Akıllı bir sözleşmeyi dağıtmak kadar kolay olacak bir blok zinciri başlatmak

Celestia’nın kurucu ortağı Ismail Khoffi, geliştiricilerin ve toplulukların “bir düğmeye tıklayarak” kendi bağımsız, hususi yapım blok zincirlerini dağıtabileceklerini söylüyor.

Geçen hafta Korean Blockchain Week 2022’de Cointelegraph ile konuşan Khoffi, projenin vizyonunun, merkezi olmayan uygulama geliştiricileri için yeni olasılıkların kilidini açmak için düşünce birliği ve uygulama yürütme katmanlarını ayırmak bulunduğunu söylemiş oldu. Celesita, temel olarak, kullanıcılara kendi blok zincirlerini yada ikinci katman toplamasını dağıtmayı kolaylaştıran altyapıyı sunan, sadeleştirilmiş bir minimalist katman bir blok zinciridir.

gelecekte tamamımız kendi blok zincirlerimize haiz olabileceğiz.

ve hayatımızın en büyük toplumsal devrimlerinden birini temsil ediyor.

işte teknolojiyi, finansı, işi ve tüm siyasal sistemleri değiştirmenin 10 yolu

— david phelps (@divine_economy) 22 Mart 2022

“Celestia’nın hedeflerinden biri, kendi blok zincirinizi akıllı bir sözleşmeyi dağıtmak kadar kolay hale getirmektir” diye deklare etti ve projeyi Amazon Web Servislerine benzeterek “kodunuzu yazıp bir düğmeyi tıkladığınızda konuşlandırılır ve insanoğlu başlayabilir. kullanıyor.”

Yeni toplama merkezli Ethereum vizyonunun düşünce birliği ve veri kullanılabilirliği katmanlarını yürütme katmanından ayırmasına benzer şekilde, Celestia da modüler bir halde tasarlanmıştır sadece kullanıcılara yürütme ortamlarını seçme özgürlüğü sunan özelleştirilebilir özelliklere haizdir:

“Celestia’da temel katmanda yürütme diye bir şey yoktur, bu yüzden tamamen değişik bir katmana dış kaynaklıdır. Bir yerleşim katmanına haiz olabilirsiniz, sadece yalnızca Celestia’nın üstünde yerleşim meydana getiren, sadece kendi işi olan hususi bir hususi yürütme katmanı olarak.

Khoffi, “topluluklar [then] hangi yerleşim katmanını kullanmak istediklerini seçebilirler yada kendi yerleşim katmanlarını başlatabilirler yada kendi egemen toplamalarını başlatabilirler”.

Khoffi, Celestia’nın çevrimiçi toplulukların bir miktar egemenlik duygusu istediği fikri üstüne başlatıldığını ve “kendilerini başlatma fikrini sevdiklerini” söylemiş oldu. […] “Ethereum’ın yönetişim ve tasarım seçimlerine bağımlı” olmaya gerek kalmadan blok zinciri”:

“Kendi egemen dağıtımınıza haiz olarak […] herhangi bir karara bağlı değilsin […] kendi zincirinizde yapabileceğiniz seçeneklerde daha özgürsünüz”.

Bir Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşun Celestia’nın altyapısından ve güvenliğinden yararlanırken kendi blok zincirini dağıtmak ve iyi mi çalıştığına ilişkin kuralları yapmak isteyebileceğini söylemiş oldu.

“Daha ucuz olacak ve sen […] kendi zincirinizde yapabileceğiniz seçeneklerde daha özgür.”

Celestia Testnet, Mayıs 2022’de konuşlandırıldı ve Celestia Ekibi, Mainnet’i 2023’te başlatmayı planlıyor. Sadece Khoffi, lansmandan ilkin hala “yapılması ihtiyaç duyulan optimizasyonlar ve düzeltilmesi ihtiyaç duyulan hatalar” bulunduğunu söylemiş oldu. Celestia hemen hemen bir jeton yayınlamadı, sadece şimdiden fazlaca fazla yutturmaca çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir