Andreessen, ‘Fena Olması imkansız’ NFT Lisanslarının Yasal ‘Belirsizliği’ Önlemeye Destek Olacağını Söylemiş oldu

özetlemek gerekirse

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, NFT projelerinin kullanımı için bir takım “Fenalık Olmaz” lisansı yayınladı. Punk6529 ve diğerlerinin yardımıyla oluşturulan parasız lisanslar, projelerin NFT sahiplerinin IP’ye iyi mi erişip ticarileştirebileceğine karar vermesini sağlar.

Pek oldukça popüler NFT projesi, bilhassa de Bored Ape Yacht Club, sahiplerine, türev sanat eserleri ve ürünler oluşturmak ve satmak için haiz oldukları görselleri kullanma hakkı verir. Sadece, bu tür IP lisanslarının yasal olarak dayanıklı olup olmadığı yada yaratıcıların alıcıları yanlış yönlendirip yönlendirmediği mevzusunda sorular var. Girişim sermayesi devi Andreessen Horowitz yardım etmek istediğini söylüyor.

VC şirketi bugün, herhangi bir proje yaratıcısının özgürce kullanabileceği “Can’t Be Evil” NFT lisanslama koşullarının yayınlandığını duyurdu. Lisanslar, NFT projeleri için sınırı olan kişisel kullanım koşullarından her insanın sanat eserini herhangi bir amaçla kullanmasına müsaade eden daha geniş lisanslara kadar bir takım değişik yaklaşım sunar – bir NFT’ye haiz olmasalar bile.

Bunlar yeni kavramlar değil; aslına bakarsak lisanslar, Creative Commons tarafınca sunulanlardan esinlenmiştir ve bunlara benzerdir. Sadece firmanın General Miles Jennings ve Chris Dixon, lisansların belirsizliği ortadan kaldırmak, fikri iyelik hakları hibeleri mevzusundaki karışıklığı en aza indirmek ve kim bilir gelecekteki yasal sorunlardan kaçınmak için merkezi olmayan Web3 projeleri için ayarlandığını yazıyor.

Firmanın genel danışmanı ve ademi merkeziyetçilik başkanı Jennings, bu sabah “NFT ekosisteminde şu anda mühim bir belirsizlik ve yasal risk var” dedi. “Standartlaştırma eksikliği, NFT alıcılarının hangi haklara haiz olduklarını bilmelerini zorlaştırıyor ve özelleştirilmiş lisanslar oluşturmak pahalıya mal oluyor. Tüm bunlar sektör üstünde bir yük olarak hareket ediyor.”

NFT, sanat eserleri, profil resimleri ve koleksiyonlar şeklinde dijital kreasyonlar da dahil olmak suretiyle bir öğenin iyelik belgesi olarak hizmet edebilen bir blok zinciri belirtecidir. NFT pazarı 2021’de terfi etti ve 2022’nin ilk yarısında ortalama 20 milyar dolar daha üretilecek şekilde 25 milyar dolar değerinde tecim hacmi sağlamış oldu.

Andreessen Horowitz birçok Web3 pastasında parmağı var ve Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs, Gary Vaynerchuk’un VeeFriends projesi ve son olarak Kevin Rose’s Proof (Moonbirds) dahil olmak suretiyle en büyük NFT yaratıcılarından bazılarına yatırım yapmış oldu. Ek olarak, öteki birçok kripto projesinin yanı sıra önder pazar yeri OpenSea’ya da yatırım yapmış oldu.

NFT lisanslama şartlarına rehberlik eden devasa bir VC şirketi fikri bazılarını yanlış yola sokabilir, sadece Andreessen Horowitz, kıymetli koleksiyonu ve anlayışlı Twitter ileti dizileriyle tanınan takma adlı bir kripto etkileyicisi olan Punk6529’u lisansları şekillendirmeye destek olmak için kullandı. Ek olarak hukuk firmaları Latham & Watkins LLP ve DLA Piper’ın yanı sıra belirtilmemiş portföy şirketleri ile çalıştı.

Ek olarak lisans koşulları, açık kaynaklı bir Creative Commons Zero (CCO) lisansı vasıtasıyla ücretsiz bir şekilde gösterildi; bu, Web3 yaratıcılarının uygun görmüş olduğu şekilde özgürce kullanılabilecekleri, tekrardan karıştırılabilecekleri ve çatallanabilecekleri anlamına geliyor.

“Can’t Be Evil” markası, Google’ın orijinal “Don’t Be Evil” mantrasından esinlenmiştir, sadece blok zinciri ağlarının algılanan değişmezliğini yansıtacak şekilde ayarlanmıştır. Andreessen Horowitz ek olarak, lisansların yasal olarak geri alınamaz bulunduğunu söylüyor; bu, NFT alıcılarının, bir lisans dağıtıldıktan sonrasında sunulan koşulların yürürlükte kalacağına güvenebilecekleri anlamına geliyor.

Yazarlar, “Lisansların dahil edilmesini kolay (ve parasız) hale getirerek, yüksek kaliteli lisanslara erişimi demokratikleştirmeyi ve Web3 endüstrisinde standardizasyonu teşvik etmeyi umuyoruz” diye yazdı. “Daha çok benimseme, içerik oluşturucular, sahipler ve bir tüm olarak NFT ekosistemi için inanılmaz faydalara yol açabilir.”

Andreessen Horowitz’in NFT lisansları, yatırım şirketi Galaxy Digital’in, neredeyse tüm önde gelen NFT projelerinin sahiplerine etkin bir halde fikri iyelik hakları vermediğini ve bazı projelerin alıcıları bu mevzuda “yanıltılmış” olabileceğini iddia eden bir araştırma raporunun yayınlanmasından kısa bir süre sonrasında gelir. bir NFT satın alarak elde ettikleri haklar.

Bilhassa Galaxy Digital raporu, IP sahipliğiyle ilgili belirsiz ve tutarsız bir dil için Bored Ape Yacht Club lisansını gündeme getirdi. Ek olarak, Proof’un, bu tür ticarileştirme haklarını yalnız NFT sahiplerine değil her insana açacağına dair son duyurusu göz önüne alındığında, Moonbirds NFT alıcılarını IP hakları mevzusunda aldattığını ileri sürdü.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir