Avustralya Hazinesi, Bitcoin döviz vergisi hariç tutma mevzusunda halka danışıyor

Avustralya’nın bakanlık Gömü departmanı, kripto para birimlerinin kabul edilmesi halinde yabancı para birimi olarak vergilendirilmesini hariç tutacak yasa tasarısı mevzusunda istişarelerde bulunmak için halka ulaştı.

Bir basın açıklamasında, Gömü Müsteşarı Stephen Jones, Avustralya hükümetinin kripto varlıklarını vergi amaçlı yabancı para birimi olarak değerlendirilmekten hariç tutma niyetini altını çizdi. Bununla beraber, mevzuatın yatırım olarak tutulan kripto para üstündeki ana para kazancı vergilerinin tahsilatı üstünde hiçbir tesiri olmayacaktır.

Kamuoyuna, tavsiye edilen mevzuatla ilgili görüşlerini paylaşmaları için 6 Eylül – 30 Eylül tarihleri ​​içinde 25 gün verildi.

Kanunla imzalanırsa, mevzuat, Mal ve Hizmet Vergisi (GST) Yasasında mevcut dijital para birimi tanımının değiştirilmesini görecek – kripto varlıkları etkin bir halde yabancı para birimi tanımından hariç tutacak. GST, Avustralya’da satılan yada tüketilen mallar, hizmetler ve öğelere uygulanan geniş tabanlı bir vergidir.

Gömü, davalının ad ve adres de dahil olmak suretiyle kişisel bilgilerinin, proaktif olarak dönem dışı bırakılmadığı takdirde kamuya açıklanacağını kaydetti.

Kripto para birimlerini yabancı para birimi olarak hariç tutma hareketi, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal bir ihale olarak benimsemesinin direkt bir sonucudur. Avustralya, bu mevzuat vesilesiyle kripto para birimlerinin vergilendirilmesiyle ilgili ihtimaller içinde belirsizlikleri en aza indirmeyi planlıyor.

İlgili: Avustralya’nın yeni hükümeti nihayet kripto düzenleme duruşunu işaret ediyor

Arjantin’de bir eyalet olan Mendoza, vergiler ve ücretler için kripto para kabul etmeye başladı. Mendoza Vergi Dairesi (ATM), kripto ödemelerine müsaade edilmesinin vergi mükelleflerine vergi yükümlülüklerine uymaları için ek bir seçenek sunduğunu belirtti. Buna ek olarak, hareket kendi “stratejik modernleşme ve yenilik hedefini” yerine getiriyor.

24 Ağustos’tan itibaren Mendoza sakinleri, ATM’nin internet sayfasını Binance, Bybit ve Ripio dahil olmak suretiyle herhangi bir kripto cüzdanını kullanarak vergi ödemek için kullanabilirler. Sistem, son kullanıcı tarafınca seçilen kripto para birimine dayalı olarak bir QR kodu oluşturur ve bu kod, hemen sonra açıklanmayan bir çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcısı vesilesiyle eşdeğer oranda stabilcoin’i Arjantin pesosuna dönüştürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir