Algorand, Falcon’un geliştirilmesiyle kuantum geçirmez teknolojiye öncülük ediyor

Algorand Vakfı CTO’su John Woods, projenin daha güvenli kriptografik teknoloji sağlamak için kuantum karşı önlemlere iyi mi öncülük ettiğine dair bir güncelleme yapmış oldu.

Woods bilhassa, kuantum bilgisayarların oluşturduğu potansiyel tehdidi atlatmanın bir yolunu sunan Falcon algoritmasına dikkat çekti.

Kuantum hesaplama ve blockchain ile ilgili problem nedir?

Kuantum hesaplama, gelişmiş işlem gücü sağlamak için kuantum ilkelerini kullanan hızla gelişen teknolojinin geliştirilmesidir. Bu, kübit olarak da malum kuantum bitlerini üreterek ve manipüle ederek mümkündür.

Klasik bilgisayarlar tarafınca işlenen bilgiler, her bitin bir yada sıfır değerine haiz olduğu bitler halinde kodlanır. Kuantum hesaplama durumunda, kübitlerde kodlanan bilgiler aynı anda hem bir hem de sıfır olarak var olabilir.

Aynı anda birden fazla durumda bulunma kabiliyetine süperpozisyon denir. Süperpozisyonda birkaç kübite haiz bir kuantum bilgisayar, matematiksel problemleri standart bir klasik bilgisayardan fazlaca daha verimli bir halde işleyebilir. Bu, potansiyel olarak kriptografik şemaları kırmak için kullanılan kuantum bilgisayarlara neden olur.

Algorand problemi iyi mi çözüyor?

Ağustos 2016’da ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), alanın önde gelen uzmanlarını kuantum saldırılarına karşı bağışıklığı olan kriptografik algoritmalar geliştirmeye çağrı etti.

Dünya genelinde kriptograflar ve bilim adamları tarafınca 50’den fazla değişik algoritma aday olarak girildi. Ortalama 6 senelik titiz kriptanaliz, araştırma ve testlerden sonrasında bir avuç algoritma seçildi…”

Seçilen algoritmalardan biri Algorand geliştiricileri Craig Gentry, Chris Peikert ve Vinod Vaikuntanathan tarafınca geliştirilen Falcon’du. “Sert Kafesler ve Yeni Kriptografik Yapılar için Tuzak Kapıları” adlı bir tekniğe dayanmaktadır.

Tipik olarak, bir imzalama algoritması onaydan ilkin geçerli bir imza seçmelidir. Mevcut konvansiyonel algoritmalar altında, klasik bilgisayarlar için bile, geçmişteki, imzalı mesajlardan gelen detayları kullanarak bu imzalama anahtarını ortaya çıkarmak mümkündür.

Falcon, daha “geçerli bir imza seçmek için daha titiz bir yöntem” benimseyerek çalışır ve imzalama anahtarıyla ilgili detayları ifşa etmez.

Woods, Algorand’ın Falcon imzalarını çeşitli uygulamalarda kullanmayı planladığını ve örnek olarak “Devlet Kanıtları” adını verdiğini deklare etti. Bu teknoloji, değişik blok zincirleri arasındaki bağlantıyı yöneten bir beraber çalışabilirlik standardını ifade eder.

“Tüm Proof of Stake zincirleri, çapraz zincir denkleminden itimatı kaldırmak için Durum Kanıtları uygulayabilir.”

Nomad ve Ronin köprüleri de dahil olmak suretiyle son zamanlardaki yüksek profilli saldırılar, çapraz zincir köprüleri saldırıya açık bir alan olarak altını çizdi.

Gösterilen: Algorand, Teknoloji

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir