Araştırmacılar, Ethereum’a konsensüs düzeyinde hücum keşfettiklerini söylüyor – madenciler daha çok kazanmak için sistemi aldatıyor

İsrail’deki İbrani Üniversitesi tarafınca gösterilen bir araştırma makalesi, “büyük bir kripto para birimine konsensüs düzeyinde bir saldırının ilk kanıtını” keşfettiğini bildiriyor. Yazı şu anda emsal incelemesini bekliyor sadece neticelerini doğrulamak için halka açık zincir üstü verileri ve Ethereum’un açık kaynak kod tabanını kullanıyor.

Yazının özünde, madencilerin ağda artan zorluktan kaçınmak için mayınlı bir blokla ilgili süre damgasını değiştirebilecekleri bir problemi vurgulamaktadır. Gazetenin yazarlarından kabul edilen Aviv Yaish, F2Pool’un blok süre damgalarının ödülleri iyileştirmek için suni olarak değiştirildiğini vurgularken, zincir üstü veriler iddiayı destekliyor şeklinde görünüyor.

(9/12) F2Pool’un blok süre damgaları, madencilik zorluğunun azalması ihtiyaç duyulan noktaya ulaştığında, suni olarak onları bir saniye önceye ayarlarlar. F2Pool son iki senedir bu saldırıyı yürütüyor ve kanıtlar göz önünde saklanıyor! … pic.twitter.com/mDEG2UqXZh

– Aviv Yaish (@yaish_aviv) 5 Ağustos 2022

amca yapımcısı

Ethereum, bu Eylül ayında Proof-of-Stake’e taşınacak olan bir iş kanıtı konsensüs mekanizması vasıtasıyla korunur. Sadece, bu noktaya kadar ağ, İbranice Üniversitesi tarafınca tanımlanan saldırıya açık görünüyor.

Konsensüs düzeyindeki hücum, istismarda kullanılan “amca” bloklarına atıfta bulunarak, kağıt içinde bir Uncle Maker saldırısı olarak anılır. Ethereum blok zincirindeki bloklar, tüm ağda denetim edilen, dağıtılan ve doğrulanan bir takım kayıt görevi görür. Amca blokları, ana zincirden kaldırılmış sadece gene de ödül alan geçerli bloklardır.

“Hücum, bir saldırganın, vakadan sonrasında rakiplerin ana zincir bloklarını kendi bloğuyla değiştirmesine izin verir, böylece değiştirilen bloğun madencisinin, blok içinde yer edinen ve ana bloktan indirilecek olan tüm işlem ücretlerini kaybetmesine niçin olur. -Zincir.”

Madenciler, çoğu zaman birkaç saniye içinde “belirli bir makul sınır” içinde bir bloğun süre damgasını ayarlayabilirler. Araştırmada seçilen bir madencilik havuzu, beklenen sonuca uyan “son iki yılda F2Pool’un süre damgalı tek bir bloğu bile olmayan” F2Pool’du. F2Pool, 129 TH/s hashrate ile çalışan ve günlük olarak ortalama 1.5K ETH üreten en büyük Ethereum havuzlarından biridir.

Gazete ek olarak F2Pool’un “kurucusunun rakip madencilik havuzlarını nispeten iyi bir halde kınadığını ve onları kendi madencilik havuzuna saldırmakla suçladığını” vurgularken, gerçekte “F2Pool öteki madencilik havuzlarına saldırıyor”.

Saldırının parasal tesiri hemen hemen resmi olarak tanımlanmadı, sadece CryptoSlate bizlere Yaish’e ulaştı ve şunları söylemiş oldu:

“Saldırının her başarıya ulaşmış örneği için F2Pool, blok ödüllerinden %14 daha çok kazanmıştır ve ek olarak ihtiva ettiği tüm işlem ücretlerini kazanmıştır.

Şu anda, elimizde olduğunda derhal yayınlanacak olan gerçek dünya verilerini kullanarak her iki sorunuz için de somut tahminler vermeye çalışıyoruz!”

İbrani Üniversitesi, “Ethereum protokolü için somut düzeltmeler” yapmış oldu ve değerlendirilmek suretiyle bir yama oluşturdu. Yaish, bir blog yazısında, bilgilerin yayınlanmadan ilkin “Ethereum Vakfı’na görevli bir halde açıklandığını” belirtti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir