Analist, Gümüş 18 Doların Altına Düşerse Kıymetli Metalin ‘Kesinlikle Sigara İçilebilir’ – Morgan Report Kurucusu Arz Sıkıntısı Bekliyor – Finance Bitcoin News

Altın ons başına 1.750$’ın derhal altında sallanırken, gümüşün fiyatı son 24 saatte ABD doları karşısında %2.33 kıymet kaybederek mühim seviyede düştü. Gümüş, son 165 gün içinde yada 8 Mart 2022’den bu yana dolar karşısında %28’den fazla kıymet yitirdi. Düşük fiyatlara karşın, The Morgan Report’un kurucusu David Morgan, gümüşün arzda daralmanın beklendiğine inanıyor. On yıl içinde Morgan, gümüşün on senenin en iyi yatırımlarından biri olacağını düşünüyor.

David Morgan, ‘Endüstriyel Tarafın Muhtemelen Tüm Gümüşü Alacağında’ Israr Ediyor

2021’in büyük bölümünde ve 2022’nin ikinci yarısında birçok yatırımcı altın ve bitcoin şeklinde varlıklara odaklandı. Gümüş ise iyi performans göstermedi ve hem gümüş spot tutarları hem de gümüş madenciliği hisseleri S&P 500’ün altında performans gösterdi.

Şubat 2021’de Bitcoin.com News, Reddit forumu r/wallstreetbets’teki isimsiz kohortların tetiklediği sözde ‘gümüş sıkışıklığı’ bildirdi. O hafta gümüş, USD değerinde ons başına 30 doların üstüne çıktı ve birçok kıymetli metal satıcısı stoklarının kalmadığını söylemiş oldu.

2022’de, bir ons ince gümüş, Mart ayının ikinci haftasında ons başına 26.46$’a ulaşmayı başardı. 8 Mart 2022’de altının ons fiyatı 2.070$ aralığının üstünde işlem görmüş olduğu için yeni bir yaşam boyu yüksek seviyeye ulaştı.

Gümüş, 20 Ağustos 2022 Cumartesi akşamı (EST) şu anda ons başına 19 dolarda seyrettiği için 8 Mart’tan bu yana %28’den fazla kıymet yitirdi. Mühim kayıplara karşın, The Morgan Report’un kurucusu David Morgan, gümüşün önümüzdeki on yıl içinde arzda bir daralma göreceğine inanıyor.

Bu hafta sonu, gümüşün ons fiyatı 19$ aralığının birazcık üstünde dalgalanıyor.

19 Ağustos 2022’de Morgan, Kitco News David Lin’de sunucu ve yapımcı ile gümüşün kıymetini tartıştı. Cuma günü Youtube’da gösterilen videoda Morgan, Lin’e gümüş arzının gelecekte tükenebileceğini söylemiş oldu. Silver Institute tarafınca toplanan verilere nazaran, dünyanın gümüş talebi 2022’de üstün dereceli 1.112 milyar onsa ulaşacak.

“[USGS] Morgan, periyodik tablodaki bu kadar kıt olacak ilk elementin gümüş olacağını söylemiş oldu ve bu birkaç yıl önceydi, ”dedi Morgan. “Yalnız endüstriyel taraf, muhtemelen dönemin bir noktasında mevcut tüm gümüşü alacak.”

Kıymetli metaller analisti ekledi:

On yıl yada daha uzun bir vakit ufkunuz var ise, gümüş bir yatırımdan daha iyi bir şey düşünemiyorum. Gümüş bir noktada parlayacak … fakat muhtemelen organik bir köşe alacak … organik bir köşe, endüstrinin tek başına mevcut tüm gümüşü emdiği ve asla gümüş kalmadığı zamandır.

FX Empire Stratejisti Gümüş Vadeli İşlemler Piyasasında Bir Boşluğu Altını çizdi, Analist ‘Oldukca Fazla Aşağı Doğru Baskı’ Bekliyor

Sadece, kısa vadede, fxempire.com’un kıymetli metal analisti Christopher Lewis, gümüşün ons başına 18 doların altına düşmesini öngörüyor. Lewis, gümüş vadeli işlem piyasasında bir boşluk bulunduğunu ve boşluğun yakın gelecekte doldurulacağına inandığını söylüyor.

“Bu aşamada, boşluğu fazlaca yakında, kim bilir 18.50 dolar seviyesine kadar dolduracağız şeklinde görünüyor. Bunu aşağıya indirirsek, büyük, yuvarlak, ruhsal olarak mühim bir sayı ve son zamanlarda fazlaca fazla destek gördüğümüz bir alan olduğundan 18 dolar seviyesi de mühim.” Lewis’in teknik çözümleme raporu şu şekilde devam ediyor:

Sonucunda, bu, fazlaca fazla aşağı yönlü baskı görmeye devam ettiğini düşündüğüm bir piyasa ve 18,00 dolar seviyesinin altına düşebilirsek, bu muhtemelen bir sonraki büyük bacağın düşüşünü başlatır. Bu senaryoda, gümüşün tamamen içildiğini görmemiz fazlaca ihtimaller içinde.

Morgan, Gümüş Yerine Geçmediğini Bildirdi

Morgan’ın röportajı esnasında, gümüşün çoğu zaman ana metal madenciliğinden kaynaklandığını ve arzın bu sektörden de daralacağını belirtti. Morgan, Lin’e, “Gümüşün yüzde yetmişi, ana metal madenciliğinin bir sonucudur – Eğer bu düşüş ve gözle görülür bir halde azaldıysa, o vakit bu, piyasadan büyük oranda gümüş arzını alır,” dedi.

Bu senenin başlarındaki raporlar, gümüş talebinin bu yıl %5 artacağını ve mücevher talebinin 2022’de %11 büyüyeceği tahmin ediliyordu. Savaştan meydana gelen makroekonomik belirsizliklere ve dünyadaki enflasyonist baskılara karşın, gümüş güvenli liman varlığı olarak düşük performans gösterdi.

Aslen, 2020’deki pandemi esnasında merceradvisors.com’dan Donald Calcagni, “gümüşün enflasyona karşı tutarlı bir koruma yada istikrarlı, güvenilir bir kıymet gizleme aracı olmadığına” dair sert bir yazı yayınladı. Araştırmalar altının “enflasyonla son aşama düşük bir korelasyona” haiz bulunduğunu gösterdiğinden, bu yıl altın için de aynı şey söylendi.

Bitcoin (BTC) de enflasyonist baskılarla düşük bir korelasyon gösterdi ve 2022’de veriler, önde gelen kripto varlığının hisse senetleriyle ilişkilendirildiğini gösteriyor. Cuma günkü röportajı esnasında Lin ile konuşan Morgan, gümüşün on senenin en iyi yatırımlarından biri olacağını öne sürdü.

Kıymetli metal analisti, endüstriyel dünyanın devamlı gümüş talep edeceğine inandığını belirtti. Morgan, röportaj esnasında “Hiçbir şey ışığı gümüş kadar iyi yansıtmaz ve hiçbir şey elektriği gümüş kadar iyi iletemez” dedi. “Bir çok gümüş uygulaması kesinlikle lüzumlu ve yeri doldurulamaz. Yedeği yok.”

Bu hikayedeki etiketler

Bitcoin, Bitcoin (BTC), Christopher Lewis, David Lin, David Morgan, Downward Pressure, vadeli işlemler açığı, FX Empire, altın, endüstriyel kullanım örnekleri, endüstriyel kıymet, Kitco, Piyasalar, Kıymetli Metaller, r/wallstreetbets, gümüş, Gümüş Vadeli İşlemler, gümüş madenciliği, Gümüş Fiyatı, Gümüş Tutarları, Gümüş Sıkıştır, Teknik Çözümleme, Morgan Raporu, Gümüş Enstitüsü, USGS

Gümüşün 8 Mart’tan bu yana mühim düşüşü ve son 24 saatlik kayıpları hakkında ne düşünüyorsunuz? David Morgan’ın gümüşün gelecekteki kıymeti hakkında görüşü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir