Avrupa Merkez Bankası, dijital varlıkların lisanslanmasına ilişkin rehberliği ele alıyor

Avrupa Merkez Bankası yada ECB, Avrupa’da kripto için lisanslama gereksinimlerini uyumlu hale getirirken dikkate alacağı kriterlerin temelini attı.

Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, ECB’nin bankacılık denetim kısmı, “kripto varlıkları yöneten ulusal çerçeveler oldukça geniş bir halde birbirinden ayrılmış olduğu” ve Kripto Varlıklarda Piyasaların geçişini takiben uyumlaştırmaya yönelik görünüşte değişik yaklaşımlar göz önüne alındığında dijital varlıkları düzenlemek için adımlar atacağını söylemiş oldu. MiCA ve Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, bankaların kriptoya maruz kalmasına ilişkin yönergeler yayınladı. ECB, kripto ile ilgili faaliyetler ve hizmetler için lisans taleplerini değerlendirmek için – 2013’ten beri yürürlükte olan – Ana para Gereksinimleri Yönergesi’ndeki kriterleri uygulayacağını söylemiş oldu.

Bilhassa merkez bankası, öteki şirketlere lisans vermek için geçerli olan kripto iş modellerini, dahili firmaları ve “uygun ve uygun” değerlendirmeleri dikkate alacaktır. Buna ek olarak, ECB, potansiyel riskleri değerlendirmek için lüzumlu verileri sağlamak için ilgili ülkelerin ulusal kara para aklama yada AML, yetkilileri ve Mali İstihbarat Birimlerine güveneceğini söylemiş oldu.

ECB, “Kripto işinin karmaşıklığı yada ilgi düzeyi ne kadar yüksek olursa, kripto alanındaki data ve edinim seviyesi o denli yüksek olmalıdır” dedi. “İlgili BT bilgisine haiz üst düzey yöneticiler yada yönetim kurulu üyeleri ve bu alanda sağlam deneyime haiz baş risk görevlileri mühim önlemlerdir.”

ECB’ye gore, Avrupa’da kriptonun oynayabileceği görevi çözümleme etmek için “gelecek yıllarda Avrupa bankacılık denetimi için bir odak alanı olmaya devam edecek” “devam eden emek harcamalar” var. MiCA’nın geçişi ile küresel düzenleyiciler, Avrupa Birliği içindeki kripto servis sağlayıcıları için kuralları standartlaştırmaya başlayabilir.

İlgili: ECB başkanı kripto kredilerini düzenlemek için ayrı bir çerçeve çağrısı yapıyor

2 Ağustos’ta ECB, Bitcoin (BTC) ve öteki seçenekler üstünden sınır ötesi ödemeler için bir merkez bankası dijital para birimini en iyi seçenek olarak tanımlayan bir çalışmanın neticelerini yayınladı. Yetkililer daha ilkin Terra’nın çöküşünü, finansal sistemi tehdit eden ve riski azaltmak için denetleyici ve düzenleyici önlemler öneren bir stablecoin’in ihtimaller içinde bir örneği olarak işaret etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir