirim Hizmetinin Kurucusu Harsh Rajat, CryptoSlate’e şunları söyleyerek benzer endişeleri paylaştı:

“Açık kaynak teknolojisini yasaklayan düzenlemeler, otomobil buluş etmiş olduğu için ford’a dava açmaya benzer. İyi olan projelerin hedef gösterilme korkusuyla ya da tüzükler bu şekilde yazıldığı için regülasyonlara uymak zorunda bırakıldığını görmek üzücü. Gene de, daha da ağlatısal olan, birinin ansızın tepki vermesi ve web3’e uygulanamayan yasaları satın almasıdır. “

Çözümle ilgili olarak Rajat, “Basitçe söylemek gerekirse, ilerlememize destek olan icatları değil, fena oyuncuları durdurmamız gerekiyor” dedi.

Ethereum ekosistemindeki hiçbir varlık, bloklara neyin dahil olup neyin olmadığına karar veremez. Haberler başlarken, hemen hemen bir kriz değil. Ethermine’in liderliğini takip eden başka hiçbir madencilik havuzu görünmüyor ve Coinbase şeklinde Ethereum doğrulayıcıları, Birleştirme’den sonrasında işlemleri sansürlemeyeceklerini kategorik olarak belirttiler.

Sadece, bu gezi etmek için tehlikeli bir yoldur. bu, özgür ve adil bir merkezi olmayan internete giden yol değil; birkaç adım geriye doğru ve potansiyel olarak daha da karanlık bir geleceğe giden yoldur.

Tornado Cash kodunun kendisi yasa dışı hiçbir şey yapmaz ve tamamen açık kaynaklıdır. Tabanca üreticilerini masum insanlara karşı kullandıklarında hapse atmıyoruz. Bir suçlu yasadışı bir işlem için nakit kullandığında hükümet suçu üstlenmez. Aynı argümanlarla Tornado Cash ekibinin yazdığı kod, protokol üstünden kara para aklayanlardan görevli değil.

Tornado Cash’in meşru kullanımları vardır ve özünde bir gizlilik aracıdır. Bence (Akiba), yetkililer paranın Tornado Cash’e iyi mi geldiğini ve sonrasında ne için kullanıldığını araştırmalı ve takip etmeli, bu sebeple yasadışı etkinlik burada bulunabilir.

Ethermine bloklarına hiçbir Tornado Cash işleminin dahil edilmemiş olmasının yalnız bir rastlantı olması ihtimali var. Sadece, ağın hash gücünün ortalama üçte birini ürettiği göz önüne alındığında, bu pek ihtimaller içinde değildir.

CryptoSlate, yorum için Ethermine’e ulaştı sadece cevap alamadı. Discord forumunda bir moderatör CryptoSlate’e şunları söylemiş oldu: “Ethermine/BitFly kayıtlı bir GmbH, bu yüzden Avusturya yasalarına bağlılar, bu yüzden bunun bir uyumluluk hareketi olma olasılığı var. Sadece kati olarak söyleyemem ve admin ekibine havale edeceğim.”

Oluwapelumi Adejumo tarafınca orijinal araştırma ve bulgular.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir