Anket, Birleştirmeden sonrasında Ethereum zincir bölünmesinin mümkün bulunduğunu gösteriyor – sadece ETC fiyatı yükselmeye devam edecek mi?

Ethereum’un GPU’lar tarafınca desteklenen emek harcama kanıtı (PoW), geçen yıl ETH madencileri için ortalama 19 milyar dolar gelir elde etti. Sadece, Ethereum’un Eylül ayında “Birleştirme” yükseltmesi yöntemiyle bir hisse kanıtı (PoS) blok zinciri haline gelmesi beklendiği için bu gelir akışları tehlikede.

Madenciler, hard fork zincirinin bölünmesinden sonrasında eski Ethereum PoW üstünde madencilik hayata geçirmeye devam ederek yeni yükseltmeye karşı isyan edebilirler.

Galois Capital fonundan meydana getirilen bir anket, kısa sürede hedge’nin %33.1’inin Birleşmenin iki paralel blok zinciri oluşturacağına inandığını ortaya koydu: ETH1 (PoW) ve ETH2 (PoS).

Sual 1: Birleşme esnasında ne olur? Seçenek 2 yada 3 ise, Sual 2-5’e gidin.

— Galois Capital (@Galois_Capital) 27 Temmuz 2022

Bununla beraber, bir çok, Ethereum’un zincirinin PoW’dan Po’ya sorunsuz bir halde geçmesini yada %53.7’sini bekliyor.

ETH1 PoW “mantıksız” mı?

Sadece çekişmeli hard forklar yeni bir şey değil. Aslen, mevcut Ethereum zinciri, 60 milyon dolarlık bir istismarı tersine çevirmeyi amaçlayan tartışmalı bir sert çatalın arkasından 2016 senesinde geldi ve Ethereum ve Ethereum Classic (ETC) ile bir zincir bölünmesine niçin oldu.

Ethereum Classic’e karşı ETH1 argümanının başladığı yer burasıdır. Ethereum Classic aslına bakarsan bir PoW zinciri olduğundan, benzer bir zincir oluşturan ETH1, bazı redditorlara bakılırsa “fazla ilgi” olmayacaktır.

Reddit’ten ETH1’in niçin başarısız olacağını açıklayan öteki birkaç yorum şunları içeriyor:

Ayrıca, Galois Capital anket projelerinin bir çok, hard fork durumunda borsaların ve (bilhassa Tether) ETH1 üstünden ETH2’yi destekleyeceğine inanıyor.

Sual 4: Borsalar suçluları ve futları iyi mi ele alıyor?

— Galois Capital (@Galois_Capital) 27 Temmuz 2022

Ethereum Classic için ne anlama geliyor?

Mayıs 2022’de üstün dereceli bir seviyeye ulaştıktan sonrasında, Ethereum ağının hash oranı o zamandan beri düşüş eğilimi gösteriyor ve bu da madencilerin Birleşmeye giden haftalarda platformlarını duraklattığını yada kapattığını gösteriyor.

Öte taraftan, Ethereum’un PoS zincirinde de stakeciler olabilirler.

Eylül 2021’den bu yana Ethereum hash oranı performansı. Kaynak: YCharts

Tom’s Hardware GPU Fiyatlandırma Endeksine bakılırsa, madencilerin Ethereum ağından çıkışı, ikincil piyasadaki GPU satışlarındaki son artışta (düşük öğrenci karşı) görülebilir.

bununla beraber, madencilerin Birleştirme sonrası stratejisinin muhtemelen daha karlı olan herhangi bir PoW zincirine geçeceğini gösteren toplumsal medya ileti dizilerinin sayısında da bir artış var.

WhatToMine.com’daki verilere bakılırsa, 29 Temmuz itibariyle Ethereum Classic, haftalık %116 karlılığıyla madencilerin ilgisini çekiyordu.

Şaşırtıcı – ETC için USD cinsinden madenci geliri/hash, ETH için bunu aştı… (grafik @coinmetrics) pic.twitter.com/x5RJs7lUrj

— Noelle Acheson (@NoelleInMadrid) 29 Temmuz 2022

Hem de, ETC’nin fiyatı Temmuz ayında %200’den fazla arttı.

ETC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Sadece bu, Ethereum Classic’in Ethereum’a kıyasla oldukca ufak bir proje olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz.

29 Haziran itibariyle, Ethereum Classic, Ethereum’un 763.000’ine karşı 53.000’den fazla günlük etken adrese sahipti.

Ethereum Classic günlük etken adresleri. Kaynak: BitInfoCharts.com

Aradaki fark, Ethereum Classic’in bir zincir olarak ve yalnızca bir avuç projeyle büyük seviyede yeterince kullanılmadığı için ETC’nin devam eden fiyat patlamasının tamamen spekülatif bulunduğunu gösteriyor. Bundan dolayı, ETC, Birleşmeden sonrasında kesinlikle bir “haber satma” vakası riski altındadır.

Hem de, potansiyel bir ETH1 PoW zinciri de ETC talebini azaltabilir.

ETC fiyat hedefi

Haftalık grafikte, ETC’nin fiyatı bir direnç birleşme noktasına ulaştı ve Merge’i çevreleyen coşku arttıkça kırılmayı bekliyor.

İlgili: Uzman, kripto madenciliğinin uzun solukta hala karlı bulunduğunu söylüyor

Birleşme, 0,786 Fib çizgisini (~ 43 $) ve oldukca aylı azalan bir trend çizgisini içeriyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği şeklinde, her ikisi de geçmişte ETC’nin yükseliş girişimlerini tarihsel olarak sınırladı.

Bununla beraber, bir koparma hareketi, 0,618 Fib çizgisine yakınlığı sebebiyle jetonun bir sonraki 75 dolara erişme potansiyelini artırıyor.

ETC/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Tersine, direnç birleşme noktasından yada 0,618 Fib çizgisinden bir geri çekilme hareketi, ETC’nin yukarıda gösterilen destek alanına doğru bir düşüşe niçin olabilir. Kırmızı çubuk, oldukca yıllı yükselen trend çizgisi desteği (mor) ve azalan kanalın alt trend çizgisi (yeşil) ile tanımlanır.

Başka bir deyişle, ETC Eylül ayına kadar bugünkü fiyattan %75 düşüşle 10-12$ alanına düşme riski taşıyor.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir