Algoritmik ve nakde dayalı olmayan stabilcoinler için acı bekliyor: IMF direktörü

Internasyonal Para Fonu’nun (IMF) ana para piyasaları direktörü, devam eden kripto kışının ortasında algoritmik stablecoin’ler de dahil olmak suretiyle “madeni para tekliflerinde” daha çok başarısızlık olabileceğine inanıyor.

27 Temmuz’da Yahoo Finance ile yapmış olduğu röportajda, IMF para ve ana para piyasaları direktörü Tobias Adrian, bazı madeni para tekliflerinde, bilhassa algoritmik stabil madeni paralarda daha çok başarısızlık olabileceğini belirtti:

“Hem kripto varlıklarında hem de hisse senetleri benzer biçimde riskli varlık piyasalarında daha çok satış görebiliriz… başarısız olabilecek ötekiler.”

IMF direktörü Çarşamba günü ek olarak, ABD doları (USD) ile “bire bir desteklenmediğini” iddia etmiş olduğu Tether’e atıfta bulunarak, bazı itibari para destekli stablecoin’ler için “bazı güvenlik açıkları” gördüğünü belirtti.

Adrian ek olarak, yatırımcıları daha iyi korumak için stablecoin’lerin “küresel bir düzenleyici yaklaşıma” ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Adrian, her bir kripto para biriminin bir menkul kıymet oluşturup oluşturmadığını değerlendirmenin zor olacağını, sadece düzenleyicilerin ilk olarak kripto borsalarının ve cüzdan sağlayıcılarının madeni paraları pazarlamadan ilkin durum tespitlerini yapmalarını sağlamaya odaklanması icap ettiğini belirtti.

Şu anda TerraClassicUSD olarak malum Terra USD (UST), Mayıs ayında 40 milyar dolarlık piyasa kıymetini silen ve şu anda 0,04 USD olarak fiyatlandırılan fiyat sabitlemesini kaybeden en dikkate kıymet algoritmik durağan(durgun) paradır.

Tron’un algoritmik stablecoin USDD’si de Haziran ayında 0,91 $’a kadar düştü, sadece rezervlerine 700 milyon $ USDC eklendikten sonrasında durağan(durgun) fiyatını geri aldı.

Deus Finance’in DEI stablecoin’i de Mayıs ayında çöktü ve şu anda 0.18 dolar seviyesinde bulunuyor.

İlgili: Algoritmik, fiat destekli yada kripto destekli: En iyi stablecoin türü nedir?

Bu ayın başlarında, FRAX stablecoin’in arkasındaki şirket olan Frax Finance’in kurucusu Sam Kazemian, Cointelegraph’a tamamen algoritmik stabilcoinlerin “işe yaramadığına” inandığını söylemiş oldu.

Bunun yerine Kazemian, “merkezi olmayan zincir üstündeki stabilcoinlerin […] ihtiyacı olmak [traditional] güvence”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir