ABD’deki stablecoin risklerini ele alan yasa tasarısı muhtemelen Eylül ayına ertelendi: Rapor

ABD Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ndeki milletvekillerinin, stablecoin’lerin potansiyel risklerini ele alan bir yasa tasarısını düşünmek için vakit çizelgesini ertelediği bildiriliyor.

Wall Street Journal’dan Pazartesi günü gösterilen bir rapora gore, mevzuya aşina olan kişiler, Meclis üyelerinin Çarşamba günü yapılacak bir komite toplantısı için bir taslağı zamanında tamamlayamamalarının arkasından, bir stablecoin faturasında oylamayı büyük olasılıkla Eylül ayına kadar erteleyeceklerini söylemiş oldu. Tasarıdaki çözülmemiş problemler içinde Gömü Bakanlığı’nın gizleme cüzdanlarına ilişkin hükümler ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun endişeleri içeriyor.

Gömü Bakanı Janet Yellen’ın tasarıya verdiği cevap için Biden yönetimi ile koordineli çalışmak istediği bildirildi. Her ikisi de tavsiye edilen mevzuat üstünde kamuoyu önünde ağırlığını koymadı, sadece Yellen daha ilkin TerraUSD (eski adıyla UST) ile ilgili endişeleri öne sürerek, stabilcoinler etrafındaki kripto alanında düzenleyici netlik çağrısında bulunmuş oldu. Başkan Joe Biden’in Mart ayındaki yürütme emri, dijital varlıklar üstündeki düzenleyici gözetimdeki boşlukları da ele almayı amaçlıyor.

@SecYellen’in Kurultay’nin stabilcoinler için mantıklı bir düzenleyici çerçeve oluşturan yasaları geçirme ihtiyacını kabul ettiğini duyduğuma sevindim. pic.twitter.com/GXVvcKcKUb

– Senatör Pat Toomey (@SenToomey) 10 Mayıs 2022

Bugüne dek, milletvekilleri, ABD Birleşik Devletleri’ndeki stablecoin’leri düzenlemeyi öneren birçok yasa tasarısı üstünde erteledi yada başka türlü bir anlaşmaya varamadı. Şubat ayında New Jersey Temsilcisi Josh Gottheimer, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun fiat mevduatlarına benzer bir halde stablecoin’leri desteklemesine izin verecek olan Stablecoin Yenilik ve Koruma Yasası adlı bir yasa tasarısı sundu. Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand tarafınca Haziran ayında Senato’da sunulan iki taraflı bir yasa tasarısı da finansal kurumlar tarafınca çıkarılan stabilcoinlerin düzenlenmesini önerdi sadece değerlendirmeden 2023’e kadar ertelenebilir.

İlgili: ABD Birleşik Devletleri dikkatini stablecoin düzenlemesine çeviriyor

Göletin karşısında, Birleşik Krallık’taki milletvekilleri, hükümetteki bir sarsıntının ortasında stabilcoinlerle ilgili mevzuatla ilerlemeye devam etti – birçok üye, yakında eski Başbakan Boris Johnson’ın bir skandala verdiği yanıta cevap olarak Temmuz ayında çekilme etti. Ülkenin Gömü Bakanlığı’nın da bir ödeme şekli olarak stablecoin’leri yasallaştırmayı düşündüğü bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir