Aptos Nedir? Diem Developers Tarafınca Oluşturulan ‘Solana Katili’

NFT’ler, DeFi, DAO’lar, blok zinciri deneylerinin tüm kaleydoskopu için tasarlanmış akıllı sözleşme özellikli blok zincirleri dünyasında Ethereum OG’dir, sadece pahalıdır ve kullanımı yavaştır.

Solana aslına bakarsan yaşlanan bir başlangıç, daha süratli ve daha sesli fakat aşırı vaatte bulunmaya ve kimi zaman durma noktasına gelmeye eğilimli.

2019’da Meta (kızlık soyadı Feysbuk) bir blok zinciri olan Libra’da (hemen sonra Diem olarak tekrardan adlandırıldı) elini denedi, sadece sonunda düzenleyicilerin muhalefeti karşısında karıştırıldı.

Öyleyse problemler devam ediyor: Merkezi olmayan, güvenli ve süratli bir blok zinciri iyi mi kurarsınız? Mümkün mü? Kaçınılmaz olarak, bu değişkenlerden birinin başarıya ulaşmış bir halde uygulanması, bir ötekinin pahasına gelir.

Bununla beraber, Aptos’un arkasındaki geliştiriciler, Diem deneyinin halefi olan deneysel bir işlem siparişi algoritmasında cevaba haiz olduklarını düşünüyorlar.

Aptos nedir?

Aptos sahnede fazlaca yeni. Temmuz ayı sonlarında FTX ve Parafi dahil olmak suretiyle yatırımcılar tarafınca yönetilen 150 milyon dolarlık bir finansman turu alan süratli blok zinciri, Mart ayında Andreessen Horowitz, Multicoin Capital ve Haun Ventures benzer biçimde büyük oyunculardan 200 milyon dolarlık bir stratejik tur daha aldı.

Diem’in Novi cüzdanında çalışan Avery Ching ve Mo Shaik tarafınca kurulan Aptos, Diem günlerinde “paralel yürütme” (daha sonraları) isminde olan ve işlem hızlarını ucuz tutarken hızlandırmayı iddia eden bir teknikten yararlanıyor. .

1/ Bugün, 150 milyon dolarlık A Serisi finansman turumuzu duyurduk. Bu, ekibimizin teknik uzmanlığının, ekosistemimizin gücü ve faaliyetinin ve hepimizin paylaşmış olduğu vizyon ve değerler sisteminin bir kanıtıdır. https://t.co/GGnn4TY9Lw

— Aptos (@AptosLabs) 25 Temmuz 2022

Başka bir proje olan Sui benzer biçimde, kendisini Diem’in mirasının mirasçısı olarak markalaştırıyor ve bu blok zincirin tescilli programlama dili Move’u kullanıyor.

Hemen hemen bir jetonu olmamasına ve yalnızca girişim şirketlerinden para toplamasına karşın, iyi bir vızıltı yaratıyor.

Aptos’un öteki blok zincirlerinden ne kadar değişik olduğu, “paralel yürütmenin” vaat edilmiş olduğu benzer biçimde çalışıp çalışmadığı ve yeni blok zincirinin nispeten bilinmeyen programlama dilini öğrenmeye istekli yeterince büyük bir programcı ekosistemini iyi mi toplayabileceği mevzusunda sorular var.

Aptos iyi mi çalışır?

Belirtildiği benzer biçimde, Aptos’un temel özelliği paralel yürütmedir. Bir çok blok zinciri, tek bir işlem kronolojisinin devamlı olarak güncellendiği, sıralı yada seri yürütme isminde olan bir işlem siparişi yöntemi kullanır: her tecim yaptığınızda yada bir şey satın aldığınızda, bu işlem, şimdiye kadar yürütülen her işlemi içeren tek bir uzun deftere eklenmiş olur. ağ üstünde ve binlerce düğüm vasıtasıyla güncellenir.

Hepsi birer birer eklendiğinden, her yeni işlemin doğrulanmasını beklemek gerekir: Bu uzun vakit alır ve bir çok blok zincirinin buzul yerleşim hızının nedenidir.

Paralel yürütme ise, aynı anda birden fazla zinciri paralel olarak çalıştırır ve kuramsal olarak aynı anda daha fazlasının işlenmesine izin verir. Hakikaten de Aptos, kontrol ağlarının saniyede 130.000 işleme ulaştığını iddia ediyor; Bunu, Ethereum’un saniyede 30’u daha yavaş olanla karşılaştırın.

Aptos güvenilir mi?

Hemen hemen bilmiyoruz: Paralel yürütme tartışmalıdır. Verimliliğe getirmiş olduğu faydalar ne olursa olsun, güvenlik açısından bir maliyeti olabilir. “Sıralı” blok zincirlerinin bir sebebi vardır: Tek bir işlem kronolojisine güvenmek, zincirin içeriğini kendisine karşı denetim etmeyi kolaylaştırır; bir işlemin uygulanabilir bir halde gidebileceği tek bir yer vardır.

Paralel zincirlerin tanıtılması işleri karmaşıklaştırır. Daha çok zincirle, işlem geçmişinin tam bir görünümünü elde etmek daha zor olsa gerek ve işlemler aynı anda birden fazla zincir üstünden işlemeye emek vererek başarısız olmalarına niçin olabilir (ek olarak fırsatçıları düzmece bir “çifte harcama” girişiminde bulunmaya teşvik edebilir).

Aptos’un çözümü, işlem tozunun yatışmasını beklemek ve tüm zincirleri bir kerede doğrulamaktır: kafi şekilde yerleştirilmiş işlemler gerçekleştirilecek, başarısız olanlar ise “tekrardan yürütülecektir”.

Ilkin yürüt, sonrasında sual sor politikasıdır ve sözde işe yarıyor.

Aptos’u kim inşa ediyor?

💱 Pontem Network – Aptos’un ilk merkezi olmayan alışverişini inşa eden bir proje. 👾 Marslı DAO – Aptos’un dijital cüzdanını oluşturan merkezi olmayan özerk bir organizasyon.

Aptos’un geleceği ne olacak?

Aptos’un lansmanından bu yana, eleştirmenleri, geliştiricilerinin daha ilkin Feysbuk olarak malum fazlaca uluslu şirkette çalışmış olmanın damgasının üstesinden gelip gelemeyeceğini merak ettiler.

Kayıtlar evet bulunduğunu gösteriyor: Aptos, Libra ile ilgili birçok projeyi ekosistemine dahil ettiğini ve yalnızca Aptos’un nispeten kontrol edilmemiş programlama dilinde inşa etmekten mutlu olduklarını söylüyor.

Kısa sürede, Aptos topluluğunu birbirine daha da yakınlaştıran başarıya ulaşmış bir AIT2’yi sonuçlandırdık. Katıldığınız ve AIT2’yi AIT1’den daha başarıya ulaşmış yaptığınız için teşekkür ederiz! Önümüzdeki yol hakkında daha çok bilgiyi buradan okuyun: https://t.co/DZ6ECzC9zX

– Aptos (@AptosLabs) 1 Ağustos 2022

Aptos’un kurucularının prestiji ve deneyimi yeni geliştiricileri de cezbetmiş görünüyor: Aptos’un Discord’unun halihazırda ortalama 8.000’i geliştirici olan 63.000’den fazla üyesi var ve protokol 20.000’den fazla düğüm tarafınca destekleniyor.

Son zamanlarda, Aptos ek olarak bir kontrol ağı güncellemesini tamamladı ve bu yıl içinde bir ana ağ lansmanı yapılacak. Sadece, belirteç düzenleyici nedenlerle ABD’de kullanılamayacak.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir