Acala Exploit, Polkadot Tabanlı DeFi Platformunun Stabilcoin’inin %99 Düşmesine Niçin Oluyor

Polkadot tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Acala, bilgisayar korsanlarının likidite havuzundaki bir hatayı kullanmasından sonrasında USD stabilcoin’inin %99 oranında düştüğünü gördüğünden, o denli da istikrarlı olmayan stablecoin’ler listesine yeni bir ekleme yapılmış oldu.

CoinGecko’dan alınan verilere bakılırsa, stabilcoin dolar kurunu yitirdi ve Pazartesi sabahının erken saatlerinde 0,009 dolara kadar düştü.

Değişik fiyat takip siteleri, USD’nin fiyat çöküşüne ilişkin tutarsız raporlar sunar; CoinGecko, stablecoin’in 0,009 $’da işlem görmeye devam ettiğini belirtirken, CoinMarketCap 0,58 $’lık bir düşüş kaydetti ve bir USD’nin 0,91 $’a yükseldiğini, sadece hemen hemen dolar sabitini geri almadığını gösteriyor.

Acala Network bir tweet’te, yeni başlatılan iBTC/aUSD likidite havuzunun “yanlış yapılandırılması” sebebiyle bilgisayar korsanlarının 1,28 milyar aUSD basabildiğini deklare etti; ani madeni para akışı, stablecoin’in bir tek birkaç dakika içinde düşmesine niçin oldu.

iBTC, DeFi platformlarında kullanılabilen ve Acala’da USD ile alınıp satılabilen bir ters bileşik Bitcoin jetonudur.

Problemi, iBTC/aUSD likidite havuzunun (bugün erken saatlerde yayına girdi) yanlış yapılandırılması olarak belirledik ve bu, mühim oranda aUSD’nin hatalı darphanesine yol açtı.
bir/

— Acala (@AcalaNetwork) 14 Ağustos 2022

Acala, acil bir yönetim oylamasının peşinden ağ ticaretini duraklattı. Ekip zincir üstünde izlemeye başlamış olacak ve “Acala’da olmayan bu aUSD’den yanlışlıkla bir USD basan yada token takas edenleri” tweetlenen adreslere geri göndermeye teşvik edecek.

Acala sonrasında hatanın düzeltildiğini doğruladı: “Yanlış yapılandırma düzeltildi ve yanlışlıkla basılan aUSD’yi alan cüzdan adresleri belirlendi.”

Acala’da olmayan, yanlışlıkla basılmış aUSD yada takas edilmiş token beyaz şapkalı/alıcısıysanız, lütfen bu tarz şeyleri aşağıdaki adreslere aktarın👇

On Polkadot: 13YMK2eYoAvStnzReuxBjMrAvPXmmdsURwZvc62PrdXimbNy

Ay Işını’nda: 0x7369626cd0070000000000000000000000000000000
5/

— Acala (@AcalaNetwork) 14 Ağustos 2022

Acala’nın mahalli tokeni olan ACA, günde %6’nın üstünde düşüşle CoinMarketCap başına şu anda 0.27 dolardan el değiştiriyor.

stabilcoin sıkıntıları

Acala’nın aUSD’si, trajik bir halde depeg icra eden, büyüyen bir stabilcoin listesine katılıyor.

Mayıs ayında, Terra’nın algoritmik stabilcoini UST’nin çöküşü, birkaç gün içinde milyarlarca doları sildi ve dünyanın dört bir yanından düzenleyicilerin dikkatini çekti. UST’den değişik olarak, Acala’nın aUSD’si algoritmik bir stabilcoin değildir, sadece çoklu teminatlı bulunduğunu ve DOT, KSM, ACA, KAR, BTC ve ETH şeklinde varlıklar tarafınca desteklendiğini iddia eder.

Terra’nın UST’sinin Mayıs ayındaki patlamasının ortasında, şu anda 20 sentin altında el değiştiren hibrit algoritmik stabilcoin DEI de dahil olmak suretiyle öteki durağan(durgun) paralar dolar sabitlerinden düştü. Dünyanın en büyük stablecoini Tether bile bulaşmaya karşı bağışık değildi ve toparlanmadan ilkin 0,95 dolara kadar düştü.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir