Altının kıymeti cenk, üstün dereceli enflasyon ve potansiyel durgunluk içinde düştü – Bitcoin daha iyi bir riskten korunma aracı mı?

Altın, uzun süredir enflasyona karşı ideal bir korunma aracı olarak görülüyor. Kıymetli metal, doların düşen değerine karşı yükselen ekonomik çöküş testinden geçti, ya da biz öyleki düşündük.

2022’deki küresel vakalar, altının artık enflasyona karşı en iyi korunma aracı olmayabileceğini gösterdi.

Şimdiye kadar dünya, Ukrayna ile Rusya içinde bir harbe, ABD enflasyonunun 40 senenin en yüksek seviyesine ulaşmasına ve yaklaşan bir durgunluk endişelerine şahit oldu.

Sadece tüm bunlara karşın altının fiyatı son altı ayda %7,07 düştü.

Altın talebinin yüzde 50’si mücevhere gidiyor

Altının enflasyondan korunma fikri, kıymetli metalin arz ve talebine yakından bakıldığında daha da kusurlu görünüyor.

Şu anda altının ortalama 11 trilyon dolarlık bir piyasa kıymeti var. Sadece talebinin %50’den fazlası mücevherat, %25’i yatırıma gidiyor ve merkez bankalarının ortalama %11,33’ü var.

Kaynak: Statista

ABD’nin 1971’de altın standardını terk etmesinden sonrasında, altın ve hisse senetlerinin kıymeti içinde keskin bir farklılık olmuştur.

Ocak 1980 itibariyle, altın ve hisse senetlerinin sırasıyla 2.5 trilyon dolarlık bir piyasa kıymeti vardı.

2022 itibariyle, hisse senedi piyasa kıymeti 115 trilyon dolara yükselirken, altın 12 trilyon dolar civarında. Hisse senetleri tutarındaki keskin fark, fiat para birimlerinden meydana gelmektedir.

Altına Karşı Hisse Senedi (Kaynak: Bitcoin 2022 Konferansından Peter Thiel Slide)

Merkez bankaları altının kıymetini manipüle ediyor mu?

Kıymetli metalde mühim bir paya haiz olan Merkez Bankaları ile tutarındaki düşüş, fiyat manipülasyonuna işaret ediyor.

Merkez bankaları çoğu zaman ticari bankalara altın destekli altın kağıt sertifikaları ödünç verir.

Bu bankalar, sertifikayı geri almak için kâr amacıyla sattıkları tahvilleri ve öteki varlıkları satın almak için kullanırlar.

Bu ve öteki uygulamalar, merkez bankasının altının fiyatını düşük tutmasının yaygın yollarıdır, bu sebeple değerinde mühim bir artış insanların altın için dolar satmasına yol açacaktır.

Kaynak: Akıllı sinek kuşu

Bitcoin, çözüm

Altın ve fiat para birimi için fiyat manipülasyonunun zayıf bir kıymet gizleme aracı olma olasılığı göz önüne alındığında, Bitcoin (BTC), enflasyona karşı tedbir olarak devreye girmesi en olası varlık olmaya devam ediyor.

Oynaklığına karşın, Bitcoin onu enflasyona karşı en iyi uzun vadeli hedge icra eden tüm niteliklere haizdir. Anonimdir ve merkezi değildir, bundan dolayı manipülasyona eğilimli değildir.

Ek olarak, sınırı olan tedariki, dayanıklılığı, şeffaflığı ve yansılamak edilmemesi, zamana dayanabileceği ve kıymet kazanmaya devam edebileceği anlamına gelir.

Son beş yılda, BTC’nin kıymeti altının %35’ine kıyasla %407 arttı. Ayrıca, ABD dolarının kıymeti öteki para birimlerine gore %15 arttı, sadece enflasyon satın alma enerjisini düşürdü.

Oynaklığı bir mesele olmaya devam etse de, Bitcoin’in bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak değerinin uzun solukta elinde bulunduğunu idrak etmek önemlidir.

Bağlam açısından, MicroStrategy’nin Bitcoin’i benimsemesi, hisse senetlerinin Nasdaq, Altın, Gümüş ve FAANG hisse senetlerinden daha iyi performans göstermesine destek oldu.

Altın vs Bitcoin vs dolar

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir