Acala Stabilcoin 1,29 Milyar USD Yaktıktan Sonrasında Dolar Peg’ine Geri Döndü

Polkadot tabanlı DeFi platformu Acala’nın mahalli durağan(durgun) parası aUSD, topluluğun 1,29 milyar aUSD’yi yok etme oylamasının peşinden dolar sabitine geri dönüyor.

Bu tokenler, Acala’nın likidite havuzlarından birinde bir “yanlış yapılandırma” istismarının peşinden basıldı. Saldırganlar kusurdan yararlandığında, stabilcoinin toplu olarak basılması kıymetini düşürdü.

Madeni para sabitlendi ve 14 Ağustos’ta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,0054 $’a düştü.

Bununla beraber, stabilcoin o zamandan beri son 24 saat içinde %10.158 pompaladı ve Coinecko’dan alınan verilere nazaran şu anda 0,92 dolardan işlem görüyor.

İyileşme, Acala topluluğunun dün oy verdiği yeni bir yakma planının ortasında geliyor.

Teklif, Acala’nın yeni başlatılan iBTC/aUSD likidite havuzu akıllı sözleşme istismarında yer edinen 16 cüzdan adresi tarafınca tutulan 1,29 milyar aUSD tokenini yakmayı amaçlıyordu.

Seçmenlerin ortalama %95’i öneriyi oybirliğiyle kabul etti ve yetersiz %5’lik bir kesim buna karşı çıktı. Kabul edilmesinin peşinden, teklif bugün erken saatlerde uygulandı.

Acala, UTC saat 2’de “Kısa sürede geçen topluluk yönetişimi referandumu şimdi yürütüldü” diye tweet attı. “Yanlışlıkla basılan 1.292.860.248 aUSD honzon protokolüne iade edildi ve yakıldı.”

Yakma vakası, USD’nin dolar kurunu hızla geri kazanmasına destek oldu.

Kısa sürede geçirilen topluluk yönetişimi referandumu şimdi yürütüldü.

Yanlışlıkla basılan toplam 1.292.860.248 aUSD honzon protokolüne iade edildi ve yakıldı.

Detaylar aşağıdaki başlıkta ⬇

— Acala (@AcalaNetwork) 16 Ağustos 2022

Bir seyretme raporuna nazaran, Acala’da kalan hatalı basılmış aUSD’nin ortalama %99’u sömürücülerin cüzdanlarından yakıldı.

Kalan %1 takas edildi yada öteki parachainlere taşındı. Ekip hala onları kurtarma sürecinde.

4/9
Yanlışlıkla basılan USD’nin %99’u, Acala’dan aktarılan ufak bir oran ile Acala parachain’de kalır. aUSD basılan hatayı içermek için, honzon protokolü, xcm, EVM, ACA olmayan token transferleri, oracle paleti ve LDOT anında kullanımı duraklatmak için acil hükümet oyları geçti

— Acala (@AcalaNetwork) 15 Ağustos 2022

Acala parachain de duraklatılmış olarak kalır.

Acala ağ duraklaması topluluğu böler

BirUSD’nin toplu olarak basılmasına karşın, Acala topluluğundaki birçok şahıs, projenin kaosun ortasında parachain’i duraklatma kabiliyetiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Parachain, Polkadot üstüne inşa edilmiş ve ağdaki öteki herhangi bir parachain ile beraber çalışabilen bağımsız bir blok zinciridir.

Acala’nın operasyonlarıyla ilgili endişelerini dile getiren bir Twitter kullanıcısı, “Bunun iyi niyetle yapıldığının farkındayım, sadece bu ıslak bir eğim” diye tweet attı.

“Düzgüsel kullanıcılara zarar vererek ve bilgisayar korsanlarının hiçbir şeyi kaçırmasına izin vermeyerek problemi çözmenin iyi bir şey olduğuna katılıyorum; Bununla beraber, bir kalabalığın oylarıyla benim yada başka herhangi bir düzgüsel kullanıcının parasını yada haklarını almak için bir teklif görmek istemiyorum” dedi Acala’nın anlaşmazlığında bir kullanıcı.

Decrypt, “merkezileşme” endişeleriyle ilgili yorumları için Acala’ya ulaştı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir