Acala Stabilcoin aUSD Parachain Exploit Sonrası Çöktü

Mühim Çıkarımlar

Pazar günü, Polkadot’un DeFi Hub Acala Ağı, mahalli aşırı teminatlı stabilcoin aUSD’nin sıfıra düştüğünü gören bir istismar yaşadı. İstismar, yeni başlatılan iBTC/aUSD likidite havuzunda, kullananların yoktan var etmeden sınırsız aUSD basmasına olanak tanıyan bir “yanlış yapılandırma” sorunundan kaynaklandı. Vakadan sonrasında Acala, takasları ve zincirler arası transferleri derhal durdurdu ve istismarcıları parachain üstünde hatalı olarak basılan aUSD’nin ortalama %99’u ile mahsur bıraktı.

Bu makaleyi paylaş

Acala, çalınan fonların parachain’den ayrılmasını önlemek için zincir üstü takasları, Polkadot çapraz zincir iletişimini ve oracle fiyat beslemelerini duraklatarak ağı hızla bakım moduna geçirdi.

Acala ABD Doları

Acala Network’ün mahalli stabilcoini Acala USD (aUSD) sıfıra düştü.

Problemi, iBTC/aUSD likidite havuzunun (bugün erken saatlerde yayına girdi) yanlış yapılandırılması olarak belirledik ve bu, mühim oranda aUSD’nin hatalı darphanesine yol açtı.
bir/

— Acala (@AcalaNetwork) 14 Ağustos 2022

Pazar günü, Polkadot’un merkezi olmayan finans merkezi Acala Network, mahalli stablecoin aUSD’nin hedeflenen 1 dolardan etkin bir halde sıfıra düştüğünü gören ciddi bir istismar. Acala dün Twitter’da, “Problemi, iBTC/aUSD likidite havuzunun (bugün erken saatlerde yayına girdi) yanlış yapılandırılması olarak belirledik ve bu da mühim oranda aUSD’nin hatalı basılmasına niçin oldu” dedi.

Zincir üstündeki verilere gore, bir bilgisayar korsanı yanlışlıkla ortalama 1,28 milyar USD token bastı ve arkasından Acala’nın mahalli token ACA’sı ve öteki dört token için ufak bir kesri takas etti. Vakadan kısa bir süre sonrasında Acala, parachain’i bakım moduna aldı ve takasları, zincirler arası işlemleri ve oracle fiyat beslemelerini duraklattı ve bilgisayar korsanını ağda ortalama 1,27 milyar değersiz aUSD tokeni ile mahsur bıraktı.

Zincir üstündeki veriler ek olarak, öteki birkaç kullanıcının orijinal bilgisayar korsanını yansılamak ettiğini ve hatayı kendileri için kullandığını, her birinin 80 milyon ila 25.000 ABD Doları içinde para bastığını ve likidite havuzundan binlerce dolar çaldığını ortaya koydu. Çalınan fonların toplamının 10 milyon dolardan azca olduğu tahmin ediliyor, USD’nin depeg’inde kaybedilen kıymet dahil değil.

Acala Network, Web3 için hususi bir merkezi olmayan finans merkezi olarak kendi markasını taşıyan, Polkadot Relay Chain’in üstüne inşa edilmiş modüler ve özelleştirilebilir bağımsız bir zincir olan Ethereum uyumlu bir Polkadot parachain’dir. Ekosistemi, MakerDAO’dan esin alan, aşırı teminatlandırılmış stabilcoin Acala USD çevresinde toplanmıştır.

Mart ayında Acala, bir USD talebini artıran inşaatçıları desteklemek için 250 milyon dolarlık bir ekosistem fonu başlatmak için Polkadot parachains ile bir araya geldi. Bununla beraber, stabilcoinin neredeyse sıfıra düştüğünü gören dün meydana gelen vaka, parachain’in topluluktaki ilerleyişi hakkında ciddi endişeler yarattı.

Vakadan neredeyse 24 saat sonrasında, Acala ağ fonksiyonlarının bir çok donduruldu ve projeden sonraki adımlara ilişkin birkaç güncelleme yapılmış oldu. Haberin arkasından, ağın mahalli tokeni ACA, ortalama 0,29 ABD dolarından 0,26 ABD dolarına düşerek ortalama %7 düştü.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için hiçbir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir