Arbitrum’un Simgesi Yok, Fakat Gene de Uzun Tutabilirsiniz. İşte Iyi mi

Mühim Çıkarımlar

Arbitrum’un Nitro yükseltmesi, Ethereum Layer 2 çözümünde artan aktiviteye yol açtı. Arbitrum hemen hemen kendi tokenine haiz olmasa da, mahalli protokollerinden ikisi, ifşa arayan yatırımcıların yerini alabilir. GMX, merkezi olmayan bir vadeli işlem borsasıdır ve Dopex, merkezi olmayan bir opsiyon borsasıdır. Her ikisinin de yönetim belirteçleri, protokoller tarafınca oluşturulan ücretleri gerçekleşme ettirir.

Bu makaleyi paylaş

Arbitrum’daki en iyi protokollerden ikisi olan GMX ve Dopex, trader’ların mahalli jetonunu airdrop yapmasını beklerken Katman 2 çözümüne maruz kalmaları için fırsatlar sağlayabilir.

Nitro Yükseltmesi Başarıya ulaşmış

Arbitrum’un Nitro lansmanı bir başarıydı, zincir üstü ölçümler gösteriyor şeklinde görünüyor. Günlük işlemler tüm zamanların en yüksek seviyelerine terfi etti (Eylül 2021 ve Temmuz 2022 rekorlarını kırdı ve dün 318.777 işlemde saat rekoru kırdı), yükseltmeden önceki hızın ortalama üç katı hızda yeni adresler oluşturuluyor ve Katman 2 çözümü hızlanıyor Rakibi Optimism’den ortalama iki kat daha çok günlük ücretle.

Arbitrum’un şu anda mahalli bir belirteci yok. Sadece, piyasa katılımcıları ağın büyümesine maruz kalmak için iki yol izleyebilir: GMX ve Dopex.

GMX

GMX, kullanıcılarının 30 kata kadar kaldıraçla izinsiz bir halde tecim yapmalarını elde eden, merkezi olmayan bir devamlı vadeli işlem borsasıdır. Platform, Arbitrum’a özgüdür ve halihazırda averaj olarak günlük 400.000$ civarında ücret üretiyor, bu da onu Ethereum, Binance Smart Chain, Aave, Uniswap ve Synthetix’in arkasından en yüksek gelire haiz kripto protokollerinden biri haline getiriyor.

Protokolün iki jetonu vardır, GMX ve GLP. GMX, borsanın hizmet ve yönetim belirtecidir ve GLP, likidite sağlama belirtecidir. GMX, protokolden üretilen ücretlerin %30’unu gerçekleşme ettirir. Token fiyatı, Arbitrum’un Nitro yükseltmesinden bu yana ortalama 50.2 dolarlık yeni bir zirveye ulaştı; daha ilkin Haziran başlangıcında ortalama 12,3$’lık bir düşük seviyeye ulaşmıştı.

Öte taraftan GLP, tecim protokolünden elde edilmiş ücretlerin %70’ini gerçekleşme ettirir ve şu anda 0,91 ABD doları olarak fiyatlandırılır. GLP, satın alındığında otomatikman stake edilir, şu demek oluyor ki yalnızca GMX protokolünün kendisinde elde edilebilir. Token, GMX’ten daha yüksek ödüller verirken, GLP sahipleri borsadaki kaldıraçlı tüccarlara karşı taraf olarak hareket eder; Bundan dolayı, GLP belirteci performansı, piyasa koşullarına ve tüccar uygulamasına bağlıdır.

GMX değişimi, Arbitrum’daki en büyük mahalli uygulamalardan biri olduğundan, GMX ve GLP belirteçleri, Arbitrum ağ büyümesine maruz kalmak için vekiller olarak hizmet edebilir. GMX belirtecinin bilhassa önceki Arbitrum güncellemelerine karşı kırılgan olduğu kanıtlanmıştır. Nitro’nun piyasaya sürüldüğü gün, kripto para 44 dolardan 51 dolara terfi etti – sadece Arbitrum’s Odyssey geçici olarak ertelendiğinde, 18,7 dolardan 15,2 dolara düştü.

dopeks

Dopex, merkezi olmayan bir opsiyon borsasıdır. GMX şeklinde protokol, yatırımcıların dijital varlıklar için opsiyon sözleşmelerini izinsiz bir halde satın almalarını yada satmalarını sağlamak için likidite havuzlarını kullanır. Ve tıpkı GMX şeklinde, Dopex’in iki jetonu vardır: DPX ve rDPX.

DPX, protokolün destek programı ve yönetişim belirtecidir. ortalama %60’ı dolaşımda ve emisyonları 2026’nın başlarında sona erecek olan 500.000 jetonluk durağan(durgun) bir toplam arza haizdir. DPX şu anda ortalama 419 dolar değerinde; Haziran ayında ortalama 113$’a düştü. Bundan önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.222$’dan hala %89.7 aşağıda.

DPX ek olarak Dopex’ten ücret gerçekleşme ettirir. ücretler, opsiyon alımları, takaslar ve alıştırmalardan elde edilir; Bunların %70’i Dopex likidite sağlayıcılarına ve %15’i DPX stakerlarına gidiyor. rDPX, ücretler tarafınca oluşturulan ödülleri çoğaltmak için kullanılabilecek oldukça amaçlı bir simgedir.

DeFiLlama’dan elde edilmiş veriler, Dopex’in protokolde kilitlenen 154 milyon dolar değerinden ortalama 29 milyon dolara düştüğünü, GMX’in ise 369 milyon doların üstünde bulunduğunu ve büyüdüğünü gösteriyor. Metrik çoğu zaman güvenilmez olabilir, sadece bu durumda, Dopex’in şu anda vadeli işlem borsası ile aynı türden bir ivmeye haiz olmadığını gösterir. DPX belirteci ek olarak Arbitrum ekosistemindeki değişikliklere GMX kadar duyarlı görünmüyor – mesela Nitro yükseltmesine tepki vermedi.

Arbitrum planlanıyor

GMX ve Dopex, Arbitrum’a özgü tek proje değil (stabilcoin ihraççısı Vesta Finance, birkaç diğerinde olduğu şeklinde, Katman 2’yi de ana yuvası olarak benimsedi). Sadece grubun en büyüğü, en ünlüsü ve en yenilikçisi: bu, Arbitrum büyümesinin devam etmesi durumunda token fiyatlarının kıymet kazanmaya devam etmesini sağlıyor.

Arbitrum’un rakibi Optimism’in, platformunu kontrol için kullanılabilir hale getirdikten yalnızca aylar sonrasında mahalli jetonunu havaya bıraktığını belirtmekte yarar var. Optimism’in airdrop’u, ekosistemin çeşitli yönleriyle etkileşime giren kullanıcıları, mesela köprüler kullanarak yada Gitcoin’e bağış yaparak büyük seviyede ödüllendirdiği için dikkate değerdi. Arbitrum’un kendi belirteci ile benzer bir hareket seçimi izlemesi durumunda, Katman 2’nin en iyi protokollerine aşina olmak muhtemelen yarar sağlayabilir.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti. Bu makalede yer edinen bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır ve finansal tavsiye değildir.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyanda bulunmaz yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir