anlambilim? Analistler, kripto piyasaları toparlanırken ‘teknik durgunluk’ paketini açıyor

ABD Birleşik Devletleri tecim departmanından gelen veriler, ABD’nın teknik bir resesyona girdiğini gösteriyor, sadece piyasa analistleri yatırımcıların iyimser bulunduğunu gösteren temel ölçütlerin altını çizdi.

28 Temmuz’da gösterilen hükümet verilerine nazaran, Amerikan ekonomisi teknik resesyon kriterlerine uygun olarak üst üste ikinci çeyrekte küçüldü. Biden Yönetimi, düşük işsizlik oranlarının ve argümana karşı çıkan öteki ölçütlerin altını çizerek, ABD’nin resesyonda olmadığını korumak için çaba sarfediyor.

Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, son olarak QE bülteninde mevzuyu ele alarak, GSYİH düşüşü ile hisse senetleri ve öteki risk varlıklarındaki artış arasındaki paradoksal etkiye dikkat çekti.

Bu hareketi, ABD Federal Rezervi’nin, kripto para piyasalarının hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdiğini ve duyurunun derhal arkasından Ethereum’un (ETH) %5 arttığını gören faiz oranlarını %0,75 artırma sonucuna bağladı.

İlgili: BTC fiyatı 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştığında Bitcoin boğa koşusu ‘ilginçleşiyor’

Greenspan, mevcut işsizlik oranının öteki durgunluk dönemleriyle karşılaştırıldığında ‘son aşama düşük’ bulunduğunu kabul etti, sadece bunun ABD ekonomisinin gerilemediğini kanıtlamak için kafi olduğuna ikna olmadı:

“Bir Başkanın teknik tarif yerine getirildiğinde durgunluk olmadığında ısrarcı olması siyasal açıdan mantıklı. Ekonomiyi küçülttüğünüzü kabul etmektense insanların anlambilimi tartışmasına izin vermek daha iyidir.”

Anthony Pompliano, günlük bülteninde ABD ekonomisi için 2. Çeyrek GSYİH rakamının yayınlanmasına da değinerek, ekonomik ölçümlerin benzersiz koşulları göz önüne alındığında, hükümetin bir durgunluğun teknik tanımına ilişkin yorumunu ‘gaz aydınlatması’ olarak etiketledi:

“Bu durgunluk garip bundan dolayı buna yüksek işsizlik yada tüketici harcamalarında mühim bir düşüş eşlik etmiyor, sadece GSYİH’nın düşmüş olduğu ve Federal Biriki’in talebi yok etme hedefine başarıyla ulaşmış olduğu inkar edilemez.”

Cointelegraph’a katkıda bulunan Michaël van de Poppe benzer biçimde öteki önde gelen piyasa analistleri de ABD hükümeti ile Federal Biriki başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisinin bir resesyonda olmadığı mevzusundaki ısrarı arasındaki görünen eşitsizliğin altını çizdi.

KIRILMA: Powell ABD’nin resesyonda olmadığını belirtirken, GSYİH sayıları arka arkaya iki çeyrek negatif gelişme verdi, bu da ABD’nin resesyonda olduğu anlamına geliyor!

— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) 28 Temmuz 2022

ABD Federal Rezervi tarafınca meydana getirilen son oran artışları, piyasa analistleri tarafınca altın ve kripto para piyasaları benzer biçimde riskli varlıklarda yeni keşfedilen bir ralli için mühim bir itici güç olarak gösterilmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir