Afrika Bölgesel Merkez Bankası Başkanı Dijital Para Birimi Oluşturulması İçin Çağrıda Bulunmuş oldu – Gelişen Piyasalar Bitcoin Haberleri

Orta Afrika Devletleri Bankası (BCAS) başkanı Herve Ndoba, bölgesel merkez bankasının yönetim kuruluna, Orta Afrika Para Birliği’ne (CAMU) ilişkin altı ülke tarafınca kullanılacak ortak bir dijital para birimi oluşturması icap ettiğini söylemiş oldu. Ndoba’nın BCAS’ın kripto para birimlerini de düzenlemek için ortak bir yasal çerçeve oluşturmasını istediği bildiriliyor.

Modernize Ödeme Yapısına Dijital Para Birimi

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin (CAR) son zamanlarda bitcoin’i benimseme sonucuna karşı koymayı amaçlayan bir harekette, BCAS başkanı Herve Ndoba’nın kurumun yönetim kurulunu altı üye devleti için ortak bir dijital para birimi sunmaya çağırdığı bildirildi. Öngörülen dijital para birimi, görünüşte bölgenin ödeme yapısını modernize etmeye ve finansal iştirakı teşvik etmeye destek olacak.

Bir Bloomberg raporuna gore, Ndoba’nın çağrısı, BCAS’ın CAR’ın bitcoin kabul etme yasasının “Orta Afrika Para Birliği ve Orta Afrika Devletleri Bankası Tüzüklerini düzenleyen anlaşmalar ve sözleşmelerle uyumsuz” olduğu sonucuna varmasından birkaç gün sonrasında geldi.

CAMU üyesi olan altı ülke içinde Kamerun, Çad, Ekvator Ginesi, Gabon, Kongo Cumhuriyeti ve CAR yer ediniyor.

Kripto Para Birimlerinin Düzenlenmesi

Bitcoin.com News tarafınca daha ilkin bildirildiği suretiyle, CAR, yasama meclisi teklifi onaylamak için oy verdikten sonrasında, Afrika’da ilk ve dünyada bitcoin yasal ihalesini icra eden ikinci ülke oldu. El Salvador, milletvekillerinin ezici bir çoğunlukla bitcoini yasal ihale haline getiren bir yasa tasarısı lehinde oy kullanmasından sonrasında kripto para birimini ilk benimseyen oldu.

Amerikalı meslektaşına benzer şekilde, Bitcoin’in benimsenmesi, bölgesel merkez bankası ve Internasyonal Para Fonu (IMF) tarafınca CAR olmuştur. Bununla beraber, artan eleştiriler, Başkan Faustin-Archange Touadera’nın hükümetinin CAR’ın kendi kripto tokeni olan Sango madeni parasını piyasaya sürmesini engellemedi.

Raporda, ortak dijital para birimine ek olarak, BCAS başkanı ek olarak bölgesel merkez bankasının kripto para birimlerinin kullanımını yönetmek için ortak bir yasal çerçeve oluşturmasını istiyor.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir