Avustralya Federal Polisi Hususi Kripto Birimi Çıkardı

Avustralya Federal Polisi, Suçlu Varlıklara El Koyma Vazife Gücü’nün (CACT) bir parçası olarak, kabahat faaliyetiyle bağlantılı kripto para birimini seyretmek ve ele geçirmek için hususi bir birim kurdu.

CACT’in ulusal yöneticisi Stefan Jerga, Australian Financial Review’a, vazife gücünün suçlular tarafınca artan kripto kullanımıyla savaşım etmek için bağımsız bir ekibin lüzumlu bulunduğunu düşündüğünü söylemiş oldu. onların genel görevi.”

Jerga, Ağustos ayında kurulan kripto biriminin varlıkları hedeflemenin yanı sıra “tüm komutlarımız için bu kıymetli, araştırmacı seyretme kabiliyeti ve lensi sağlama” şeklinde ikili bir görevi bulunduğunu söylemiş oldu. Ulusal güvenlik, çocuk koruma ve siber dahil olmak suretiyle alanlar için “İlgili blokajlar içinde kripto para birimi işlemlerini seyretme kabiliyeti hakkaten oldukça mühim” diye ekledi.

Jerga’nın sözleri, Avustralya Federal Polisi’nin CACT’in 2020’den bu yana 35 milyon AU (23,8 milyon $) vasıta, sanat eseri ve kripto para dahil olmak suretiyle 600 milyon AU’nun (408 milyon $) üstünde yasadışı fon ve mülke el koyduğunu açıklamasıyla geldi.

Avustralya Federal Polisi’ne gore, Şubat 2020’de müsadere CACT için en mühim öncelik haline geldi; 2024 yılına kadar ele geçirilen 600 milyon AU$’lık bir hedef rakamla, planlanandan iki yıl ilkin aşama kaydediyor.

Avustralya kolluk kuvvetleri ve kripto

Kripto para birimi, son zamanlarda Avustralyalı yasa koyucular ve icra kurumları için mühim bir odak noktası olmuştur. Geçen ay, Avustralya hazinesi bir kripto düzenleyici çerçeve oluşturmak için oldukça adımlı bir plan deklare etti.

Çerçeve, daha kapsamlı ve bilgili olmayı hedefliyor ve hazinenin “belirteç haritalama” söylediği şeyi içeriyor ve hükümet yetkililerinin Avustralya kripto pazarındaki eğilimleri izlemesine izin veriyor.

Küresel siyaset yapıcılar, siber suçlular tarafınca dijital varlıklara yönelik düzenlemeler ve yasaklar çağrısında bulunmak için kripto para birimi kullanımına dikkat çekti. Geçen ay ABD Gömü Bakanlığı, Şimal Koreli Lazarus Grubu da dahil olmak suretiyle siber suçlu grupları tarafınca kara para aklamada kullanılmasına atıfta bulunarak Ethereum karıştırma hizmeti Tornado Cash’i Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine ekledi.

Haziran ayında ABD Hakkaniyet Bakanlığı’ndan bir rapor, federal kurumlara suçlular tarafınca kripto kullanımı hakkında yabancı kanun uygulayıcı kurumlarla daha çok data paylaşma çağrısında bulunmuş oldu. Rapor, kripto işlemlerinin blok zincirinde “kalıcı olarak kaydedildiğini” ve bu da kolluk kuvvetleri için “parayı geleneksel finansal sistemlerle mümkün olmayan şekillerde takip etme” fırsatları yarattığını belirtti.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir