Avalanche’ın (AVAX) %16 düzeltmesinden ilkin TVL ve DApp kullanımında keskin bir düşüş yaşandı

13 Temmuz ve 13 Ağustos arasındaki %73’lük etkisinde bırakan bir rallinin arkasından Avalanche (AVAX), 30.30$ direnç seviyesinden %16’lık bir ret ile karşı karşıya kaldı. Bazı analistler düzeltmeyi “teknik bir düzenleme” olarak sabitlemeye çalışacaklar, sadece ağın mevduatları ve merkezi olmayan uygulamaları kötüleşen koşulları yansıtıyor.

Çığ (AVAX) endeksi, USD. Kaynak: TradingView

Avalanche, bugüne dek Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 148 doların %83 altında kaldı. %16’lık fiyat düşüşünü açıklamak için teknik analizden daha çok veri çözümleme edilebilir, bu yüzden ağın mevduat ve kullanıcılar açısından kullanımına bir göz atalım.

Merkezi olmayan uygulama (DApp) platformu hala 7,2 milyar dolarlık piyasa kıymeti ile ilk 15’te yer ediniyor. Ayrıca, başka bir iş kanıtı (PoW) katman-1 platformu olan Solana (SOL), Avalanche’ın neredeyse iki katı olan 14.2 milyar dolarlık bir piyasa değerine haiz.

Avalanche’ın TVL’si iki ayda %40 düştü

Bazı analistler, toplam kıymet kilitli (TVL) metriğine oldukca fazla ağırlık verme eğilimindedir ve bu, merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisi için geçerli olsa da, nakit olmayan token (NFT) basımı, dijital ürün pazarları, kripto oyunları için nadiren gereklidir. , kumar ve toplumsal uygulamalar.

Katman-2 çözümü Polygon’u (MATIC) bir vekil olarak kullanarak, şu anda 2.2 milyar dolarlık bir TVL’ye sahipken MATIC’in piyasa kıymeti 7.2 milyar dolar; Böylece, 3,3x MCap/TVL oranı. İlginç bir halde, aynı oran, şu anda benzer bir 2,2 milyar TVL ve 7,2 milyar dolarlık ana paraya haiz olan Avalanche için de geçerlidir.

Çığ Toplam Kıymeti Kilitlendi, AVAX. Kaynak: DefiLlama

Avalanche’ın birincil DApp metriği, TVL’nin 110 milyon AVAX’ın altına düşmesinden sonrasında Temmuz ayı sonlarında zayıflık göstermeye başladı. İki ay içinde, mevcut 85,4 milyon, keskin bir %40’lık kesinti ve yatırımcıların ağın akıllı sözleşme uygulamalarından madeni paraları çektiğine işaret ediyor.

Yukarıdaki grafik, Avalanche’ın akıllı sözleşme mevduatlarının 13 Haziran’da 175 milyon AVAX ile iyi mi zirve yaptığını ve arkasından devamlı bir düşüş bulunduğunu gösteriyor. Dolar bazında, mevcut 2,2 milyar dolarlık TVL, Eylül 2021’den bu yana en düşük sayı. DefiLlama’dan alınan verilere bakılırsa, bu sayı toplam TVL’nin (Ethereum hariç) %8,2’sini temsil ediyor.

Başlangıçta, veriler hayal kırıklığı yaratıyor, bilhassa Solana’nın ağ TVL’sinin aynı dönemde SOL açısından %27 oranında düşmüş olduğu ve Ethereum’un TVL’sinin ETH mevduatlarında %33 oranında düşmüş olduğu göz önüne alındığında.

DApp kullanımı da rakip zincirlerin performansının altında kaldı

Avalanche’daki TVL düşüşünün zahmetli olup olmadığını doğrulamak için birkaç DApp kullanım metriğini çözümleme etmek gerekir.

Avalanche DApps 30 günlük zincir üstü veriler. Kaynak: DappRadar

DappRadar tarafınca 18 Ağustos’ta gösterildiği şeklinde, merkezi olmayan uygulamalarla etkileşime giren Avalanche ağ adreslerinin sayısı bundan önceki aya bakılırsa %5 azaldı. Buna karşılık, Ethereum %4 artış kaydetti ve Polygon kullanıcıları %10 kazanmıştır.

Avalanche’ın TVL’si, benzer akıllı sözleşme platformlarına kıyasla en sert darbeyi aldı ve bir çok DApp ile etkileşime giren etken adreslerin sayısı bir durumda yalnızca 20.000’i aştı. Bu veriler, bu otomatik blok zinciri yürütme çözümüne bahis meydana getiren yatırımcılar için bir uyarı sinyali olmalıdır.

Polygon ise aynı vakit diliminde 20.000 yada mo etken adresli 12 merkezi olmayan uygulamayı rafa kaldırdı. Yukarıdaki bulgular, Avalanche’ın rakip zincirlere karşı zemin kaybettiğini gösteriyor ve bu, son %16’lık satış için daha çok niçin ekliyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir