Arjantin’deki Bitcoin Tüccarlarının Dolar Alması Kısıtlandı

Sema yüksek enflasyonla hırpalanmış bir ülke olan Arjantin, Bitcoin tüccarlarının ana para kaçışını ehlileştirmek amacıyla resmi döviz kuru üstünden ABD doları satın almalarını kısıtlıyor.

Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, ülkenin merkez bankası, son 90 gün içinde peso ile Bitcoin yada başka herhangi bir dijital varlık satın alanların tek özgür döviz piyasasına (Mercado Único y Libre de Cambio—MULC) erişemeyeceklerini söylemiş oldu ve resmi oranda dolar satın alın.

Buradaki düşünce, paranın ülkeden çıkışını durdurmaktır – bu, kripto para birimi ve dolar ile kolayca yapılabilir. Bir şahıs yada firmanın hesabında peso var ise ve bu tarz şeyleri düzenlenmiş bir borsadan ABD doları satın almak için kullanıyorsa, bu doları Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerine yatırım yapmak için kullanabilirler.

📣🏦Comunicado “A” 7552 del BCRA

🔴El BCRA, 90’lı yıllardan bu yana, PESOS en el día que soicitaron ve acceso al mercado y en los loscitaron ‘in PESOS ile ilgili olarak, resmî ve resmî k ı s ı n ı n ı n ı n ı n ı s m a s ı n ı n m a s ı n ı n ı s m a s ı n ı m ı s m a s ı n ı n ı s ı n ı s m a s ı s ı n ı s ı s k ı l ı l ı l ı l ı l ı l ı yor.

👉🏻La medida regirá desde hoy pic.twitter.com/B8k4vxdDkc

— Finanzas Argy 🇦🇷📈⚡ (@FinanzasArgy) 22 Temmuz 2022

Bu, ABD dolarının bir anlamda ülkeyi terk edeceği ve bu da Arjantin ekonomisi için fena olacağı anlamına gelir. Latin ABD’nın en büyük üçüncü ekonomisine haiz olan Cenup ABD ülkesinde, ülkenin merkez soldaki Başkan Alberto Fernandez yönetimi, enflasyonu denetim altına almak için döviz kontrollerini sıkılaştırıyor ve faiz oranlarını yükseltiyor.

Arjantin dünyanın en yüksek enflasyon oranlarından birine haiz. Merkez bankasına gore şu anda Cenup ABD ülkesinde senelik enflasyon yüzde 64 seviyesinde. Bu, dünyadaki en yüksek enflasyon oranına haiz krizle boğuşan Venezuela’dan sonrasında bölgedeki en yüksek ikinci ülke.

Ülkenin enflasyon oranı sebebiyle kripto para Arjantin’de büyük: Bitcoin, bir para birimi olarak hızla kıymet kaybeden Arjantin pezosundan emsalsiz daha iyi bir bahis. Bitcoin kullanıcıları, dijital para arzı 21 milyon ile sınırlandırıldığı için varlığın enflasyona karşı bir koruma işlevi gördüğünü uzun süredir iddia ediyor. Ve İnsan Hakları Vakfı benzer biçimde destekçiler, Bitcoin’in gerçek kullanım durumunu bulmuş olduğu bölgeler olarak rutin olarak Cenup ABD’nın sorunlu ekonomilerine işaret ediyor.

Arjantin’in en büyük bankası Buenos Aires merkezli Banco Galicia, Mayıs ayında müşteriler için bir kripto hizmeti başlatarak Bitcoin, Ethereum, USD Coin ve XRP’yi satın alınabilir hale getirdi. .

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir