Asya Pasifik’teki ‘gelişmekte olan dev’ girişimlerin dörtte birinden fazlası blok zincirine bağlı: Rapor

Asya Pasifik bölgesi, geçen yıla bakılırsa risk sermayesi yatırımı azalırken bile, artan sayıda yeni teknoloji girişiminin ortaya çıkmasıyla büyük bir iş değişimi görüyor. Büyük Dörtlü muhasebeci KPMG ve internasyonal bankacılık şirketi HSBC’nin 6.472 Asya Pasifik girişimiyle yapmış olduğu bir ankete dayanan bir raporu, bunların dörtte birinden fazlasının blok zinciri ile ilgili bulunduğunu buldu.

Asya Pasifik “yükselen devlerin” etken olduğu sektörler içinde, direkt doğruya DeFi olarak da malum merkezi olmayan finans tarafınca takip edilemeyen tokenler yada NFT’ler öncülük etti. Elektrikli vasıta şarj altyapısı, kuantum hesaplama ve robotik işleme otomasyonu ilk beş sektörü tamamladı. Blockchain gayrimenkul ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) aynı listede sırasıyla 14. ve 15. sırada yer aldı.

Kuvvetli kolektif varlıklarına karşın, blockchain ile ilgili firmalar en alt sıralarda yaygındı. Gelişmekte olan ilk 100 dev içinde bir tek beşi blok zinciri ile ilgiliydi ve bir tek bir tanesi, Hong Kong’un kazan-kazan platformu olan Catheon Gaming, ilk 10’da (sekizinci sırada) yer aldı. İki kripto finansal hizmet tek boynuzlu atı – Hong Kong’un Amber Group ve Singapurlu Matrixport – ilk 100’e giremedi.

İlgili: Filipinler’in dijital dönüşümü onu yeni bir kripto merkezi haline getirebilir

Rapor, ankete katılan tüm şirketlerin %94,8’ini oluşturan 12 Asya Pasifik ülkesini inceledi. Yeni teknoloji şirketlerinin bir çok Anakara Çin’de (%32,8) ve Hindistan’da (%30,1) bulunuyordu. Japonya (%12,7) ve Avustralya (%8,7) üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı. Rapor deklare etti:

“Asya’nın orta sınıflarının devam eden büyümesi ve bilhassa Z kuşağı tüketicilerinin ortaya çıkması, bölgedeki dijital ekonomileri yönlendiren en büyük tek unsur olacak. uyluk […] Asya’nın daha müreffeh, yaşlanan toplumları da yenilik açısından varlıklı olacak.”

Raporda, “Çin’in dijital platformları tecrübe etme ve kontrol etme kabiliyetleri” örnek olarak “en başarıya ulaşmış firmalar mahalli uzmanlıklara odaklanıyor” deniyor. Çin kripto para ticaretini yasaklamış olsa da, e-CNY merkez bankası dijital para birimi ülke genelinde 4,5 milyondan fazla tüccar tarafınca kabul ediliyor. Hindistan kripto ticaretine izin veriyor, sadece ceza verici bir vergi rejimi ile tüccarların hayatlarını karmaşıklaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir