Avustralya Merkez Bankası, CBDC için kullanım örneklerini araştıracak

Avustralya Merkez Bankası, ülkedeki bir CBDC için kullanım örneklerini araştırmak için merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) yarışına ağırlık veriyor. İlgili bir araştırma projesinde Dijital Finans Birleşke Araştırma Merkezi (DFCRC) ile ortaklık meydana getirecek.

9 Ağustos tarihindeki bir duyuruda belirtildiği şeklinde, Biriki Bankası ve DFCRC’nin ortak projesi, bir CBDC ihracıyla desteklenebilecek “yenilikçi kullanım senaryoları ve iş modellerine” odaklanacak. Projenin seyrinde teknolojik, yasal ve düzenleyici hususlar da değerlendirilecektir.

Pilot uygulama ortalama bir yıl sürecek ve etrafı çevrili bir ortamda etkinlik gösteren CBDC şeklini alacak. Sektör paydaşları, Banka ve DFCRC’nin ondan sonra değerlendireceği belirli kullanım senaryoları geliştirmeye çağrı edilecektir. Seçilen vakalar pilot uygulamaya katılacak ve hususi bir raporla neticelenecektir.

İlgili: Huobi, Avustralya’da değişiklik sağlayıcısı olarak yeşil ışık yaktı

Biriki Bankası, önümüzdeki birkaç ay içinde proje hakkında daha çok detay içeren makaleyi yayınlamayı planlıyor. Biriki Bankası başkan yardımcısı Michele Bullock’un belirttiği şeklinde:

“Bu proje, CBDC araştırmamızda mühim bir sonraki adım. Bir CBDC’nin Avustralya’ya getirebileceği potansiyel yararları daha iyi idrak etmek için oldukca çeşitli sanayi katılımcılarıyla etkileşim oluşturmayı dört gözle bekliyoruz.”

DFCRC, finans sektörü, akademi ve düzenleyici sektörlerdeki paydaşları bir araya getirerek finansal piyasaların bir sonraki dönüşümünden doğan fırsatları geliştirmek için sanayi ortakları, üniversiteler ve Avustralya Hükümeti tarafınca finanse edilen 180 milyon dolarlık bir araştırma programıdır.

5 Ağustos’ta Tayland Bankası, 2022’nin sonunda başlaması ihtiyaç duyulan perakende CBDC testinin iki senelik pilot uygulamasını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir