Avustralya Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Pilotu Meydana getirecek, Kullanım Durumlarını Keşfedin – Finans Bitcoin Haberleri

Avustralya’daki para otoritesi, bir merkez bankası dijital para birimi çıkarmanın potansiyel ekonomik yararlarını araştırmaya başlıyor. Proje kapsamında düzenleyici, kullanım durumlarını belirlemeyi umuyor ve sınırı olan ölçekli bir pilot uygulama geliştirmeyi planlıyor.

Avustralya Merkez Bankası Dijital Para Birimi Programı Üstünde Çalışıyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), ülke ekonomisi için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın faydalarını araştırmak için bir araştırma programı başlattığını duyurdu. Ortalama bir yıl sürmesi beklenen proje, kısmen Avustralya hükümeti tarafınca finanse edilen bir sanayi grubu olan Digital Finance Cooperative Research Center (DFCRC) ile beraber gerçekleştirilecek.

Proje, belirli yasal, düzenleyici ve teknolojik yönleri netleştirmenin yanı sıra, para otoritesinin yapmış olduğu açıklamada, devlet tarafınca verilen bir dijital para biriminin yenilikçi kullanım durumlarının yanı sıra bir CBDC vesilesiyle desteklenebilecek iş modellerini belirlemeyi de amaçlayacaktır.

2021’de Internasyonal Ödemeler Bankası tarafınca yürütülen bir ankete gore, merkez bankalarının bir çok CBDC’lerin fizibilitesini araştırıyor. RBA, dağıtılmış defterler şeklinde teknolojilerin potansiyel uygulamasını keşfetmek de dahil olmak suretiyle bu mevzuda kaydedilen ilerlemeyi kabul ederken şunları kaydetti:

Bilhassa halihazırda nispeten çağıl ve iyi işleyen ödeme ve mutabakat sistemlerine haiz olan Avustralya şeklinde ülkelerde bugüne dek daha azca dikkat çeken bir sual, bir CBDC’nin kullanım örnekleri ve bir CBDC’yi tanıtmanın potansiyel ekonomik faydalarıdır.

Girişimin bir parçası olarak, Biriki Bankası üstünde gerçek bir iddia olan bir pilot CBDC ile kapalı bir ortamda sınırı olan ölçekli bir pilot geliştirilecek, RBA ek olarak Reuters tarafınca alıntılandı. Yetkili, ilgili sektör katılımcılarının hem haneler hem de işletmeler için yeni ödeme ve uzlaşma hizmetleri sağlamak için bir CBDC’nin iyi mi kullanılabileceğini gösteren çözümler geliştirmeye çağrı edileceğini de sözlerine ekledi.

RBA ve DFCRC tarafınca bir takım kullanım durumu seçilecek ve pilot uygulamaya dahil edilecektir. Değerlendirmeleri bir sonraki raporda sunulacaktır. Banka, “Bulgular, Avustralya’da bir CBDC’nin arzu edilirliği ve fizibilitesine ilişkin devam eden araştırmalara katkıda bulunacak” dedi. İki kuruma, projenin yönlendirme komitesinin bir üyesi olarak katılan Avustralya Hazinesi de katılacak.

Avustralya Biriki Bankası Başkan Yardımcısı Michele Bullock, düzenleyicinin potansiyel yararları daha iyi anlamaya çalmış olduğu için programı merkez bankası dijital para birimi araştırmasında mühim bir sonraki adım olarak nitelendirdi.

“CBDC artık bir teknolojik fizibilite meselesi değil. Şimdi temel araştırma soruları, bir CBDC’nin hangi ekonomik yararları sağlayabileceği ve bu yararları en üst düzeye çıkarmak için iyi mi tasarlanabileceğidir” diye ekledi DFCRC’nin CEO’su Andreas Furche.

Bu hikayedeki etiketler

Avustralya, avustralya, Banka, CBDC, CBDC’ler, Merkez Bankası, Kripto, Kripto Para Birimleri, Kripto Para Birimi, Dijital Para Birimi, Keşfet, program, proje, rba, Araştırma, Avustralya Merkez Bankası, kullanım senaryoları

Avustralya’nın sonunda bir merkez bankası dijital para birimi çıkaracağını düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blok zinciri ve fintech’in yanı sıra, internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin deposudur.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, EyeofPaul

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir