Ana akım kripto benimsemesi için bir katalizör

Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya bakılırsa, 2009’da sıfırdan yeni bir ödeme ekosistemi yaratma motivasyonu, bankacılık sektörünün aşırı coşkulu ve riskli kredi uygulamalarının konut balonlarının patlaması ile birleşmesi sebebiyle oluşan ekonomik kaostan kaynaklandı. zamanda birçok ülkede.

“Sence serpintiden sonrasında parçaları kim aldı? Blockchain analitik şirketi Coinfirm’in iş geliştirme müdürü Durgham Mushtaha, Cointelegraph ile yapmış olduğu hususi röportajda, doğal ki vergi mükellefi” dedi.

Satoshi, gücü insanların ellerine iade eden bir sistem olan eşitlik ve adalete dayalı yeni bir para sistemine olan ihtiyacı fark etti. Anonim katılımcılarla, eşler arası işlem icra eden ve merkezi bir varlığa gerek kalmadan güvenilir bir sistem.

Bitcoin teknik incelemesinden snippet. Kaynak: bitcoin.org

Bununla beraber, ilk madeni para sunan balonun patlamasıyla körüklenen sonraki bir piyasa gerilemesi, kripto endüstrisinin, düzenleyiciler ve yasa koyucular ile proaktif olarak emek harcayarak güvenilirlik, otorite ve itimat oluşturma ihtiyacını fark etmesini sağlamış oldu. Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterilerinizi Tanıyın (KYC) prosedürlerine girin.

Mushtaha, fiat para biriminden değişik olarak, blockchain teknolojisine dayalı madeni para ve jetonlardaki işlemlerin zincir üstü analitik ve AML araçlarını kullanarak izlemenin oldukça daha kolay bulunduğunu vurgulayarak münakaşaya başladı. Ek olarak, büyük kripto borsalarında kullanıcıları belirlemek ve meşrulaştırmak için KYC prosedürlerinin getirilmesi, kara para aklama ve öteki yasadışı faaliyetlere karşı daha dayanıklı hale gelen oldukça daha sağlam bir finansal sistemle sonuçlandı.

Netice olarak, sektörün imajını etkin bir halde güçlendirdi ve daha çok insanı piyasada zor kazanılan paralarına güvenmeye ikna etti. “Bir sonraki boğa piyasasının, korkuların dağıldığı ve sektörün katlanarak büyümüş olduğu, kitlelerin kriptoya daldığı bir dönüm noktası haline geldiğini görüyorum” dedi.

KYC ve AML’nin finansın evrimi üstündeki tesiri

Küresel AML ve KYC mevzuatının ilk tartışmaları ve uygulanması, 1970’de Banka Gizliliği Yasası’nın (BSA) ve 1989’da küresel Mali Fiil Vazife Gücü’nün (FATF) kurulmasıyla işaretlenen elli yıl öncesine dayanmaktadır. Son 50 yılda geleneksel finans, merkezi olmayan finans da dahil olmak suretiyle endüstrinin kripto ve niş sektörlerinde benimsendi” diye ekledi Mushtaha:

“Geleneksel finanstan değişik olduğumuz nokta, zincir üstündeki analitik süreçlerimizdir. Geleneksel finansta blok zinciri yok, bu yüzden blok zinciri sektörü silolu olmadığı için yapbozun büyük bir bölümünü kaçırıyorlar.”

Günümüzün KYC ve AML uygulamasının sağlayıcı perspektifinden iyi mi göründüğüne dair görüşler paylaşan Mushtaha, Coinfirm’in kara para aklama, terörizmin finansmanı, terörizm, uyuşturucu ticareti, fidye yazılımı, dolandırıcılık, yatırım dolandırıcılığı ve daha fazlasını kapsayan 350’den fazla risk senaristliği göstergesine haiz bulunduğunu deklare etti.

AML’nin merkezi olmayan finans (DeFi) alanında daha karmaşık hale gelmesiyle, “Cüzdanınızın direkt yasadışı faaliyetlere karışıp karışmadığını yada haksız kazançlardan varlık alarak başka bir adresten risk devralıp almadığını size söyleyebiliriz.” Buna ek olarak, kripto ekosistemi ile beraber teknoloji, zincir analitiğine dayalı cüzdan adresleri ve işlemlerde risk profilleri sağlamak için gelişti.

Kara para aklamada kripto para kullanımının azalması

Seneler geçtikçe, oldukça sayıda rapor kara para aklama kullanımında tutarlı bir düşüş bulunduğunu doğruladı – yasa dışı adresleri içeren işlemler 2021’de kripto para birimi işlem hacminin bir tek %0,15’ini temsil ediyor. Mushtaha bu bulgunun mantıklı olduğuna inanıyor.

“Yasadışı faaliyette bulunanlar, blok zinciri ile ilgili varlıklardan uzak durmak ve denenmiş ve kontrol edilmiş dolara bağlı kalmak zekice olacaktır. ABD doları kara para aklama için hala en oldukça kullanılan ve tercih edilen para birimidir” dedi ve kriptoda, bir cüzdan adresinin yasadışı etkinlik kanalıyla kazanılan varlıkları elinde bulundurduğu tespit edildiğinde, suçlunun yapabileceği oldukça azca şey bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Blok zincirlerdeki faaliyetlerin %99,85’i kabahat DEĞİLDİR. Bir sonraki sıkıntılı düzenleme teklifini incelerken bunu aklınızda bulundurun.


2022 için Kripto Kabahat Trendleri: Yasa Dışı İşlem Faaliyeti, Tüm Kripto Para Birimi Aktivitesinin Payında Tüm Zamanların En Düşük Noktasına Ulaştı https://t.co/94VB7FiyZb

— Sten Tamkivi (@seikatsu) 16 Ocak 2022

Kripto borsalarının KYC uyumlu olmasını elde eden günümüz düzenleyici incelemesiyle, fena erkek oyuncular kripto varlıklarını itibari paraya çevirmeyi yada açık pazarlarda harcamayı zor buluyor. Mushtaha, yasa dışı fon transferinde en yaygın olarak kullanılan çeşitli yöntemler hakkında şunları söylemiş oldu:

“Normal olarak, karıştırıcılar, bardaklar ve mahremiyet madeni paraları benzer biçimde anonimleştirme tekniklerinden yararlanmaya çalışabilirler, sadece ondan sonra varlıkları, bu tarz şeyleri kullanmak için işaretlenecek ve lekelenecektir.”

Kripto para birimleri küresel olarak daha çok kabul görmeye ve yaygınlaşmaya başladıkça, suçlular haksız elde edilmiş varlıkları satmak için karaborsaya yöneleceklerdir. KYC olmadan paranın harcanabileceği pazar yerlerinin mevcudiyeti göz önüne alındığında, bu tür siteleri çökertmek için gelecekteki kolluk kuvvetlerinin görevi olacaktır.

KYC ve AML araçları artık IP adreslerini cüzdan adresleriyle ilişkilendirebilir ve kümeleme algoritmaları, ilişkili adresleri belirlemede mükemmel bir iş çıkarır. Bu tür tedbirlerin, devlet düzeyindeki erkek oyuncular için bile, sınırları dışındaki borsalar vesilesiyle aklanması zor olacaktır. Mushtaha, “Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC), yaptırım uygulanan şahıs ve kuruluşlara ilişik tanımlanmış adreslerin listelerine haizdir. Bu adreslerdeki varlıklar kimsenin yönetim edemeyeceği kadar sıcak.”

Kara para aklamayla mücadelede CBDC’lerin görevi

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), merkez bankalarına fiat para biriminde asla görülmemiş bir denetim düzeyi sunabilir. Devlet manipülasyonu ve enflasyon benzer biçimde fiat ile ilgili tüm sorunları, sadece şimdi zincirleme analitiklerin gücüyle hayal edin. CBDC’ler, kullananların harcama alışkanlıklarının daha detaylı bir halde incelenmesine ve merkez bankalarının varlıkları dondurmasına, sınırlamasına, son kullanma tarihleri ​​belirlemesine, her işlemi otomatikman vergilendirmesine ve hatta bunlarla neyin satın alınıp alınamayacağına karar vermesini sağlayacak. Mushtaha, “Her tüccar, finans kurumu ve perakende müşterinin de KYC’ye uyması gerekecek, böylece kara para aklamayı caydıracak” dedi.

Feysbuk’un Meta’sında başlatılan izinli blok zinciri tabanlı bir şirket olan Libra, 2019’da piyasaya sürüldüğünde çekiş elde edemedi.

Dünya genelinde CBDC girişimine genel bakış. Kaynak: atlanticcouncil.org

Hükümet destekli bu yenilik dalgasının tek motivasyonu para birimi kontrolü olasılıkları değildir. Mushtaha, artık altın standardını takip etmediğini belirtirken, günümüz enflasyonunun federal ve merkezi kurumların istediği süre para basmasının direkt bir sonucu bulunduğunu altını çizdi.

“Birleşik Devletler, daha ilkin asla olmadığı kadar fazla dolar bastı. Ve bunun sonucu, tabloların haricinde kalan yaygın enflasyon.”

Ek olarak Mushtaha, faiz oranlarını oldukça fazla, oldukça süratli bir halde artırmanın, aşırı derecede borçlanmış finansal kurumların çöküşüne yol açacağını savundu. Netice olarak CBDC’ler merkez bankaları için bir çözüm olarak öne çıkıyor ve “İlk kez merkez bankaları parayı hem yok edebiliyor hem de yaratabiliyor” diye ekledi.

AML, KYC ve teknolojik gelişmelerin evrimi

AML/KYC sektöründeki kapsamlı deneyimine dayanarak Mushtaha, değişen teknolojinin düzenlemelerin gelişimine uyum sağladığını ve bunun tersi olmadığını belirtti. AML araçlarını entegre etmeye kabul eden başlangıç ​​tecim platformları, bir sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) ve menkul kıymet lisansları için müracaat seçeneğine haizdir. “Uyumlu olmak, size büyük bir fırsat havuzunun açılması anlamına gelir. Bu alandaki finansman yalnızca uyumluluğa odaklananlar tarafınca kullanılabilir.” Netice olarak, AML çözüm sağlayıcıları kendilerini kripto dünyası ile uyumlu finansal sistem arasındaki boşluğu doldururken buluyor.

Mushtaha, şu anda sıfır bilgili Kanıtlar kullanarak değiştirilemez belirteç (NFT) tabanlı bir KYC çözümü geliştiren bir girişimle çalışan bir örneği paylaştı. “Akıllılık, KYC için kullanılan NFT’lerin çift harcama sorununu çözmesi gerekmediğini ve bu yüzden blok zincirinden tamamen ayrılabileceğini kabul etmelerinden geliyor. Bu ondan sonra hususi biyometrik verilerin NFT’de saklanmasına ve ferdin hesap açmak istediği her platforma bir zk-Proof gönderilmesine izin verir.”

Çözüm, NFT bilgilerini “büyük olasılıkla izin verilen (hepimiz tarafınca erişilemeyen) bir zincirde” depolamak için merkezi bir varlık olarak çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da, Mushtaha, NFT’ler dijitalleşme olarak önümüzdeki on yılda KYC kullanım durumlarına hizmet ettiğinden bunun doğru yönde bir adım bulunduğunu onaylıyor. sektör dikeylerine nüfuz etmeye devam ediyor.

AML açısından, hızlanan inovasyon oranı yardımıyla her ay yeni araçlar ve gelişmeler ortaya çıkıyor. Mushtaha’ya bakılırsa, şirket içi bir vasıta, Coinfirm’in akıllı sözleşme kontrollü bir likidite havuzuna varlıklara katkıda bulunan her cüzdan adresini çözümleme etmesine olanak tanıyor ve “Bir seferde on binlerce adres için risk profilleri sağlayabiliriz” diye ekliyor.

Algoritmik olarak oluşturulmuş işlem tabanlı kullanıcı davranışı modeli tanımaya odaklanan AI yenilikleri mühim bir trend olacaktır. Mushtaha, “Blockchain, kara para aklama modellerini çözümleme etmek ve ondan sonra bu şekilde davranan cüzdan adresleri için risk profillerini anlamak için kullanılabilecek oldukça sayıda davranışla ilgili veriye haiz” dedi.

Seneler süresince kripto ortamında büyük veri kümeleri toplayan makine öğrenimi araçları, potansiyel tecim neticelerini anlamak için de kullanılacak.

Hükümetler sınır ötesi kripto işlemlerini izliyor

FATF, geçen yıl Ekim ayında revize edilmiş kılavuzunu yayınladı ve gizliliği sakınan yada bir tür aracı içermeyen her kripto varlığını yüksek riskli olarak etiketledi. FATF’nin açık görevi, kripto para birimlerini bir olarak görmüş olduğu “internasyonal finansal sistemin bütünlüğüne yönelik herhangi bir tehdidi” ortadan kaldırmak olduğundan bu şaşırtıcı değil. Bundan dolayı, 2019’da Gezi Kuralı’nın getirilmesi, tüm VASP’lerin bir işlemde bir sonraki finansal kuruma belirli detayları iletmesini gerektirir.

Bununla beraber, kaide, hususi şahıslar tarafınca tutulan barındırılmayan cüzdan adreslerine uygulandığında, “FATF, önümüzdeki birkaç yıl içinde eşler arası işlemler artarsa, potansiyel olarak bu cüzdanlara Gezi Kuralı uygulamak için zemin hazırlıyor benzer biçimde görünüyor. mahremiyet haklarına dayatmak, ”dedi Mushtaha.

Mushtaha’ya bakılırsa daha ihtiyatlı bir yaklaşım, mevcut Gezi Kuralı’nın çoğunlukla parçalı uygulama yaklaşımlarını yetki alanları içinde uyumlu hale getirmek, sınır ötesi işlemleri daha kolay hale getirmek ve bununla beraber VASP uyumluluğuna odaklanmak olacaktır.

Kara para aklamayla mücadelede kripto girişimcilerinin görevi

Mushtaha, her bir VASP’ın hususi gereksinimlerine bakılırsa hususi olarak tasarlanmış kullanıma hazır AML çözümlerinin mevcudiyeti göz önüne alındığında, uyumluluğu dikkatsizlik etmek için “artık hakkaten mazeret olmadığına” inanıyor. Ek olarak, dünya sorunsuz bir kitlesel benimsemeye hazırlanırken, kullanıcıları için kapsamlı eğitim materyalleri oluşturmak VASP’lerin görevidir.

#Binance, Web3’ü ana akım haline getirmek amacıyla dünya çapındaki düzenleyicilerle yakın bir halde çalışır.

Bir Web3 dünyası oluşturmada düzenlemenin önemini özetleyen Binance Global Pazarlama Başkan Yardımcısı James Rothwell’den haber alın. pic.twitter.com/ZaJfLQPX35

— Binance (@binance) 2 Ağustos 2022

Mushtaha, kripto girişimcilerinin küresel finansal sistemin bir sonraki bölümünü yazmaya destek olmak için benzersiz bir konumda olduğuna inanıyor ve AML uyumluluğunun başarılarının önünde bir engel değil, bir katalizör bulunduğunu anlamaları gerekiyor. “Perakende yatırımcılarının bir çok, işlem yaparken risklerini yöneterek bu alanda güvenli bir halde gezinmek istiyor” dedi. “Ve bu yatırımcılara gönül rahatlığı sağlamak bir VASP’ın önceliği olmalıdır.”

Düzenleyici bir geleceğe doğru çalışmak

KYC ve AML, günümüzün makro ekonomisinin lüzumlu unsurlarıdır ve kripto alanının mühim bileşenleridir. Mushtaha, düzenlemelerin anonimliği aşındırdığı inancına katılmıyor.

“Yönetmelikler toplu kabulü teşvik edecek, sadece yasa dışı faaliyetleri caydırırken yeniliği teşvik eden düzenleme çerçevesini proaktif olarak ortaya koymak bu alandaki oyuncuların görevidir. Bir kullanıcının mahremiyetini korurken kara para aklamayı izleyebileceği bir denge kurmaya gerekseme vardır. Bunlar birbirini dışlayan hedefler değildir; ikisine de haiz olabilirsin.”

Ve yatırımcılara, Mushtaha asırlık bir özdeyişi tavsiye etti, “kendi araştırmanızı yapın”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir