Afrika blok zinciri yatırımları 2021’deki toplam 127 milyon doları aştı

2022’nin ilk çeyreğinde, Afrika blok zinciri ekosistemine 91 milyon dolarlık ana para girdi ve arkasından 2. çeyrekte toplam 304 milyon dolar olan 213 milyon dolar daha girdi.

VC yatırımları Afrika’ya akmaya devam ediyor

Mayıs ayında Seyşeller merkezli kripto para tecim platformu KuCoin, B Serisi öncesi finansman turunun bir parçası olarak 150 milyon dolar topladı ve firmanın toplam değerlemesini 10 milyar ABD dolarına çıkardı. Arkasından, Pan-Afrikalı bir kripto borsası olan Mara 23 milyon dolar, Kongolu ve Nijeryalı girişimler Jambo ve Afriex sırasıyla 30 milyon dolar ve 10 milyon dolar topladı.

Crypto Valley Venture Capital ve Standard Bank tarafınca ortak bir proje olarak gösterilen Afrika Blockchain Raporu 2021, 2021 ve 2022’nin ilk çeyreği içinde fonlamanın %1.668 artarak 5,1 milyon dolardan 91 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor.

Kripto merkezli ödemeler de Temmuz 2020 ile Haziran 2021 içinde yüzde 1.200 artarak büyüyor. Bu çarpıcı sayılara karşın Afrika, dünyanın toplam blok zinciri fonunun ortalama yüzde 0,5’ini oluşturuyor.

Yalnız dört ülkenin hakim olduğu girişler

Afrika’daki ‘dört büyük’ ​​başlangıç ​​ekosisteminden üçü olan Nijerya, Kenya ve Cenup Afrika, ada ülkesi Seyşeller’in katılmış olduğu toplam VC girişlerinin 122 milyon dolarını oluşturdu. Nijeryalı kripto firmaları 49.6 milyon dolar, arkasından Seyşeller 33,8 milyon dolar topladı. Kenya ve G.Afrikalı kripto şirketleri sırasıyla 20 milyon dolar ve 18,8 milyon dolar gerçekleşme edebildi. Rapor şunları ekledi:

“Ortak eski finansal sistemlerin eksikliği ve başta banka hesabı olmayan çok önemli bir nüfus, kıtadaki kripto para birimlerinin popülaritesine ve büyümesine katkıda bulunuyor.”

Son olarak, Kamerun, Burkina Faso, Mısır ve Gana şeklinde ülkeler sırasıyla 4,1 milyon dolar, 300 bin dolar, 200 bin dolar ve 125 bin dolar değerinde yatırım çekmeyi başardı.

P2P ödemeleri artıyor

Ufak işletmeler ve kripto yatırımcıları içinde eşler arası (P2P) ödemeler artıyor, bu da Afrikalı kitlelerin toplu olarak blockchain teknolojisini benimsediğini gösteriyor. Standard Bank’ın Blockchain COE Başkanı ve Blockchain Araştırma Enstitüsü Afrika Bölge Direktörü Ian Putter şunları söylemiş oldu:

“Cenup Afrika, Kenya, Nijerya ve Gana şeklinde ülkeler, blok zincir ağları tarafınca sağlanan daha verimli ödeme yollarına erişmek ve Bitcoin yada ABD dolarının değerine sabitlenmiş durağan(durgun) paralar şeklinde varlıklarla gelir getirisi sağlamak için süratli bir kripto varlık alımı görmüş oldu. ”

Boston Consulting Group (BCG), Bitget ve Foresight Ventures tarafınca hazırlanan bir başka raporda, Afrika’nın kripto benimsemesinin, büyük seviyede kripto türevleri ticaretinin artması sebebiyle fazlaca sayıda kısa vadeli büyümeye şahit olacağını öne sürüyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Mesuliyet Reddi: Yazarlarımızın görüşleri yalnızca kendilerine aittir ve CryptoSlate’in görüşlerini yansıtmaz. CryptoSlate’de okuduğunuz bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır ve CryptoSlate bu makalede bahsedilebilecek yada bağlantı verilebilecek herhangi bir projeyi onaylamamaktadır. Kripto para birimleri satın almak ve tecim yapmak, yüksek riskli bir etkinlik olarak kabul edilmelidir. Lütfen bu makaledeki içerikle ilgili herhangi bir işlem yapmadan ilkin kendi durum tespitinizi yapın. Son olarak, kripto para ticaretinde para kaybetmeniz durumunda CryptoSlate hiçbir mesuliyet kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir