Antminer S19 XP, kripto madencilerini yine kâra döndürmek için bir teklifte bulunmuş oldu

Kripto kışında Bitcoin (BTC) fiyatı oldukça durağan(durgun) bir hızda hareket ederken, yeni bir madencilik cihazındaki yatırım getirisi (ROI) karanlıkta bir atış benzer biçimde görünüyor. Sadece bir madencilik uzmanı, madencilerin kâr etmek için geri dönme umudu olabileceğini deklare etti.

Kripto danışmanlık şirketi Sabre56’nın CEO’su Phil Harvey, Cointelegraph’a madencilik cihazlarının potansiyel kârını denetim ederken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan faktörler bulunduğunu söylemiş oldu. Bunlar madencilik makine özellikleri, maliyetler, gerçek yatırım getirisi ve vakit içinde madenciliğin ekonomisidir.

Madencilik teçhizatı sağlayıcısı Bitmain tarafınca kısa sürede piyasaya sürülen Antminer S19 XP’yi inceleyen Harvey, teknik özellikler açısından şu anda en verimli madenci bulunduğunu kaydetti. Maliyetler açısından, kripto madenciliği uzmanı, madencilik makinelerinin mevcut maliyetlerinin, bilhassa direkt üreticiden satın alınırsa, son birkaç aya bakılırsa mühim seviyede düşük olduğuna dikkat çekerek, makine başına kabaca 5.600 dolara çıkabileceğini tahmin ediyor.

Harvey’in gerçek yatırım getirisi olarak tanımladığı şeyle ilgili olarak, danışmanlık firmasının CEO’su, ilk ASIC madencisinin ortaya çıkmış olduğu zamandan bugüne madenci gelirini izleyen firmasının veri tabanını kullanarak, göstergelerin büyük ölçekli madencilerin yatırım getirilerini geri kazanabileceğini gösterdiğini deklare etti. ortalama 11 ay.

Öte taraftan perakende madencilerin elektrik maliyetlerini göz önünde bulunduran Harvey, yatırım getirilerini elde etmelerinin 15 ay sürebileceğini söylemiş oldu. Bunu da deklare etti:

“Bu rakamlar ihtimaller içinde bir kaldıracı hesaba katmıyor. Başka bir deyişle, iki katı ödeme meydana getiren madenciler, iki kat daha uzun bir geri ödeme süresine katlanmak zorundadır.”

Yeni cihazın ömrü hakkında yorum meydana getiren CEO, işlettikleri bir tesiste bu tip madencinin minimum 36 ay sürebileceğini söylemiş oldu.

İlgili: 21 milyon Bitcoin tamamen çıkarıldığında ne olur? Uzman cevaplar

Madenciliğin uzun solukta karlı olup olmayacağı sorulduğunda uzman, madencilik gelir tahminlerinin daima teoride olduğu benzer biçimde sonuçlanmadığını da deklare etti. 2013 ve 2014’te madencilik geliri tahminlerinin averaj 4.711,28 dolar kazandığını kaydetti. Sadece, gerçek gelir yalnız 1.047.33 $ olarak ortaya çıktı. Bunu deklare etti:

“Madencilik ekonomisini terahash başına dolar benzer biçimde tek bir metriğe dayandırmak, dijital varlık madenciliği endüstrisinin, yatırım fırsatlarının yada genel pazarın doğru bir resmini sağlamayacaktır.”

Harvey, verilerin terahash başına gelirin düşeceğini ve potansiyel bir madencilik çöküşünü öngördüğünü gösterdiğini altını çizdi. Sadece madencilik uzmanı, bunun vakit içinde istikrar gösterdiğini iddia etmiş olduğu madencilik makinesi başına gelire teğet bulunduğunu savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir