Avrupalı ​​Milletvekilleri Kripto Vergilendirme, Kaçakçılıkla Mücadelede Blok Zincirinin Kullanımı Çağrısı – Vergiler Bitcoin Haberleri

Avrupa Parlamentosu üyeleri, kripto varlıklarının “etkili vergilendirilmesi” ve vergi kaçakçılığına karşı koymak için “blok zincirinin daha iyi kullanılması” çağrısında bulunmuş oldu. Her iki hedefe de ulaşmayı amaçlayan bir karar, ufak kripto tüccarlarının da daha kolay bir vergi rejiminden yararlanmasını isteyen büyük bir çoğunluk tarafınca onaylandı.

Avrupa Parlamentosu, AB’deki Kripto Para Birimlerinin Tekdüzen Vergilendirilmesi Çerçevesini Kabul Etti

Avrupalı ​​milletvekilleri, 27 kuvvetli blok süresince vergilendirmede blockchain teknolojisinin uygulanmasını ve dijital varlıkların tek tip vergilendirilmesini amaçlayan bir çerçeve belirleyen bağlayıcı olmayan bir sonucu desteklediler.

Avrupa Halk Partisi’nin tutucu Grubundan Lídia Pereira tarafınca hazırlanan belge Salı günü 566 lehte oyla kabul edilirken, Avrupa Parlamentosu’nun bir tek yedi üyesi aleyhte oyu ve 47’si çekimser oy kullandı.

Karar, kripto varlıklarının adil, saydam ve etkili vergilendirmeye doğal olarak olması icap ettiğini söylüyor. Bununla beraber, Avrupa Birliği’ndeki yetkililerin ara sıra yada ufak tüccarlar ve işlemler için basitleştirilmiş bir vergi uygulaması getirmeyi düşünmeleri icap ettiğini öne sürüyor.

Yazarlar, Brüksel’deki yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nu, ilk olarak AB ülkelerinin şu anda kripto para birimlerini iyi mi vergilendirdiğini değerlendirmeye ve bu varlıklar vesilesiyle vergi kaçakçılığına karşı mücadelede değişik ulusal politikaları belirlemeye çağırıyorlar.

Karar ek olarak, kripto varlıklarının geniş çapta kabul görmüş bir tanımını ve neyin vergilendirilebilir bir vaka teşkil edeceğine dair tutarlı bir tanımı benimseme mevzusunda ısrar ediyor. Metne nazaran bu, bir kriptonun fiat para birimine dönüştürülmesi olabilir.

AB Parlamentosu basın servisi tarafınca alıntılanan karar notlarında, kripto ticaretinin sınır ötesi doğası, vergilendirilebilir olayın nerede gerçekleşeceğini bilmeyi mühim kılıyor. Birliğin data alışverişi çerçevesinin bir parçası olan vergilendirme mevzularında yönetimsel işbirliğini yöneten direktife kripto varlıklarının eklenmesini öneriyor.

Karar, ulusal yönetimlere verimli vergi tahsilatını kolaylaştırmak için mevcut tüm araçları kullanmalarını tavsiye ediyor ve bu araçlardan biri olarak blok zincirine işaret ediyor. Belgede, değişen teknolojinin vergi tahsilatını otomatikleştirmeye, yolsuzluğu sınırlamaya ve maddi ve maddi olmayan varlıkların sahipliğini belirlemeye destek olabileceği ve mobil vergi mükelleflerinin daha iyi vergilendirilmesine olanak sağlayabileceği belirtiliyor.

Bağlayıcı olmayan karar, bu senenin başlarında Avrupa Birliği’nin yasama sürecindeki kilit kurumların – Parlamento, Komisyon ve Konsey – bloktaki kripto alanını düzenlemek için kapsamlı bir teklif üstünde anlaşmalarının peşinden geldi. Kripto Varlıklarında Piyasalar (MiCA) yasama paketinin, kripto şirketleri için lisanslama ve müşterileri için güvenlik önlemleri getirmesi umut ediliyor. Kripto para işlemleriyle ilgili kara para aklamayla savaşım kuralları mevzusunda da bir düşünce birliğine varıldı.

Bu hikayedeki etiketler

Blok Zinciri, Kripto, kripto varlıkları, kripto vergilendirmesi, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, Dijital Varlıklar, EC, EP, AB, avrupa komisyonu, Avrupa Parlamentosu, çerçeve, milletvekilleri, MEP’ler, çözüm, Vergi, vergi kaçakçılığı, Vergilendirme, Vergiler, vergilendirme

Sizce AB üye ülkeleri ve kurumları Avrupa Parlamentosu tarafınca kabul edilen bağlayıcı olmayan sonucu uygulayacak mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Hadrian

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir